Očkování proti covidu může být podle norské studie rizikové pro seniory starší 80 let, kteří trpí nějakým závažným onemocněním. Norský zdravotní institut to uvedl poté, co v zemi krátce po podání první dávky vakcíny zemřelo 23 lidí.
Pitvu zatím lékaři provedli u 13 z 23 zemřelých. Předběžné výsledky naznačují, že i běžné nežádoucí účinky vakcín vyústily u obětí k vážným následkům. Silnější u nich byly zřejmě kvůli tomu, že očkovaní trpěli nějakým závažným onemocněním. Vakcína tak mohla přispět ke zhoršení jejich zdravotního stavu. Informovala o tom Norská agentura pro léčivé přípravky.
„U osob, které jsou velmi oslabené, mohou mít i relativně mírné vedlejší účinky vakcíny vážné následky,“ citovala vyjádření Norského zdravotního institutu agentura Bloomberg. „Pro ty, kterým už nezbývá mnoho času, může být přínos vakcíny marginální nebo zcela bezvýznamný,“ upozornili dále zdravotníci.
Institut zároveň zdůraznil, že toto doporučení neznamená, že by se neměli nechat očkovat mladší a zdraví lidé. Jde ale o určitý návod pro odborníky z ostatních zemí, na co se po očkování proti covidu soustředit. Šéf Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Emer Cooke už prohlásil, že sledování bezpečnosti vakcín bude „jednou z největších výzev“, jak uvádí agentura Bloomberg.
Závažné vedlejší účinky vakcíny proti covidu se zatím objevovaly spíše výjimečně. Vakcíny testovaly desítky tisíc dobrovolníků z celého světa včetně těch ve věku přes 80 let. Průměrný věk v klinických testech se ale pohyboval kolem 50 let, nyní se ale začíná s očkováním mnohem starších lidí.
První dávku vakcíny firem Pfizer/BioNTech nebo Moderna dostalo v Norsku přibližně 33 tisíc lidí. Podobně jako Česko a další evropské země se nejprve zaměřuje na očkování ohrožených skupin včetně seniorů. V úterý podle královského paláce první dávku vakcíny obdrželi také 83letý král Harald a stejně stará královna Sonja.
V Norsku, které má zhruba 5,3 milionu obyvatel, dosud testy odhalily 57 736 nakažených, z nichž 511 zemřelo.