Mentalita nebo počasí? Ve státech střední Evropy sílí pandemie jako přes kopírák

Počty nakažených mírně narůstají, experti jsou ale optimističtí.

Nejenom Česká republika řeší vysoký nárůst počtu nově nakažených nemocí COVID-19. S problémy se aktuálně potýká celá střední Evropa. Čísla navíc „jako přes kopírák“ rostou v celém regionu přibližně od poloviny října. Podle některých za to může mentalita středoevropských národů a neochota k očkování, jiní zase upozorňují na změnu počasí, která v polovině října nastala.

S podobnými nárůsty jako v Česku se v posledních týdnech potýkají také okolní státy jako Maďarsko, Slovensko, Rakousko či část Německa. Obdobně na tom je rovněž Chorvatsko a Slovinsko. Ve všech těchto státech proto vlády zavádí výrazné zpřísnění opatření a v některých případech i lockdowny.

The weekly map of the European Centre for Disease Prevention and Control - ECDC is out! The map is produced with data...

Posted by Council of the European Union on Thursday, November 18, 2021

Trendu si všimli také v zahraničí. Například uživatel Kaul Parve se na Twitteru ptá, co se dělo ve střední Evropě v době mezi 10. až 13. říjnem, kdy začala čísla v jednotlivých státech střední Evropy jako na povel růst.

Může za to počasí?

Jedním z důvodů může být počasí. Ve zmiňovaných dnech skutečně teploty výrazně poklesly v celé střední Evropě. Česko například 10. října hlásilo rekordně studený den po velmi teplém září a začátku října.

Studie už v minulosti prokázaly, že studené počasí viru vyhovuje. Nejvhodnějším počasím pro šíření koronaviru je teplota kolem 8 až 9 stupňů, což skutečně odpovídá počasí, které ve střední Evropě v polovině října panovalo.

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je tahle hypotéza reálná. „Je možné, že chladné počasí vehnalo lidi do vnitřních prostor, kde se ten virus lépe šíří, podobnou situaci jsme pozorovali například na Floridě, kde lidé naopak utíkali před vlhkem do klimatizovaných prostor, kde se virus rovněž šířil a čísla rostla, je to ale jenom pouze zkratkovitá hypotéza,“ míní.

Fakt, že epidemie roste v celém regionu, zároveň bere jako důkaz, že není v českém případě příčinou „švejkování“ Čechů nebo selhání Babišovy vlády.

Jsme podobné národy

Mikrobiolog Václav Hořejší si nemyslí, že by právě počasí bylo tím důvodem, proč v polovině října začala v celém regionu čísla narůstat. „Čtyři země ve střední Evropě to mají skoro stejné. Změna počasí to podle mě nebude. Spíš bych řekl, že to je trochu náhoda, protože třeba v Belgii to šlo také podobně nahoru, ale je to určitě zajímavé,“ komentoval Hořejší tuto možnost pro CNN Prima NEWS.

Naopak si myslí, že to souvisí spíše s povahou středoevropských národů. „Samozřejmě tři z těch zemí jsou víceméně postkomunistické a k tomu se připojuje Rakousko, takže to může souviset s podobnou mentalitou lidí v těchto zemích,“ spekuluje.

Jeho argumentům nahrávají i data. Země jsou na tom podobně také co se týče očkování a počtu hospitalizovaných. Graf, který zveřejnilo slovenské ministerstvo zdravotnictví a nedávno obletěl i české sociální sítě, ukazuje, že právě nedostatečně proočkovaná populace vede k nárůstu počtu hospitalizovaných.

Včera sme reagovali na Roberta Fica a jeho tvrdenie, že takmer 100-percentne zaočkované krajiny majú v nemocniciach...

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Sunday, November 21, 2021

Tagy: