Některým Izraelcům po aplikaci vakcíny proti koronaviru ochrnula část obličeje, informoval web The Jerusalem Post. Země zatím zaznamenala 13 takových případů. Podle tamních lékařů jich může být daleko více, zároveň ale zdůrazňují, že není stoprocentně jisté, jestli jsou tyto zdravotní problémy přímo spojené s vakcínou. Izrael je světovým premiantem, co se rychlosti očkování týče. První dávku vakcíny už obdržely téměř dva miliony lidí.
„S ochrnutým obličej jsem chodil asi 28 hodin, poté tu ustoupilo, ale nezmizelo. Nicméně kromě toho žádné další potíže nemám, jen mě trochu bolelo místo vpichu,“ řekl pro The Jerusalem Post jeden z postižených s tím, že si je vědom vzácnosti vakcíny a určitě nechce, aby svým vyjádřením někoho od očkování odradil.
Spory o podání druhé dávky vakcíny
Lékaři potvrdili již 13 případů, kdy po očkování proti covidu lidem na určitou dobu ochrnula část obličeje. Zástupci a odborníci z ministerstva zdravotnictví ale odhadují, že obyvatel s podobnými problémy může být více. Ministerstvo nadále doporučuje, aby i těmto lidem byla podána druhá dávka vakcíny, která je u některých typů potřebná k získání imunity proti covidu.
At least 13 people have experienced mild facial paralysis as a side effect after taking the #coronavirus #vaccine.https://t.co/BcRWzNyzro
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) January 16, 2021
„Nedávno jsem narazila na očkovaného člověka, který měl problémy, takže jsem se rozhodla mu druhou dávku nepodat,“ řekla ředitelka oddělení infekčních nemocí největší izraelské nemocnice Galia Rahavová. „Nikdo stoprocentně neví, jestli jsou problémy spojené s vakcínou, proto bych se aplikaci druhé dávky prozatím zdržela,“ dodala. Ministerstvo později druhou dávku doporučilo pouze v případě, že ochrnutí již ustoupilo.
Izrael je nejrychlejší, ale riskuje
Izrael je ze všech světových zemí s procesem očkování nejdál. Odhaduje se, že by se mu mohlo podařit proočkovat 70 procent populace už kolem března. Kritici izraelské cesty ale zdůrazňují, že země nečekala na podrobné výsledky vakcín a hodně tedy riskuje. Zároveň za ni platí až dvojnásobnou částku oproti ostatním státům. Český premiér Andrej Babiš (ANO) ale uvedl, že s Izraelem hodlá spolupracovat a některými jeho kroky se také inspiruje.
Nárok na první dávku očkování proti covidu mají v Izraeli od neděle všichni občané starší 45 let. S odvoláním na sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel. Skoro dva miliony Izraelců již mají první dávku očkování za sebou, kolem 170 000 lidí dostalo i druhou.
Minulý týden premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že Izrael plánuje očkovat ještě rychleji. Cílem by mělo být kolem 170 000 lidí denně. Do země byly mezitím dodány statisíce dalších dávek vakcíny od amerického výrobce Pfizer a německé firmy BioNTech. Podle plánu ministerstva zdravotnictví má být v březnu proti covidu naočkováno 5,2 milionu Izraelců.