Očkování proti meningokoku
Od prvního května letošního roku mohou rodiče nechat zdarma očkovat své děti do věku dvou a půl let proti meningokoku. Vakcínu hradí zdravotní pojišťovny. I proto je o ni nyní větší zájem. Bakterie, která způsobuje vážnou meningitidu, se přenáší kapénkami.
V prosinci loňského roku si rodiče dvouleté Valiky vyslechli šokující diagnózu — meningokok B se sepsí. Vše začalo nenápadně, horečkou. Velmi záhy se na čele holčičky objevily tři červené skvrny, jedno z hlavních poznávacích znamení meningitidy. Během následující půlhodiny začaly Valice selhávat životní funkce. Její matka s odstupem času vzpomíná: „Říkali nám, že se máme smířit s tím, že malá zemře. Ty prognózy lékařů, že přežívá asi jen pět procent dětí v tomto věku... Vůbec jsme si to neuměli představit.“ Podobně reagoval také otec malé Valiky: „Já jsem prostě nechtěl věřit, že se to děje právě nám.“ Dívenka následně přišla o všechny prsty na jedné noze a o jeden na ruce.
Valika s rodiči při návštěvě v nemocnici. Zdroj: CNN Prima NEWS
Rodiče tehdy o možnosti očkování nevěděli. Nikdo je prý neupozornil na možnost očkovat už takto malé děti, a to ani jejich dětský lékař.
Před měsícem se situace změnila a očkování proti meningokoku B hradí zdravotní pojišťovny. „Po zahájení hrazení z veřejného zdravotního pojištění se u nás zvýšila poptávka po očkování proti meningokoku B. Oproti dřívějšímu stavu nyní očkujeme každý den,“ řekla předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.
Aby měli rodiče nárok na úhradu takového očkování, musí dítě dostat první dávku do půl roku věku. Čtyřkombinaci proti meningokoku A, C, W a Y pak do dvou a půl let. Samoplátce vyjde vakcína zhruba na deset tisíc korun. Druhou velmi rizikovou skupinou je podle Šebkové také dospívající mládež.
Na druhé straně stojí odborníci, kteří tvrdí, že kombinace očkování například HEXA vakcínou a očkování proti pneumokokům může u kojence způsobit neurologické nebo imunologické poškození. Předseda společnosti Pacientů s následky po očkování Václav Hrabák tvrdí, že existují případy, kdy došlo k zastavení vývoje dítěte. „Někdy se i trochu vrátí zpět, přestane se pohybovat, dochází i k částečným ochrnutím, přestane mluvit,“ popsal Hrabák.
Řešením by podle něj mohlo být posunutí věkové hranice očkování. „V rámci HEXA vakcíny se očkuje proti žloutebce typu B, která není v tom dětském věku nebezpečná, protože se přenáší pohlavním stykem nebo nakaženou jehlou. Takže tam je na zvážení, zda očkovat takto malé děti,“ dodal Hrabák.
V případě, že rodiče začali své dítě očkovat před schválením novely zákona, pojišťovny tuto první dávku zpětně neproplatí, ty další už ale ano. Ovšem při dodržení věkové hranice dítěte.
Česká republika je teprve sedmou zemí na světě, která očkování proti nákaze meningokokem nejohroženější skupině plně hradí.
V programu surveillance byl v roce 2019 zjištěn v České republice mírný pokles počtu invazivních meningokokových onemocnění oproti předchozímu roku - 49 případů proti 56 v roce 2018. Ze 49 onemocnění 3 skončila úmrtím.