KALKULAČKA: O kolik vám zdraží elektřina? Vypočítejte si novou výši svých záloh

Ceny elektřiny stoupají

Letošní rok bude ve znamení zdražení regulované složky ceny energií o desítky procent. U elektřiny je nárůst dokonce 65,7 procenta. Pro řadu domácností s končící fixací se může jednat o problém. Naopak odběratelé, kteří platí zastropované ceny energií, nárůst sotva poznají. Jak budou vypadat nové zálohy? Využít můžete on-line kalkulačku níže v článku.

Energetický regulační úřad v minulém roce rozhodl o skokovém zdražení regulované části elektřiny o více než 60 procent. Důvodem je znovuzavedení příspěvku za obnovitelné zdroje energií, krytí technických ztrát za systémové služby, klesající spotřeba a investice do soustav kvůli připojování nových zdrojů.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: ANO je „kec-all party“, zní z ODS. Zákon dodržujete selektivně, namítl Nacher o rozpočtu

To všechno jsou důvody, proč si někteří lidé za energie připlatí. Záležet ale bude na ceně silové elektřiny, která v posledních měsících klesá. V příštím roce dokonce zlevní. Společnost Tedom odhaduje, že by se její cena mohla pohybovat bez DPH okolo 3 500 korun za MWh, tedy 4 235 korun celkově.

Jak ale budou vypadat nové zálohy? Vypočítat si je můžete snadno pomocí on-line kalkulačky: Potřebujete znát cenu silové elektřiny bez DPH. Ta se v příštím roce může pohybovat okolo 3 500 korun za kWh. Pro výpočet je ale nutné znát i svou roční spotřebu. Tu snadno zjistíte z ročního vyúčtování – posloužit vám může spotřeba z minulého roku. Důležitým ukazatelem je také distribuční území, kde je na výběr ČEZ distribuce, PRE distribuce a EG.D.

V kalkulačce je nutné zadat i sazbu elektřiny. Ty se skrývají pod zkratkami D01d až D61d. Poslední potřebnou hodnotou je i jistič. Všechny tyto údaje ale poznáte z posledního ročního vyúčtování.

Kolik zaplatí běžné domácnosti?

Modelovou rodinu v malém bytě v sazbě D02d s roční spotřebou 2,2 MWh by podle nových výpočtů mělo čekat měsíční navýšení záloh o pár stovek korun. Dodavatel energií epet projektuje, že domácnost využívající elektřinu ke svícení a běžným spotřebičům by zaplatila ročně o 3 263 korun navíc.

Byt s tarifní sazbou D02d s roční spotřebou 2,2 MWh (VT), distribuční území ČEZ (jistič 3x25)
Původní částka včetně DPH 18 770 Kč
Nová částka včetně DPH 22 033 Kč
Původní měsíční záloha 1 564 Kč
Nová měsíční záloha 1 836 Kč
Zdroj: epet

Navýšení v řádu jednotek tisíc korun by měl čekat i byt, který elektřinu využívá také k ohřevu vody. Roční nárůst by byl 6 658 korun.

Byt D25d se spotřebou 5,5 MWh (VT 3MWh + NT 2,5 MWh), distribuční území ČEZ (jistič 3x25)
Původní částka včetně DPH 36 511 Kč
Nová částka včetně DPH 43 169 Kč
Původní měsíční záloha 3 043 Kč
Nová měsíční záloha 3 597 Kč
Zdroj: epet

Sazba D57d je určená pro domy s hybridním vytápěním nebo tepelným čerpadlem. U této sazby vzrostla regulovaná složka elektřiny nejvíce. Domácnosti s touto sazbou by si musely připravit ročně 11 385 korun.

Dům D57d s 10 MWh (VT 1,5MWh + NT 8,5MWh), distribuční území ČEZ (jistič 3x32)
Původní částka včetně DPH 56 143 Kč
Nová částka včetně DPH 67 528 Kč
Původní měsíční záloha 4 679 Kč
Nová měsíční záloha 5 627 Kč
Zdroj: epet

Navýšení avizuje i společnost Tedom. Podle jejich kalkulace uvidí rodiny s podobnými sazbami navýšení cen okolo 10 procent.

Dopad do celkového účtu zákazníka u D02d při spotřebě 3 MWh za rok Částka Rozdíl
Obchodní část ceny -1 488 Kč -9 %
Regulovaná část ceny 4 221 Kč 48 %
Celková cena 2 733 Kč 11 %
Zdroj: Tedom

Dopad do celkového účtu zákazníka u D25d s roční spotřebou 5 MWh Částka Rozdíl
Obchodní část ceny -2 480 Kč -10 %
Regulovaná část ceny 6 028 Kč 69 %
Celková cena 3 547 Kč 10 %
Zdroj: Tedom

Dopad do celkového účtu zákazníka u D57d s roční spotřebou 10 MWh Částka Rozdíl
Obchodní část ceny -4 961 Kč -10 %
Regulovaná část ceny 11 097 Kč 123 %
Celková cena 6 136 Kč 10 %
Zdroj: Tedom

Jak na výpočet z ceníků?

Zálohy si ale můžete orientačně vypočítat i bez on-line kalkulačky. Na vlastní výpočet budete potřebovat podrobné údaje z ročního vyúčtování nebo z ceníků energetických společností. Základem je znát svou obchodní sazbu. Ta se nachází na ceníku úplně nahoře a je rozdělena do sloupců. Zjednodušeně jde o to, jaký tarif daná domácnost využívá. Nejčastějším je D02d pro svícení a vaření.

Pokud znáte všechny tyto hodnoty, můžete přistoupit k vlastnímu výpočtu. Nejdříve sečtete oba vysoké tarify (VT) z obchodní i regulované části. K tomu přičtete daň z elektřiny a cenu za systémové služby. Vše je pak nutné vynásobit spotřebou.

Následně sečtěte stálou měsíční platbu z obchodní části, platbu za rezervovaný příkon, poplatek operátorovi a poplatek za obnovitelné zdroje energií. Výslednou částku vynásobte číslem 12, abyste získali roční platbu. Konečnou sumu sečtěte s dříve vypočítanou hodnotou z vysokých tarifů a daně.

Tagy: