Ekonomové: Vítězem celní války Ameriky s EU je Trump. Uspěly však evropské automobilky

USA uvalí cla na zboží z EU

Americký prezident Donald Trump se po uvalení patnáctiprocentních cel na dovoz z Evropské unie stal vítězem obchodní války. Myslí si to ekonomové, kteří však upozorňují, že výše cel není nijak zdrcující. Spotřebitelům v evropských zemích by navíc nemělo zdražit dovážené zboží a automobilky dokonce získaly díky dohodě výhodu: USA dosud na jejich výrobky uplatňovaly clo ve výši 27,5 procenta.

Evropským státům hrozila od 1. srpna až třicetiprocentní cla, pokud by představitelé Evropské unie nevyjednali smlouvu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jen pár dní před tímto datem však došlo k dohodě, že USA nastaví cla na patnácti procentech. Odvetná opatření nebudou ze strany Evropy žádná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Členové KSČM vyrazili na výlet do Ruska. Lotyši je nepustili přes hranici, smilovali se Estonci

Vítězem je podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jednoznačně Donald Trump, protože napravil asymetrické obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Zdůvodňuje to tak, že EU měla nastavená cla na různé zboží z druhé strany Atlantiku už v minulosti. Spojené státy proto podle něj pouze dorovnají obchodní nerovnováhu.

„Spojené státy nyní uplatní na většinu dováženého zboží nové patnáctiprocentní clo, zatímco EU na dovoz z USA uvalí nové clo nulaprocentní. Žádné. Tedy 15:0 pro Trumpa. Takto to Trump prodá svým voličům,“ uvedl Kovanda.

Dalším vítězem je podle něj Velká Británie a tamní firmy. Britští vývozci totiž čelí desetiprocentnímu clu, protože politici dokázali vyjednat lepší podmínky než Evropa. „Britští exportéři mají konkurenční výhodu na americkém trhu nad firmami z EU, tedy z podstatné části pevninské Evropy i Irska, pro něž bude platit clo nejčastěji o pět procentních bodů vyšší. Slavit tedy mohou tedy také stoupenci brexitu, protože nebýt vystoupení Británie z EU, i na britské firmy by se vztahovalo 15procentní clo. Tato skutečnost povzbudí britský akciový trh,“ uvedl Kovanda.

Výrazný úspěch ale zaznamenaly podle něj i evropské automobilky, které jsou v posledních letech pod velkým tlakem kvůli restrikcím a hrozícím pokutám. Automobilový průmysl bude totiž nově čelit pouze patnáctiprocentním clům, přičemž ta dosavadní obnášela 27,5 procenta. „To je jistě dobrá zpráva pro Česko, jehož autoprůmysl je na vývozu do USA citelně závislý, byť zejména nepřímo. I akcie automobilek EU mohou dnes stoupat,“ dodal Kovanda.

S ním souhlasí i ekonom a někdejší politik Ivan Pilip. „Automobilový průmysl si spíše polepší díky clům na ocel pro výrobce ze Spojených států a řada položek bude mít nulovou sazbu. Slib dovozu paliv je jen potvrzením něčeho, co se stejně plánuje a závazek investic je těžké měřit a kontrolovat,“ uvedl Pilip.

Fiala: Nejlepší cla jsou nulová

Před obchodními bariérami varoval už v minulosti premiér Petr Fiala. I on chtěl nejprve se Spojenými státy jednat, aby na evropské státy nedopadla tvrdá cla. „Nejlepší cla jsou cla nulová. Na to ale musí být dva, kteří mají vůli se dohodnout. Evropa je připravena s USA jednat, ale zároveň je připravena jasně odpovědět. My jsme tuto obchodní válku nevyvolali. Postup americké strany poškozuje každého občana České republiky a my to nemůžeme přejít mlčením,“ uvedl dříve.

Podobně se na uvalení cel dívala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Evropa je stále připravena uzavřít dobrou dohodu,“ uvedla v dubnu letošního roku. Od té doby si dokázala Evropská unie vyjednat pouze zmírnění podmínek.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump dostal „výprask“. Šéf Fedu veřejně zpražil hlavu státu, sociální sítě se tím baví

Tagy: