Skupina senátorů, která minulý týden ve čtvrtek zpochybnila u Ústavního soudu vládní novelu o zkrácení červnové valorizace penzí, bere svůj návrh zpět. V úterý o tom informovala mluvčí soudu Kamila Abbasi. O dalším postupu rozhodne určený soudce zpravodaj Jiří Zemánek, respektive plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Ústavní právník Aleš Gerloch v odpoledních zprávách CNN Prima NEWS zdůraznil, že pro podávání i stažení návrhů je nezbytný podpis všech zúčastněných senátorů a jednotné rozhodování.
Minulý týden nebylo jasné, kteří další senátoři a s jakými argumenty návrh podpořili. „Ve věci Ústavní soud dne 8. 5. 2023 obdržel listinu s názvem Zpětvzetí návrhu,“ uvedla bez dalších podrobností Abbasi.
ČTĚTE TAKÉ: Porušili STAN slib? Zakázali si dary od firem, v říjnu od nich ale dostali přes milion korun
Důvod stažení návrhu není zcela jasný. Ústavní právník Gerloch v pořadu CNN Prima NEWS uvedl, že za rozhodnutím senátorů mohlo stát několik faktorů. Kromě nedostatku minimálního počtu členů Senátu či možné procesní chyby při podávání by se mohlo nabízet vysvětlení, že došlo k vnitřním nejasnostem mezi samotnými senátory. „Je třeba vidět, že se jedná o skupinu navrhovatelů, která tvoří novou entitu, nejedná se jen o mechanické sdružení osob,“ sdělil.
Gerloch v souvislosti s tím popsal samotnou skupinu těchto senátorů. „Slyšel jsem, že žádali přednostní projednání, že jsou z různých politických klubů. Někteří senátoři, kteří návrh podepsali, následně vystoupili,“ uvedl.
ANO má po stažení senátorů přednostní právo
Podobný návrh podalo v pátek také hnutí ANO, na pozici soudce zpravodaje byl určen Jan Svatoň. Za senátory jednal Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) z klubu Starostů a nezávislých.
Poslanci ANO, kteří svůj návrh podali jako druzí v pořadí, ho odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Obě skupiny žádaly přednostní projednání svých podání, soud další postup zatím nespecifikoval.
Návrh hnutí ANO bude podle Gerlocha nyní projednáván přednostně. Důvodem je právě stáhnutí návrhu senátorů. „Za situace, kdy se stížnost senátorů vezme zpět, nastane výhoda, protože argumenty poslanců hnutí ANO budou stěžejní a k jiným návrhům či argumentům se přihlížet nebude,“ vysvětlil.
Opozice označuje zákon za okrádání důchodců
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že vláda zákon obhájí. Odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů.
Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1 770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos „přijdou“ v průměru zhruba o 7 tisíc korun.