reklama

Mentalita nebo počasí? Ve státech střední Evropy sílí pandemie jako přes kopírák

Nejenom Česká republika řeší vysoký nárůst počtu nově nakažených nemocí COVID-19. S problémy se aktuálně potýká celá střední Evropa. Čísla navíc „jako přes kopírák“ rostou v celém regionu přibližně od poloviny října. Podle některých za to může mentalita středoevropských národů a neochota k očkování, jiní zase upozorňují na změnu počasí, která v polovině října nastala.

reklama

S podobnými nárůsty jako v Česku se v posledních týdnech potýkají také okolní státy jako Maďarsko, Slovensko, Rakousko či část Německa. Obdobně na tom je rovněž Chorvatsko a Slovinsko. Ve všech těchto státech proto vlády zavádí výrazné zpřísnění opatření a v některých případech i lockdowny.

The weekly map of the European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC is out! The map is produced with data...

Posted by Council of the European Union on Thursday, November 18, 2021

Trendu si všimli také v zahraničí. Například uživatel Kaul Parve se na Twitteru ptá, co se dělo ve střední Evropě v době mezi 10. až 13. říjnem, kdy začala čísla v jednotlivých státech střední Evropy jako na povel růst.

Může za to počasí?

Jedním z důvodů může být počasí. Ve zmiňovaných dnech skutečně teploty výrazně poklesly v celé střední Evropě. Česko například 10. října hlásilo rekordně studený den po velmi teplém září a začátku října.

Studie už v minulosti prokázaly, že studené počasí viru vyhovuje. Nejvhodnějším počasím pro šíření koronaviru je teplota kolem 8 až 9 stupňů, což skutečně odpovídá počasí, které ve střední Evropě v polovině října panovalo.

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je tahle hypotéza reálná. „Je možné, že chladné počasí vehnalo lidi do vnitřních prostor, kde se ten virus lépe šíří, podobnou situaci jsme pozorovali například na Floridě, kde lidé naopak utíkali před vlhkem do klimatizovaných prostor, kde se virus rovněž šířil a čísla rostla, je to ale jenom pouze zkratkovitá hypotéza,“ míní.

Fakt, že epidemie roste v celém regionu, zároveň bere jako důkaz, že není v českém případě příčinou „švejkování“ Čechů nebo selhání Babišovy vlády.

Jsme podobné národy

Mikrobiolog Václav Hořejší si nemyslí, že by právě počasí bylo tím důvodem, proč v polovině října začala v celém regionu čísla narůstat. „Čtyři země ve střední Evropě to mají skoro stejné. Změna počasí to podle mě nebude. Spíš bych řekl, že to je trochu náhoda, protože třeba v Belgii to šlo také podobně nahoru, ale je to určitě zajímavé,“ komentoval Hořejší tuto možnost pro CNN Prima NEWS.

Naopak si myslí, že to souvisí spíše s povahou středoevropských národů. „Samozřejmě tři z těch zemí jsou víceméně postkomunistické a k tomu se připojuje Rakousko, takže to může souviset s podobnou mentalitou lidí v těchto zemích,“ spekuluje.

Jeho argumentům nahrávají i data. Země jsou na tom podobně také co se týče očkování a počtu hospitalizovaných. Graf, který zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví a nedávno obletěl i české sociální sítě, ukazuje, že právě nedostatečně proočkovaná populace vede k nárůstu počtu hospitalizovaných.

Včera sme reagovali na Roberta Fica a jeho tvrdenie, že takmer 100-percentne zaočkované krajiny majú v nemocniciach...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Sunday, November 21, 2021

Tagy:

Hlavní zprávy

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci
Politika

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama