reklama

Mercedes-Benz EQC: První elektrické SUV s hvězdou ve znaku

/ fotografií

Luxusní, ekologický a praktický zároveň. Takové má být první elektrické SUV, které německá automobilka poslala i na české silnice. Mercedes-Benz EQC nabízí i poměrně zajímavý dojezd, takže je pohodlně využitelný jako auto se spalovacím motorem.

reklama

Když německá luxusní automobilka Mercedes-Benz přemýšlela, v jaké kategorii aut začít svou elektrickou ofenzivu, volba středně velkých SUV byla poměrně jasná. Velmi oblíbený segment mezi zájemci o luxusní vozy je dobrá startovací pozice. Už na podzim 2019 tak mohla zahájit prodej modelu EQC, přesněji EQC 400 4Matic.

K tématu

Auto zaujme velmi moderním designem s oblými liniemi a pevnou maskou chladiče, které dávají jasně na srozuměnou, že jde o elektromobil. Uvnitř najdeme samozřejmě vysoce kvalitní materiály, kterými je značka s trojcípou hvězdou pověstná. Kabinu tak zdobí voňavá kůže, kvalitní plasty i kovové prvky. Výsledkem je sci-fi interiér, který se bude líbit každému technologickému nadšenci.

Komfort v hlavní roli

Palubní desce dominuje nejen sportovně střižený trojramenný volant, ale i dvojice displejů, které jsou spolu opticky spojené v jeden celek. Levý simuluje klasické ručičkové ukazatele a umožňuje celou řadu grafických nastavení, pravý slouží systému MBUX s navigací, který lze pohodlně ovládat třeba hlasem.

Mercedes-Benz EQC předvádí svou luxusní palubní desku.
Mercedes-Benz EQC předvádí svou luxusní palubní desku.
Zdroj: Mercedes-Benz

EQC je dlouhé 4 761 mm a široké 1 884 mm. I díky rozvoru 2 873 mm nabízí poměrně prostorný interiér, který sveze až pět lidí. Do kufru lze naložit rovných 500 litrů zavazadel, po sklopení zadních sedadel až 1 060 litrů. Samozřejmostí jsou elektricky ovládané páté dveře, aby nakládání byl co nejjednodušší. Vyrazit na větší výlet tedy není sebemenší problém.

A to ani z hlediska pohonu. Mercedes-Benz EQC má totiž hned dva elektromotory, tedy každý pro jednu nápravu. Má tak paralelní pohon všech kol. Kromě toho ale disponuje celkovým výkonem 300 kW a masivním točivým momentem 700 Nm. To jsou parametry sportovního vozu, čemuž odpovídá i schopnost zrychlit z nuly na 100 km/h za 5,1 sekundy. Maximum je omezeno na 180 km/h.

Nabito za pár minut

Díky baterii o kapacitě 88 kWh se tak není potřeba starat o dobíjení příliš často. Auto zvládne ujet až 417 kilometrů na jedno nabití v ideální situaci podle metody WLTP a až 454 kilometrů podle měření NEDC. Nejnovější modely dostanou navíc rychlejší nabíječku pro střídavý proud o výkonu 11 kW, která výrazně zkracuje čas nabíjení z domácích zásuvek nebo pomalejších nabíječek. Rychlé nabíjení je možné výkonem až 110 kW, baterie se tak doplní za několik desítek minut.

Díky pohonu všech kol se EQC nelekne ani kluzkého povrchu.
Díky pohonu všech kol se EQC nelekne ani kluzkého povrchu.
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz EQC se prodává i na českém trhu. Aktuálně stojí 1 887 600 korun. K vozu si lze vybrat celu řadu zajímavé příplatkové výbavy. Řeč je třeba o stylové balíčku AMG, specifických barvách karoserie nebo třeba až 20palcových discích kol.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Lékaři: Společnost je slabá, nedokáže čelit výzvám. Přibývá depresí a alkoholismu

Podle primáře I. kliniky tuberkulózy a respiračních potíží VFN Praha Jiřího Votruby je současná společnost slabá a nedokáže čelit výzvě jako je koronavirová pandemie. Prohlásil to v nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS a dodal, že kvůli strachu obézní lidé jen tloustnou. Podle psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla stoupl ve společnosti počet lidí s depresemi, sebevražednými sklony a domácím alkoholismem.

Vydatné deště potrápí Česko i začátkem týdne. Další záplavy hrozí na východě Čech
Děláme všechno pro to, abychom nezabili více lidí, než je nutné, prohlásil Žaloudík
reklama
reklama
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice

Partie

Domácí zpravodajství

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Další články
reklama
reklama