Rozhodnutí prezidenta Petra Pavla podepsat novelu zákona o valorizaci důchodů budí velké emoce. Někteří odborníci jeho krok odsuzují, jiní naopak kvitují. Shodnout se ve vysílání CNN Prima NEWS nedokázali ani senátor Michael Canov (SLK) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle Canova měl prezident zákon vetovat, naopak Zdechovský vnímá jeho rozhodnutí jako správné. Souhlasí i s tím, že by se jím měl zabývat Ústavní soud.
O tom, jestli důchodci dostanou v červnu v rámci valorizace přidáno více nebo méně, s největší pravděpodobností rozhodne Ústavní soud. Prezident Petr Pavel sice novelu zákona ve čtvrtek podepsal, zároveň však dodal, že by se k ní měli vyjádřit soudci, protože vzbuzuje určité pochybnosti. „Když jsem posčítal všechna pro i proti, tak mi to opravdu vyšlo mírně ve prospěch podepsat zákon i s tím rizikem, že je tam podezření z možné kolize s Ústavou,“ řekl.
Zdechovský prezidentovo rozhodnutí kvituje. „Určitě nejde o alibismus. Když se podíváte na zdůvodnění, které prezident přednesl, tak bylo poměrně precizní a dost detailní. Popisoval i některé věci, které jsou z mého pohledu důležité. Prezident vnímá, že vláda má možnost rozhodnout o zmrazení nebo o snížení valorizace, na druhou stranu chce dodržet Ústavu a jelikož má pochybnosti, chce se obrátit na Ústavní soud,“ uvedl europoslanec.
ČTĚTE TAKÉ: Otevření Hradu, dodržování pravidel i pomoc v regionech. Pavel má plán na prvních 100 dní
Odchod do penze? Dnešní čtyřicátníci v 67, mladší lidé o rok později, vyplývá z dokumentů
Dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. Zjistila to Česká televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý týden. Nyní je věk pro odchod do penze 64 let.
Spoléhání na soud je špatně
Kriticky se k jeho rozhodnutí naopak staví senátor Michael Canov (SLK). „Pokud měl a stále má pochybnosti, byl povinen zákon vetovat,“ uvedl senátor.
„Poslanecká sněmovna, Senát i pan prezident skládají slib na dodržování Ústavy a zákonů. Je jasné, že všechny zákony musí posuzovat z těchto hledisek a jsou tu od toho, aby v případě, že existuje nějaké podezření, takové zákony odmítali. Když se však spoléhá na to, že se vše hodí na Ústavní soud, je to špatně,“ doplnil Canov.
S tím ale zásadně nesouhlasí europoslanec Zdechovský. „Zákon byl konzultován s řadou ústavních právníků a určitě by vláda nešla do rizika, aniž by neměla od řady expertů podloženo, že postupuje v souladu s Ústavou České republiky. Jejich posudky jsou naprosto jednoznačné. Věřím, že soud rozhodne ve prospěch novely a možnosti snížit valorizaci,“ argumentoval Zdechovský.
„U každého zákona můžete najít lidi, kteří budou říkat, že je protiústavní. Jako legislativec určitě víte, že byste potom nemohl schválit žádný zákon. Myslím si, že obrácení se na Ústavní soud by mělo být v našem legislativním pořádku jako ta poslední možnost. Pokud soud novelu zamítne, je to také součást legislativního procesu,“ doplnil europoslanec směrem k senátorovi.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu.