Velice vzácná komplikace postihla muže z Česka po testu na covid. Z nosu mu několik měsíců vytékal mozkomíšní mok. Podle odborníků mohla stát za poškozením lebky právě tyčinka na odběr. Muž musel podstoupit operaci a následně se bez vážnějších problémů zotavil, informuje web LiveScience.
Muž si nechal udělat test na covid v březnu 2020, protože byl v kontaktu s nakaženou osobou. Výsledek byl negativní, ale od té doby začala muži vytékat z pravé nosní dírky bezbarvá tekutina. Tyto komplikace testovaný mylně považoval za projev alergie a lékaře navštívil až o devět měsíců později. Následné CT vyšetření ukázalo poranění kribriformní ploténky, části čichové kosti, která odděluje nosní dutinu od dutiny lebeční.
Superimunita existuje. Vědci ji pozorují u lidí, kteří prodělali covid a očkovali se
Vědci u několika lidí evidovali takzvanou superimunitu, která se vyznačuje svou mimořádnou silou. Imunologové ji popisují rovněž jako „hybridní.“ Dosud se objevila u osob, které prodělaly covid a poté se nechaly očkovat.
Muži tak z nosu po celou dobu vytékal mozkomíšní mok. Podle odborníků se jedná o závažný stav, kdy čirá tekutina obklopující mozek a míchu uniká skrze poranění v lebce a vytéká nosem, většinou právě pouze jednou dírkou. To je nebezpečné především z hlediska zánětu mozkových blan (meningitidy). Existují ale případy, kdy mozkomíšní mok uniká roky, než se objeví závažné komplikace.
Vytékání mozkomíšního moku může způsobit například úraz hlavy nebo operace mozku. V tomto případě je ale na vině pravděpodobně odběr z nosohltanu během testu na covid, při němž se tyčinka dostala až k místu, kde se nosní dutiny střetávají s horní částí hltanu. Muž musel podstoupit operaci a následně užívat antibiotika. Ačkoliv se bez vážnějších problémů zotavil, i několik týdnů po zákroku hlásil, že necítí svoji pravou nosní dírkou, informuje LiveScience s odkazem na odborný lékařský časopis JAMA.
Podobné případy jsou velice vzácné a po dobu pandemie jich bylo na celém světě zaznamenáno jen několik. Například ve dvou případech se ukázalo, že testovaní měli určitou vadu ve struktuře lebky, což výrazně zvyšuje riziko úniku mozkomíšního moku po provedeném odběru z nosohltanu.