Covidová epidemie se v současnosti šíří nejmasověji mezi školáky. Děti do 12 let se zatím nemohou proti koronaviru očkovat, takže viru nestojí v cestě žádné významnější překážky, zvlášť když nadále probíhá prezenční výuka. Odborníci varují, že od dětí, které většinou nemají vážnější průběh nemoci, se nemoc dostává k jejich rodičům a k velmi ohroženým prarodičům. Rizikem tak mohou být především nadcházející Vánoce, kdy tradičně dochází k rodinným návštěvám.
Za poslední týden činil podíl nakažených ve věkové kategorii 10–15 let skoro 16 procent všech nakažených. Ve skupině 5+ to bylo skoro 10 procent a jen o něco málo méně ve skupině 15+. Uvádí to statistiky covdata.cz.
Že se čísla zhoršují především mezi neproočkovanou skupinou malých dětí, dokázalo druhé kolo testování na COVID-19 ve školách. V pondělí 8. listopadu odhalilo 3 423 pozitivních případů. Na základních školách to bylo 2 716 případů, nejvíc v okresech Olomouc, Šumperk a Strakonice. Celkem se podle údajů Ministerstva zdravotnictví testovalo zhruba 495 000 žáků. Podíl pozitivních vzorků byl kolem 0,7 procenta.
Rizikové Vánoce
Nárůst počtu případů mezi dětmi se však může nepříjemně přenést především na jejich prarodiče. „Podle včerejších pozitivních testů je maximum u věku 11 let. Při této incidenci u dětí si ani nechci představovat situaci, že děti půjdou ještě 22. prosince do školy a pár dnů na to o Vánocích půjdou navštívit prarodiče a širší rodinu,“ uvádí analytický portál Visualito, který se zabývá covidovými statistikami.
Včerejší pozitivní testy podle věku, maximum je u věku 11 let. Při této incidenci u dětí si ani nechci představovat...
Posted by Visualito on Wednesday, November 17, 2021
Podle odborníků však problém může nastat mnohem dříve než o vánočních svátcích. „Nemusíme čekat ani do Vánoc. Přes rodiče se to přenáší dál a jistě i k prarodičům. Již v uplynulých vlnách jsme viděli, že to většinou začínalo u dětí. Vidíme to všichni kolem sebe, že děti nakažují své rodiče, takže je to nepochybně problém a potenciálně bude ještě větší,“ řekl pro CNN Prima NEWS biochemik Jan Trnka.
Do budoucna je proto potřeba zvážit rovněž očkování nejmenších dětí. „Očkování dětí určitě přichází a bude to jedno z důležitých opatření v budoucích měsících, ale v tuhle chvíli je řešením nepochybně testování dětí ve školách,“ zdůraznil Trnka.
Mikrobiolog Václav Hořejší si myslí, že do Vánoc už bude společnost promořená. „Do té doby bude všechno promořeno. Epidemie postupuje velmi rychle a neklade se jí žádný odpor. Skoro to už ani nemůže být horší, než je tomu dnes,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. „Očekávám, že situace bude za několik týdnů spíše stagnovat, pokud se neudělají nějaká zásadnější opatření. Musíme doufat, že při takové fatalistické strategii vydrží naše zdravotnictví,“ doplnil.
Připomněl, že školy jsou dnes skutečně centrem šíření nemoci. „V zaměstnáních a ve školách se to šíří nejvíc. Děti nejsou proočkované, zvláště malé děti, u kterých se očkovat nemůže, tak tam to má volný průběh. Důležité je testování ve školách, které zachytí možná polovinu případů,“ sdělil Hořejší.
Poslední šance zachránit Vánoce
Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vyzval neočkované, aby si nechali podat co nejdříve první dávku. Argumentuje právě rizikovými Vánoci. „Nyní je to poslední šance, jak prožít v zásadě klidné Vánoce,“ řekl ve středu novinářům.
Jiní zase vyzývají k okamžitému zavření základních škol. „Okamžitě zavřít základní školy. Střední a vysoké jen pro očkované či po covidu. Nejde jináč, bohužel. Na lži máte jiné odborníky,“ napsal na Twitter primář sokolovské interny Martin Straka.