
Dalibor Janda oslavil 45 let na scéně. V rozhovoru popsal stěžejní momenty své kariéry
Výpočet výše cel, která oznámil americký prezident Donald Trump, nedává smysl. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ekonom Bartoň a popsal, jak Trump k číslům došel. Zároveň podotkl, že zavést odvetná cla by na amerického prezidenta fungovalo jako červený hadr.
Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení cel na všechny obchodní partnery. V jeho seznamu se ale objevily i Heardovy a McDonaldovy ostrovy, které nejsou obydlené. Uvalit cla na tato místa samozřejmě postrádá smysl, Trump proto čelí na sociálních sítích posměškům.
Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy, ale současně i odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič bude v pátek hovořit se svými protějšky ze Spojených států. Evropská unie podle něj nebude nečinně přihlížet.
Americká cla, oznámená prezidentem Donaldem Trumpem, se silně dotknou Slovenska. To je po Německu druhým největším dovozcem automobilů do Ameriky a jeho výrobky spojené s automotive tvoří až 60 procent jeho celkového vývozu do USA. „Konečná cena prémiových výrobků by mohla vzrůst přibližně o 15 až 20 procent,“ popsal Martin Hudcovský z Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd.
Evropská unie počítá se snížením dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny poté, co v červnu vyprší platnost dohody o bezcelním přístupu ukrajinského zboží na unijní trh. Agentuře AFP to řekl eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen.
Evropská komise (EK) zpřísní podmínky pro dovoz oceli do Evropské unie. Státy už nebudou moci ani převádět nevyužité kvóty jiných zemí, včetně těch, které byly přiděleny Rusku a Bělorusku, uvedla v úterý komise v tiskové zprávě. Od dubna se sníží dovozní kvóty, čímž se omezí objem oceli, kterou lze do unie dovézt bezcelně.
Evropská unie zavede v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku od příštího měsíce protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard korun). Napsala to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Evropské komise. Ve Spojených státech ve středu ráno SELČ začalo platit 25procentní clo na veškerý dovoz oceli a hliníku. O jeho navýšení rozhodl dříve americký prezident Donald Trump, který vyloučil výjimky.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že na měsíc pozastavuje cla na zboží z Mexika a Kanady splňující podmínky dohody o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA). Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Během dne přitom Trump avizoval pozastavení pouze v případě Mexika.
Spojené státy v úterý zavedly cla ve výši 25 procent na dovoz z Kanady a Mexika a zároveň o deset procent zvýšily cla Číně. Oznámil to Bílý dům, podle něhož minutu po půlnoci místního času (6:01 SEČ) vstoupil v platnost plán prezidenta Donalda Trumpa. Čína v reakci oznámila, že od 10. března zavádí odvetná cla v rozmezí 10 až 15 procent na některé americké produkty. Kanadský premiér Justin Trudeau o několik hodin dříve uvedl, že jeho země od úterý zatíží 25 procenty dovoz z USA v hodnotě 155 miliard kanadských dolarů (téměř 2,6 bilionu korun).
Americký prezident Donald Trump plánuje od 2. dubna zavedení cel na dovoz zemědělských produktů do Spojených států. Oznámil to na své sociální síti Truth Social. Podle agentury DPA ale není jasné, zda se cla budou vztahovat na dovoz ze všech zemí světa, či zda budou existovat výjimky pro některé obchodní partnery. Trump totiž pravidelně využívá hrozbu cly jako vyjednávací taktiku, kterou si vynucuje ústupky, dodala DPA.
USA nepatří mezi naše hlavní ekonomické partnery, uvedl v pořadu 360° bývalý europoslanec Jan Zahradil (ODS). Předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa ve vysílání CNN Prima NEWS poukázal na fakt, že případná obchodní válka mezi EU a Spojenými státy dolehne i na Česko.
Někteří vládní politici souhlasí s povolením dovozu kuřecího masa ze Spojených států, čímž by se dalo předejít clům Donalda Trumpa. Tuzemská drůbežářská unie ale tvrdí, že farmáři v USA mohou do krmení kuřat přidávat růstové hormony. Navíc se za Atlantským oceánem ke zchlazení kuřat používá i roztok chlóru. V Evropské unii jsou obě tyto metody zakázané a čeští zpracovatelé tak mluví o nefér konkurenci.