Topit, když nikdo není doma, se zdá jako nesmysl. Není to ale pravda vždy. Jinak to budete řešit, když bydlíte v bytě, a jinak v případě domu...
Pojedete na svátky na hory nebo k příbuzným a váš byt či dům zůstane třeba dva týdny naprosto prázdný? Poradíme vám, jak i v takové situaci můžete ušetřit. Nemá smysl topit naplno, jako když jste doma, termostat byste určitě měli nastavit směrem k nižším hodnotám. Je jedno, jestli topíte plynem, nebo elektřinou, ale rozdíl je v tom, kde bydlíte. A kromě topení se hodí vědět i to, co se spotřebiči v době vaší nepřítomnosti... Mimo to je také vhodné, abyste měli zajištěno, že vám dům někdo přijde zkontrolovat během dní, co budete pryč.
Typ bydlení: RODINNÝ DŮM
Záleží na tom, jak dlouho budete pryč i jaký typ domu máte. Obecně lze ale doporučit následující nastavení topení pro většinu domů. Pokud bydlíte v rodinném domě a topíte-li elektřinou či plynem, určitě před odjezdem nevypínejte topení úplně, ale nechte temperovat na nižší teplotu (termostat na 1, cca 10 °C). Dům by mohl zbytečně prochladnout a mnohem víc peněz a energie vás pak bude stát znovuvytopení celého domu. Určitě je to vhodné i pro případ velkých mrazů, kdy by mohlo hrozit zamrznutí vody v potrubí.
V případě domu, kde topíte tuhými palivy, a tak je jasné, že během vaší nepřítomnosti se topit nebude, je podle odborníků naopak vhodné využít navíc například nějaký infrazářič s termostatem či infralampu v místnostech, kde hrozí zamrznutí vody.
Jak ušetřit za energie až tisíce korun ročně? Najděte nejvýhodnějšího dodavatele na trhu pro vás. Během pár minut
>>> Srovnání elektřiny <<<>>> Srovnání plynu <<<
Typ bydlení: BYT
Bydlíte-li v bytě, tady klidně topení na elektřinu či plyn můžete vypnout úplně. Paní Martina tuto otázku před dovolenou také řešila. "Bydlíme v paneláku a vypínáme elektřinu, i topení (plyn nemáme nikde), stáhnu radiátory na nulu, proč taky topit, komu? Jede jedině lednice na prázdninový provoz," napsala nám a ptala se, zda je to tak správně. A skutečně je to tak v pořádku. "Zcela nevypínat topení se vyplatí zákazníkům, kteří mají rodinný dům. Vzhledem k tomu, že máte byt, tak vypnout topení můžete úplně, jelikož vám stěny ´vytopí´ sousedé," uvedl k tomu odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.
NÁŠ TIP: Před cestou na dovolenou se nezapomeňte pojistit... Cestovní pojištění online od 9 Kč/den...
A co spotřebiče?
Dejte si pozor na přístroje, které se po vypnutí ovladačem přepnou do pohotovostního režimu. Když byste měli například televizi celoročně zapnutou v pohotovostním režimu, zaplatíte za to 180 korun navíc. „Největším žroutem je video rekordér, který by vás stál za rok 525 korun, na druhém místě následuje stolní počítač s částkou 250 korun. Proto se vám vyplatí, když si zvyknete přístroje odpojovat i v průběhu roku, a zejména v době dovolených. Pokud je to možné, na dobu vaší nepřítomnosti je vhodné naplánovat i odmražení chladničky s mrazničkou. Už jen třímilimetrová vrstva námrazy totiž zvýší náklady na elektřinu až o 75 procent. Pokud to situace nedovolí, doporučujeme prázdninový provoz...
Po návratu z dovolené vás čeká velké praní. I na něm můžete hodně ušetřit. V tuto dobu obvykle nebývá problém naplnit celý buben. Pokud však máte například červeného oblečení málo, raději ho nechte v koši na prádlo a počkejte, až ho bude víc. Na poloviční várku prádla pračka obvykle spotřebuje stejné množství energie i vody, jako na plný buben. Předpírku používejte jen u silně znečištěného prádla. Podle odborníků stačí běžně špinavé a propocené prádlo prát na 40 °C. Vyplatí se to. Pouhým snížením teploty z 90 °C na 60 °C ušetříte 25 procent energie.
Pozor na kapající kohoutky...
Pokud nechcete přijít o tisíce korun v případě nehody v podobě prasklé hadice či kapajících kohoutků, nejlepším řešením je vypnout hlavní uzávěr vody před odjezdem. Nezřídka se stává, že právě za nepřítomnosti majitelů praskne například hadička od záchodu a kromě ztracených litrů máte zaděláno i na průšvih v podobě vyplaveného nejen svého bytu, ale třeba i sousedů. Pokud vám ale někdo chodí například zalévat květiny v době vaší nepřítomnosti a nechcete, aby manipuloval s uzávěrem vody, určitě překontrolujte, jestli nekape kohoutek nebo neprotéká záchod. Kapajícím kohoutkem můžete zbytečně přijít každý den o více než 20 litrů vody, u protékajícího WC to pak může být až tisíc litrů za den, tedy až třeba 80 korun denně.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.