Mezinárodní politice zezelenal mozek, shodli se Skopeček s Fialou z SPD o Green Dealu

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ 3.12.2023

Mezinárodní politika je zaslepená a zezelenal jí mozek, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). S jeho slovy souhlasil i poslanec Radim Fiala (SPD). Ten Green Deal či jiné návrhy spojené s klimatem označil za „zelenou ideologii, která ničí Evropu“. Podle Skopečka je možnou variantou jádro, to podle jeho slov zažívá renesanci.

Skopeček ostře zkritizoval program klimatického summitu v Dubaji, který odstartoval v sobotu.  „Někteří vystupující volají po okamžitém oproštění se od fosilních paliv. Z úst vypouští neuvěřitelné věci, jako například nejvyšší představitel OSN António Guterres. Máme podle nich zítra lidem vypnout topení či všichni přestat jezdit automobily?“ divil se.

ČTĚTE TAKÉ: KALKULAČKA: O kolik vám zdraží elektřina? Vypočítejte si novou výši svých záloh

„Mezinárodní politika je aktuálně zaslepená, respektive jí zezelenal mozek. Podle mě se klimatická agenda dostala do tak iracionální podoby, že už není možná žádná rozumná debata,“ nešetřil kritikou Skopeček.

Česko podle něj dělalo v posledních letech vše pro to, aby ceny energií rostly. „Nikdo nekritizoval Zelenou dohodu, emisní povolenky či Pařížskou dohodu. Pamatuji si, že jsme s kolegou Janem Zahradníkem (ODS) bojovali o to, aby by bylo vypracováno vyhodnocení celkových ekonomických dopadů Green Dealu na Česko ještě předtím, než ho Andrej Babiš (ANO) podepsal. Nic z toho se ale nestalo,“ řekl místopředseda Sněmovny.

S jeho kritikou klimatické politiky souhlasil i Radim Fiala. „Jedná se o zelenou ideologii, která nás ničí,“ přitakal. Občané si prý znění evropského závazku takto nepředstavovali. „V současné formě to znamená konec průmyslu v Čechách. Poplatky na obnovitelné zdroje nás zatím stály 600 miliard korun,“ tvrdí.

Skopeček rovněž vyzdvihl „renesanci jaderné energetiky“, v níž vidí řešení. „V celosvětové energetické politice se musíme chytit právě tohoto ‚zrnka racia‘,“ dodal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Fiala vyšel lékařům vstříc, nabídl miliardy na zvýšení jejich platů

Tagy:
Dubaj Jan Skopeček Evropská unie pořady CNN Prima NEWS Partie Terezie Tománkové energetika Radim Fiala klimatická krize Green Deal Klimatický summit Zelená dohoda pro Evropu Jan Zahradník