CNN Prima News mezinárodní obchod

mezinárodní obchod

Výpis příspěvků ke štítku „mezinárodní obchod“

Jsem zklamaný, přiznal Šefčovič o jednání s Američany. Německo chce jednat, Francie odvetu

Evropa má poslední dva týdny na najití dohody s Donaldem Trumpem. Pokud se jí to nepodaří, 30procentní clo může mít podle komisaře Maroše Šefčoviče likvidační dopad na vzájemné obchodní vztahy. Přestože většina členských států – včetně Česka – souhlasí s další snahou o vyjednání dohody s Trumpem, v EU sílí kritika příliš „měkkého“ postupu vůči USA.

Odvetu za americká cla Evropa odkládá. Chceme jednat, jsme připraveni na všechno, říká šéfka EK

Evropská unie odloží platnost protiopatření proti americkým clům do začátku srpna, oznámila v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Protiopatření měla začít platit od pondělí 14. července. Podle šéfky EK sedmadvacítka dává stále přednost vyjednání řešení, pokud jde o obchodní dohodu s USA. Zároveň ale připravuje protiopatření, jestliže k žádné dohodě nedojde.

EU vidí ve clech jen taktiku, Fiala chce dialog. Podle Hřiba není na „oranžového pána“ spoleh

Zavedení třicetiprocentních cel na zboží z Evropské unie, jak oznámil americký prezident Donald Trump, by mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. „Je nutné pokračovat v jednání,“ uvedl v reakci premiér Petr Fiala. „Je to další debakl Evropské komise,“ reaguje na Trumpovo oznámení první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Trump zavede na zboží z EU clo 30 procent. Ekonom zmínil klíčový zneklidňující moment

Spojené státy zavedou od 1. srpna na dovoz zboží z Evropské unie clo 30 procent. Vyplývá to z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, který na své síti Truth Social zveřejnil americký prezident Donald Trump. Von der Leyenová uvedla, že EU je připravena pokračovat v jednáních do 1. srpna a nevyloučila přijetí odvetných opatření, pokud to bude nutné. Tři nejmenovaní představitelé EU agentuře Reuters v reakci na oznámení řekli, že hrozba uvalení cel je jen vyjednávací taktikou.

Evropa koketuje s Čínou, rizikům navzdory. Ta si závislost EU záměrně pěstuje, popisuje expert

Zatímco se Brusel na jedné straně snaží manévrovat obchodní dohodu s Washingtonem tak, aby co nejméně poškodila evropskou ekonomiku, na straně druhé hledá možné náhradní partnery. Jedním z nich by se – alespoň částečně – mohla stát Čína. Peking si už nyní systematicky pěstuje závislost některých evropských zemí na čínských technologiích, řekl pro redakci CNN Prima NEWS expert na Čínu Filip Noubel z Asociace pro mezinárodní otázky. Čím více západní státy zaneprázdňují konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, tím méně se budou soustředit na Čínu, vysvětluje.

Evropě dochází trpělivost s Trumpem: Žene se do „náruče“ Japonska a dalších, hrozí celní válka

Evropa už má dost obchodních hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nyní proto zkoumá, zda by partnery, ochotné hrát podle pravidel, nenašla na východě. Mezi ty patří podobně smýšlející země, jako je Japonsko, Austrálie, ale i Kanada či Mexiko. Prostor na vyjednávání mezi EU a USA se zásadně krátí. Americká 50procentní cla by totiž měla vstoupit v platnost již ve středu 9. července.

Trumpovi došla trpělivost: Končím jednání s Kanadou a do týdne oznámím nová cla

Spojené státy s okamžitou platností ukončují veškerá jednání o obchodních vztazích s Kanadou, uvedl v pátek na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Během sedmi dnů Washington oznámí Ottawě výši cel, která bude muset Kanada platit za obchod s USA, napsal také. Šéf Bílého domu to zdůvodnil kanadskou daní z digitálních služeb, kterou považuje za přímý útok na USA. Kanadský premiér Mark Carney chce pokračovat v jednáních a hájit zájmy Kanaďanů.

Americký soud pozastavil platnost Trumpových odvetných cel vůči světu. Bílý dům protestuje

Americký federální obchodní soud pozastavil ve středu platnost takzvaných recipročních cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Informují o tom tiskové agentury. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.

Trump začíná být z EU zoufalý: Jednání nikam nevedou, hrozí dalším tvrdým opatřením

Americký prezident Donald Trump doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Napsal to v pátek v příspěvku na síti Truth Social. Jednání s EU jsou podle něj velmi obtížná a nikam nevedou. Pokud budou produkty vyrobené či sestavené v USA, clo se na ně nebude vztahovat, dodal. Evropská komise (EK) uvedla, že se k clům nebude vyjadřovat, dokud se neuskuteční telefonát mezi unijním šéfem obchodu a obchodním zástupcem USA, informuje agentura Reuters. Telefonát je plánován na 17:00 SELČ.

Niedermayer: Trumpův tlak na obranu konečně nese výsledky. Evropský blok díky němu posiluje

Amerika zvolila takovou celní politiku, která bude pro její podniky i občany velmi nákladná, popisuje v rozhovoru europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který zasedá v nejsilnější frakci europarlamentu, Evropské lidové straně. Evropští představitelé proto nyní dělají maximum, aby obchodní dohodu s Donaldem Trumpem úspěšně vyjednali. K tomu, jestli se to podaří, je ale Niedermayer skeptický. „Neříkám, že dohoda je vyloučená – Evropská komise o ni zjevně velmi stojí –, ale velký optimismus v tuto chvíli necítím,“ popisuje.