reklama

Mercedes-Benz EQC: První elektrické SUV s hvězdou ve znaku

Luxusní, ekologický a praktický zároveň. Takové má být první elektrické SUV, které německá automobilka poslala i na české silnice. Mercedes-Benz EQC nabízí i poměrně zajímavý dojezd, takže je pohodlně využitelný jako auto se spalovacím motorem.

reklama

Když německá luxusní automobilka Mercedes-Benz přemýšlela, v jaké kategorii aut začít svou elektrickou ofenzivu, volba středně velkých SUV byla poměrně jasná. Velmi oblíbený segment mezi zájemci o luxusní vozy je dobrá startovací pozice. Už na podzim 2019 tak mohla zahájit prodej modelu EQC, přesněji EQC 400 4Matic.

Auto zaujme velmi moderním designem s oblými liniemi a pevnou maskou chladiče, které dávají jasně na srozuměnou, že jde o elektromobil. Uvnitř najdeme samozřejmě vysoce kvalitní materiály, kterými je značka s trojcípou hvězdou pověstná. Kabinu tak zdobí voňavá kůže, kvalitní plasty i kovové prvky. Výsledkem je sci-fi interiér, který se bude líbit každému technologickému nadšenci.

Komfort v hlavní roli

Palubní desce dominuje nejen sportovně střižený trojramenný volant, ale i dvojice displejů, které jsou spolu opticky spojené v jeden celek. Levý simuluje klasické ručičkové ukazatele a umožňuje celou řadu grafických nastavení, pravý slouží systému MBUX s navigací, který lze pohodlně ovládat třeba hlasem.

EQC je dlouhé 4 761 mm a široké 1 884 mm. I díky rozvoru 2 873 mm nabízí poměrně prostorný interiér, který sveze až pět lidí. Do kufru lze naložit rovných 500 litrů zavazadel, po sklopení zadních sedadel až 1 060 litrů. Samozřejmostí jsou elektricky ovládané páté dveře, aby nakládání byl co nejjednodušší. Vyrazit na větší výlet tedy není sebemenší problém.

A to ani z hlediska pohonu. Mercedes-Benz EQC má totiž hned dva elektromotory, tedy každý pro jednu nápravu. Má tak paralelní pohon všech kol. Kromě toho ale disponuje celkovým výkonem 300 kW a masivním točivým momentem 700 Nm. To jsou parametry sportovního vozu, čemuž odpovídá i schopnost zrychlit z nuly na 100 km/h za 5,1 sekundy. Maximum je omezeno na 180 km/h.

Nabito za pár minut

Díky baterii o kapacitě 88 kWh se tak není potřeba starat o dobíjení příliš často. Auto zvládne ujet až 417 kilometrů na jedno nabití v ideální situaci podle metody WLTP a až 454 kilometrů podle měření NEDC. Nejnovější modely dostanou navíc rychlejší nabíječku pro střídavý proud o výkonu 11 kW, která výrazně zkracuje čas nabíjení z domácích zásuvek nebo pomalejších nabíječek. Rychlé nabíjení je možné výkonem až 110 kW, baterie se tak doplní za několik desítek minut.

Mercedes-Benz EQC se prodává i na českém trhu. Aktuálně stojí 1 887 600 korun. K vozu si lze vybrat celu řadu zajímavé příplatkové výbavy. Řeč je třeba o stylové balíčku AMG, specifických barvách karoserie nebo třeba až 20palcových discích kol.

Tagy:
Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz
OH 2021

Lukašenko varuje sportovce bez medaile: Zvažte návrat do země, cpeme do vás hodně peněz

Snem snad každého sportovce je startovat na olympiádě. Běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi ale vadí, když se reprezentanti vracejí bez medaile. Země do jejich přípravy prý dává hodně peněz, ale výsledky se nedostavují. Sportovce dokonce varoval, že pokud na hrách v japonském Tokiu nezískají medaili, měli by zvážit návrat do země. „Vyložte si to, jak chcete,“ vzkázal prezident.

Označte volby za zkorumpované a zbytek nechte na mně, žádal Trump ministerstvo

Vedení jednoho z výborů americké Sněmovny reprezentantů zveřejnilo nové materiály dokládající rozsah snahy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpochybnit výsledek prohraných listopadových voleb. Jde o poznámky o jeho telefonátu s tehdejším vedením ministerstva spravedlnosti, podle nichž Trump žádal, aby přední představitelé rezortu volby prohlásili za „zkorumpované“. Šéfka sněmovního výboru pro dohled a reformu Carolyn Maloneyová ohlásila vyšetřování.

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama