CNN Prima News Michael Canov

Michael Canov

Výpis příspěvků ke štítku „Michael Canov“

Pavel měl valorizaci vetovat, myslí si Canov. Zdechovský rozhodnutí prezidenta kvituje

17. března 2023 15:26

Rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat novelu zákona o valorizaci důchodů budí velké emoce. Někteří odborníci jeho krok odsuzují, jiní naopak kvitují. Shodnout se ve vysílání CNN Prima NEWS nedokázali ani senátor Michael Canov (SLK) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle Canova měl prezident zákon vetovat, naopak Zdechovský vnímá jeho rozhodnutí jako správné. Souhlasí i s tím, že by se jím měl zabývat Ústavní soud.

Důchody se od června zvýší jen o 760 korun, schválil Senát. Rozhodnutí může zvrátit Pavel

8. března 2023 17:34

Horní komora schválila nižší růst důchodů při jejich červnové valorizaci. Pro návrh zvedlo ruku 48 senátorů, pouze 12 bylo proti. Předloha nyní míří na stůl nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, který může novelu zákona podepsat, nebo vrátit zpět do Poslanecké sněmovny. Pokud definitivně projde, senioři dostanou v průměru 760 korun.

Nad hladkým schválením nižší valorizace penzí v Senátu visí otazník. Oba výbory ji odmítly

7. března 2023 11:20
Aktualizováno

Jak senátní ústavně-právní výbor, tak sociální výbor v úterý odmítly nižší valorizaci červnových důchodů. K důvodům patřilo zejména sporné schválení vládní důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze. Ústavně-právní výbor doporučil zamítnutí novely nejtěsnější většinou i hlasy senátorů z klubů vládních stran. Rozhodování na sociálním výboru skončilo remízou – pro schválení byl stejný počet členů výboru jako pro zamítnutí.

Opozice vyšší růst penzí nevzdává. ANO mluví o ústavní stížnosti, Okamura chce veto Pavla

4. března 2023 12:58

Vládní koalice po obstrukčním maratonu ve Sněmovně prosadila novelu o omezení červnové valorizace důchodů, opozice však proti tomu i nadále plánuje brojit. Hrozí ústavní stížností, zároveň zmiňují i další nástroje. Hnutí ANO v čele s expremiérem Andrejem Babišem apeluje na senátory, aby zákon zastavili. Předseda SPD Tomio Okamura pro změnu vyzval zvoleného prezidenta Petra Pavla, aby zákon vetoval. Pavel již dříve uvedl, že se vyjádří po inauguraci, která se uskuteční ve čtvrtek.

Vládní senátor ostře: Změna důchodů je protiústavní. Pohrdání seniory, zuří Jermanová

3. března 2023 23:04

Snahu vlády o snížení červnové valorizace důchodů kritizují i někteří politici z pětikoalice. Například senátor Michael Canov (SLK) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil zmíněný návrh za protiústavní. Stejného názoru je v tomto případě i opoziční poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Naopak zastání vládní koalice našla u senátora Zdeňka Nytry (ODS).

Poláci si nárokují české území. Nedal bych jim ani milimetr čtvereční, zlobí se starosta

9. října 2022 21:17

V Polsku opět sílí hlasy, že by Česko mělo svým severním sousedům vrátit 368 hektarů území, o které Poláci přišli v padesátých letech minulého století. Česká republika územní dluh uznává a dokonce už vytipovala pozemky, které by sousední země mohla získat. To ale kritizuje starosta pohraniční obce Chrastava Michael Canov.

Tři kandidáti míří do Senátu přímo. Včetně Růžičky, pro něhož nechtěně hlasoval Okamura

24. září 2022 18:02
Aktualizováno

Senátní volby mají tři jasné vítěze už v prvním kole. Nadpoloviční většinu hlasů totiž získali kandidát za hnutí ANO Ladislav Václavec, dlouholetý starosta města Letohrad Petr Fiala (KDU-ČSL) a Jiří Růžička (TOP 09). Další kandidáti na tuto hranici nedosáhli. Senátorů zvolených už v prvním kole je ale i tak nejvíce od roku 1996.

Pandemický zákon v problémech. Senát by ho měl podle právního výboru zamítnout

9. února 2022 12:48

Senátní ústavně-právní výbor doporučil ve středu plénu horní komory zamítnutí vládní pandemické novely, která mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření. Výbor přijal doporučení hlasy všech přítomných členů. Předlohu, která by dále umožnila posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou, nyní projednává zdravotnický výbor. Senátní plénum se k ní sejde ve čtvrtek.

Senát umožnil zmrazení platů ústavních činitelů. Soudcovská unie ostře protestuje

20. ledna 2022 13:23

Senát ve čtvrtek umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát zamítl zmrazení platů politiků. Nikdo z ANO nebyl proti, Babiš přesto viní koalice

27. října 2021 10:43
Aktualizováno

Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že jde o další podvod nové koalice na voličích. Web Novinky.cz ovšem upozornil, že zmrazení nepodpořil ani jeden ze senátorů za ANO.

Ministři náhradníky v Parlamentu mít nebudou, rozhodl Senát a dal zelenou korespondenční volbě

26. října 2021 16:13

Zavedení dobrovolného klouzavého mandátu pro ministry z řad poslanců Senát v úterý zamítl. Možnost členů vlády předat poslanecký mandát i dočasně náhradníkům tak poslaneckou ústavní novelou zatím uzákoněna nebude. Senát rozhodoval také o možnosti volit v některých případech ze zahraničí korespondenčně nebo o pravomocech NKÚ.