CNN Prima News meningitida

meningitida

Výpis příspěvků ke štítku „meningitida“

Počet pacientů nakažených meningitidou roste, varují lékaři. Jaké jsou příznaky a co vás ochrání?

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo varování před rostoucím počtem meningokokového onemocnění. Může za to specifický kmen jedné bakterie, která napadá krevní řečiště. Takové případy je přitom mnohdy těžké včas rozeznat, protože nebývají doprovázeny typickými příznaky. Jedinou ochranou je očkování.

Náhlý odchod rockové legendy. Kytarista Jeff Beck ještě nedávno doprovázel Johnnyho Deppa

Hudební scénu zasáhla smutná zpráva. V 78 letech zemřel legendární rockový kytarista Jeff Beck. Informaci o jeho smrti potvrdil umělcův zástupce. Beck do hudebního nebe odešel v úterý 10. ledna poté, co náhle onemocněl bakteriální meningitidou. Známý byl zejména z kapely Yardbirds, s níž se proslavil. Před několika týdny dokončil turné s hercem a hudebníkem Johnnym Deppem.

Lékaři ji považovali za feťačku, meningokok ji i kvůli tomu připravil o nohy

Meningokok patří k nejzákeřnějším infekčním onemocněním v Česku. Postihnout může kohokoliv v kterémkoliv věku, nejohroženější jsou ovšem děti do pěti let a mladiství. Meningokok nejčastěji způsobuje meningitidu (zánět obalu mozku) nebo infekci krve. Touto zákeřnou nemocí si prošla Renata Kastnerová. Zpočátku si myslela, že jde o virózu, meningokok ji ale připravil o obě nohy a musela podstoupit transplantaci ledvin. Měla ale štěstí – přežila.