reklama

Po vakcíně v Norsku zemřelo už 33 lidí. Přímé spojení neexistuje, uklidňují úřady

Krátce po podání vakcíny proti covidu zemřelo v Norsku už 33 seniorů. Podle tamních zdravotníků však neexistuje žádný důkaz o „přímém spojení“ mezi očkováním a jejich úmrtím. Ještě v pátek přitom Norský zdravotnický institut varoval, že u vážně nemocných lidí mohou mít i relativně slabé vedlejší účinky vakcíny vážné následky.

reklama

Ředitel Norské agentury pro léčiva Steinar Madsen zdůraznil, že všech 33 lidí, kteří po očkování zemřeli, trpělo nějakým závažným onemocněním a bylo jim přes 75 let. „Je zřejmé, že covid je pro většinu pacientů mnohem nebezpečnější než očkování. Nejsme znepokojeni,“ prohlásil Madsen ve snaze uklidnit veřejnost.

K tématu

Úřady pak poukázaly také na fakt, že v ošetřovatelských a pečovatelských zařízeních v Norsku umírají týdně v průměru asi čtyři stovky lidí. Informovala o tom agentura Bloomberg, která se případu věnuje od začátku.

Madsen nicméně připustil, že i mírné vedlejší účinky vakcíny mohou teoreticky „u pacientů vést k vážnějšímu průběhu“ nemoci, kterou už trpí. Zmíněných 33 zemřelých odpovídá přibližně jednomu případu z tisíce očkovaných v pečovatelských domovech. Úřady přitom posuzují všechna úmrtí, která nastanou krátce po podání vakcíny proti covidu.

I mírné vedlejší účinky mohou mít vážné následky

Podobně se na konci minulého týdne vyjádřili odborníci z Norského zdravotnického institutu. „U osob, které jsou velmi oslabené, mohou mít i relativně mírné vedlejší účinky vakcíny vážné následky. Pro ty, kterým už nezbývá mnoho času, může být přínos vakcíny marginální nebo zcela bezvýznamný,“ uvedli odborníci.

K tématu

Také předběžné výsledky pitev naznačují, že i běžné nežádoucí účinky vakcín vyústily u obětí k vážným následkům. Silnější u nich byly zřejmě kvůli tomu, že očkovaní trpěli nějakým závažným onemocněním, všichni navíc byli ve vyšším věku. Vakcína tak mohla přispět ke zhoršení jejich zdravotního stavu.

Nově proto bude na posouzení každého lékaře, jestli svého staršího a vážně nemocného pacienta proti covidu očkovat. Sami zdravotníci tak mají rozhodnout, „zda přínosy vakcíny převažují nad riziky případných vedlejších účinků“.

Mezi hlášené nežádoucí účinky vakcíny Pfizer/BioNTech v Norsku patří hlavně únava, nevolnost, závratě a bolesti svalů.

Rozsáhlé testování, kterým musela očkovací látka projít, přitom nezahrnovalo pacienty s nestabilními nebo akutními onemocněními. V rámci klinických testů pak dostalo vakcínu pouze několik dobrovolníků starších 85 let, stojí v prohlášení norské agentury.

Evropská léková agentura (EMA) v pátek uvedla, že bude každý měsíc dostávat a posuzovat hlášení od autorizovaných prodejců vakcín. První informace o bezpečnosti očkování v různých zemích EU a nežádoucích účincích by měla dostat ještě v lednu, a to o dávkách vakcíny firem Pfizer/BioNTech.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi

V pátek neprošla o jediný hlas takzvaná izolačka. Opatření, které mělo nakažené koronavirem finančně motivovat k setrvání v karanténě a také k nahlašování kontaktů. Lidé v karanténě měli za každý den získat od státu příspěvek až 370 korun. Kvůli tomu se do sebe na Twitteru pustily ministryně financí a práce Alena Schillerová (za ANO) s Janou Maláčovou (ČSSD).

O vývoji pandemie nerozhodne Babiš, dejte politiku stranou, apeluje Kuba na občany
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Rebelové popíjeli v otevřené hospodě. Jsou to domácí, cizím nenalévám, hájil se výčepní
Nárůst počtu obětí covidu nezpomaluje. V Česku zemřelo už 20 tisíc lidí, převážně senioři
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Další články
reklama
reklama