Řada domácností, které topí ve starých kotlích na tuhá paliva, bude moci už možná během prosince začít žádat o dotaci na nákup modernějšího zařízení.
Ovzduší je znečištěné, v řadě případů za to můžou i staré nevyhovující kotle na uhlí či dřevo, které do roku 2022 musí z domácností zmizet úplně (resp. týká se to kotlů 1. a 2. emisní třídy). Podle odhadů jich je po republice ještě více než 350 tisíc. Na pořízení nového zařízení ovšem mohou lidé také teď výrazně ušetřit. V nejbližších týdnech už možná budou moci první zájemci zažádat o dotaci na výměnu starého kotle za nový. Na spadnutí je totiž další kolo série takzvaných kotlíkových dotací. Deset ze čtrnácti krajů by totiž podle šéfa resortu životního prostředí Richarda Brabce mohlo vypsat výzvu na podávání žádostí ještě do konce letošního roku. Například Jihočeský kraj nebo Praha ale údajně až v lednu. "My máme předběžné informace, že jsou kraje připraveny vypsat tyto výzvy už v průběhu prosince letošního roku a předpokládám, že další kraje budou následovat," řekl ministr Brabec reportérce Zpráv FTV Prima Daniele Klívarové, na jejíž reportáž se můžete podívat pod úvodní fotografií.
9 miliard během 5 let
Celkem chce ministerstvo životního prostředí mezi lidi z evropských peněz rozdělit devět miliard korun, což je zatím největší podporovaná výměna kotlů v historii naší země. Nejvyšší dotace bude 127 500 korun. Víc peněz přitom půjde do oblastí, kde se špatně dýchá. Místa vybrali odborníci. Odhaduje se, že by se v rámci dotačního programu mohlo vyměnit až 85 tisíc kotlů, které navíc umožňují pálení odpadu načerno. Úřady přitom v současné době nemají příliš pravomocí jakkoliv zasahovat. Ministerstvo životního prostředí chystá proto také novelu zákona o ovzduší, která zavede možnost úřední kontroly domácích kotlů. Úřady tak budou moci kontrolovat domácnosti, které v kotlích spalují třeba plasty, lakované dřevo či pneumatiky...
DOPORUČUJEME>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen energií s možností sjednání online na Prima Rádci>>> Potřebujete poradit, jak ušetřit, jak nastavit smlouvu či distribuční sazbu? Máte-li jakoukoliv otázku z oblasti energií, zeptejte se odborníků Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí. Ptát se můžete zde.
V tomto článku jsme připravili přehled zásadních informací pro žadatele o kotlíkovou dotaci formou otázek a odpovědí:
Kdo může žádat?
O dotaci může žádat vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti určené k bydlení, kde chce měnit starý kotel za nový. Podpora na výměnu lokálního zdroje tepla na vytápění je určena pouze pro budovy, kde se v současné době topí pevnými palivy. Dotace můžou dostat ti, kteří výmění starý neekologický kotel na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kondezační kotel nebo solární systém.
Kde žádat?
Žádat se bude u krajských úřadů, kraje přitom musely o dotaci pro občany zažádat do 30. září. Obyvatelé jednotlivých krajů na úřadech také získají podrobné a aktuální informace o tom, kdy přesně přijímání žádostí odstartuje. Každý region to bude mít nastavené jinak, každý získá také jinou částku na rozdělení mezi žadatele. Podle našich informací se už během prosince bude moci žádat v deseti krajích. Zbylé kraje začnou rozdělovat peníze až po novém roce. Podstatné je, že bude možné podat žádost ve všech regionech. Potvrdilo to ministerstvo.
Co je nutné předložit?
Pravidla pro to, jaké dokumenty budete muset k žádosti na úřadu předložit, stanoví vždy konkrétní instituce. Nicméně následující doklady byste si měli připravit každopádně. Kromě samotné žádosti, kterou získáte na úřadu, se jedná o:
- Průkaz energetické náročnosti budovy
- Doklady o stávajícím kotli (fotodokumentace, typ zařízení, výkon, prohlášení o jeho funkčnosti a používaných palivech, ...)
- Písemný souhlas spoluvlastníka/ů nemovitosti
Jaká je možná výše dotace?
Dotace na nový kotel se pohybuje v rozmezí od 60–85 procent uznatelných nákladů (max. výše 150 tisíc korun), tedy na nákup a instalaci nového kotle, případně akumulační nádoby, tepelného čerpadla a podobně. Započítávají se například i náklady na projektovou dokumentaci či konzultace s energetickým specialistou. Nejvyšší možná částka dotace je tak 127 500 korun. Nejnižší dotace přitom bude uznávána na kotle na uhlí, nejvyšší na tepelná čerpadla či kotle na biomasu.
Je možné koupit jakékoliv zařízení?
Nové zařízení, na které chcete žádat o dotaci, musí splňovat předepsané hodnoty emisí a předepsanou účinnost. Pokud budete chtít získat dotaci, musíte si pořídit jeden z registrovaných a schválených výrobků ze seznamu, který najdete na webu Operačního programu Životní prostředí. K dnešnímu dni (3. 11. 2015) jich je 105. Tepelné zdroje, které využívají obnovitelnou energii (tepelná čerpadla, kotle na pelety, dřevo...), může instalovat jen kvalifikovaný topenář. Jinak nemusí být dotace uznána.
Tady najdete spoustu tipů včetně online seriálu o úsporách energií:
SPECIÁL o energiích u vás doma
- praktické rady a tipy na úspory
- vše o změně dodavatele
- hraný on-line seriál
Je možné získat dotaci na dříve koupený kotel?
Dotaci můžete získat pouze na pořízení kotle či alternativního zařízení, které jste koupili po 15. červenci 2015 včetně. Dřívější data pořízení nebudou uznána.
Požadavky na energetickou náročnost budov?
Jestliže dům nesplňuje požadavky na energetickou třídu C, bude nutné spolu s výměnou kotle udělat také takzvaná mikroenergetická opatření. Když se rozhodnete pro větší zateplení domu, můžete podle webu www.tzb-info.cz využít kotlíkovou dotaci v kombinaci s programem Nová zelená úsporám, kde získáte finance na zateplení a kotlíková dotace vám pak pomůže s modernizací vytápění. Obraťte se v takovém případě na krajskou pobočku Státního fondu životního prostředí. "Spolu s instalací nového kotle bude nutné realizovat další technické úpravy – například novou otopnou soustavu, vyvložkování komína či propojení plynové přípojky z HUP na vlastním pozemku do domu. I takové úpravy může hradit kotlíková dotace," píše se na webu.
Kdo nemůže žádat o dotaci?
Pokud máte dluhy vůči orgánům státní správy a nemáte vytvořený splátkový kalendář či jiný uznatelný krok, pak o dotaci nemůžete žádat.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Sledujte Zprávy FTV Prima každý den v 18.55 hodin, nebo na Prima PLAY – Zprávy.
Titulní foto – Zdroj: Thinkstock