Nepůjdu se očkovat, protože se bojím neplodnosti. To je jeden z nejčastějších argumentů, proč se především někteří mladí do očkovacích center nehrnou. Jak ale ukázala izraelská studie, jsou to nepodložené obavy. Výzkum provedený v izraelských nemocnicích potvrdil, že se jedná o nesmysl. Vědci neobjevili žádný rozdíl v počtu vajíček, kvalitě spermií a počtu nebo kvalitě embryí ve srovnání s účastníky, kteří vakcínu proti nemoci COVID-19 nedostali.
Experiment provedený ve třech izraelských nemocnicích ukázal, že podání vakcíny proti koronaviru nepoškozuje ani ženskou, ani mužskou plodnost. „Podle toho, co jsme viděli, nemá vakcína vůbec žádný dopad,“ řekl pro izraelský deník Raoul Orvieto jeden z výzkumníků.
Studie zkoumala účinek očkování proti koronaviru na umělé oplodnění u 36 očkovaných párů během týdne až tří měsíců od podání druhé dávky vakcíny. Zjištění ukazují, že nebyl žádný rozdíl v počtu vajíček, kvalitě spermií a počtu nebo kvalitě embryí ve srovnání s neočkovanými páry, které se virem nenakazily.
Studie neušla pozornosti ani v České republice. „Izraelská studie potvrdila, že covid očkování nezpůsobuje neplodnost. Další hoax vědecky vyvrácen,“ napsal ke studii předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Izraelská studie potvrdila,že Covid očkování nezpůsobuje neplodnost.Žádný rozdíl mezi počtem a kvalitou vajíček, kvalitou spermií a embryí u očkovaných v porovnání s neočkovanými.Další hoax vědecky vyvrácen. https://t.co/6vSzo7tGQp
— Roman Chlíbek 🇨🇿 (@RomanChlibek) November 20, 2021
Chrání vakcína před onemocněním?
Chlíbek se pustil také do vysvětlování dalších informací zpochybňujích funkčnost očkování. Odmítači například tvrdí, že vakcína nefunguje, jelikož se mohou nakazit také očkovaní. Čísla však jasně ukazují, že šance nakazit se je u očkovaných mnohonásobně nižší.
Chci se nakazit covidem a jsem ochoten zaplatit. Antivaxeři se snaží vyhnout očkování
Zavedení přísných pravidel od pondělí dopadne tvrdě především na neočkované lidi, kteří neprodělali nemoc COVID-19. Zatímco řada lidí kvůli tomu směřuje do očkovacích center, najdou se i tací, kteří zásadně vakcínu odmítají, a chtějí se proto dobrovolně nechat nakazit koronavirem, aby získali potřebný covidový certifikát. Ten jim pak umožní vstup do restaurací či do kina.
„Čísla hovoří jasně – celkem od začátku roku do listopadu (za celou dobu očkováni) je výskyt COVID-19 u neočkovaných 284/100 000 obyvatel, ale u očkovaných dvěma dávkami 54/100 000 a u přeočkovaných pak jenom 7/100 000. Jasný důkaz, že očkování funguje. Tak na co stále čekáme?“ ptal se na Twitteru.
Do podrobné analýzy se pustil také bývalý pirátský poslanec Martin Jiránek. „Je mi 43 a v mé sociální bublině je hodně lidí v rozmezí 4049 let. Tak mě logicky zajímají covidová čísla, která se nás týkají,“ napsal na Facebook.
„V případě srovnání stejně velkých skupin (neočko, očko) je na číslech zřetelně vidět, jak očkování funguje. Očkovaní se mohou nakazit, ale s 2,3x menší pravděpodobností. Do nemocnice se dostanou s 14x menší pravděpodobností a na JIP s 29x menší,“ vysvětluje výsledky svého výpočtu.
Je mi 43 a v mé sociální bublině je hodně lidí v rozmezí 40-49 let. Tak mě logicky zajímají covidová čísla, která se...
Posted by Martin Jiránek on Sunday, November 21, 2021