Kauza kolem olympijského vítěze Davida Svobody neutichá, budí emoce a rozděluje lidi na dva nesmiřitelné tábory. Vášnivou debatu vyvolal na sociálních sítích bývalý šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš, když ministryni obrany Janu Černochovou nazval nejodpudivějším fanatikem. Šéfky resortu obrany se ale zastal například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pod příspěvkem se objevily i vulgární a útočné komentáře.
„Ministryně Jana Černochová je nejodpudivější fanatik v ministerské funkci v éře samostatné ČR. Trestat za bezprecedentní šikanu by ji měl Petr Fiala, ne ona pana Svobodu za vyjádření svobodného a relevantního postoje,“ napsal na Twitteru Stoniš.
ČTĚTE TAKÉ: REPORTÁŽ z Ostravy: Na zrušených pobočkách to vře. Pošťáci jsou v šoku a zákazníci láteří
Spustil tím však bouří. „Nesouhlasím. Svoboda je důstojník české armády. Tudíž si nemůže veřejně pindat, co chce. Jana Černochová správně vyžaduje disciplínu a elementární loajalitu k politice státu,“ napsal například exministr financí Miroslav Kalousek.
Ozvala se také bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. „Podpora fašismu není svobodným a relevantním postojem. Podpora fašismu je také fašismus,“ reagovala na Twitteru. „Vaše definice fašismu je podobně přesná jako telepatické zdravotní diagnózy a prognózy smrti prezidenta Miloše Zemana,“ rýpnul si však do ní bývalý šéfredaktor Reflexu.
Do debaty se zapojil také bývalý hokejový brankář Dominik Hašek. „Nevím, jestli se takto může vyjadřovat jako člen naší armády. Ale podotýkám, že lhal a dnes opět lhal při své omluvě na Facebooku. 5:1 poměr nesouhlasu s jeho postojem mezi reprezentanty, které zastupuje, není neutrální,“ reagoval.
Trest pro Svobodu?
Za zpochybnění války by olympionika netrestala, ale spíše by jej proškolila senátorka Miroslava Němcová (ODS). Její kolega Michael Canov (SLK) by však sportovce „nechal žít“. Oba o tom hovořili ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Mluvím spíš o edukaci, líbilo by se mi, kdyby s ambasádou vyrazili na Ukrajinu, aby se mohl seznámit s dalšími olympioniky, kteří by mu vysvětlili, co se (na Ukrajině) děje,“ sdělila.
Z části s ní souhlasil i Canov. „Vyjádření Svobody bylo nešťastné a nevhodné, ale nechal bych ho dál žít a nevymýšlel tresty. (…) Bojím se, že až se olympiáda přiblíží a ruští a běloruští sportovci budou na hrách startovat, zdvihne se otázka bojkotu, a to bych nerad,“ dodal senátor.
Podle mediálního teoretika Jana Jiráka je veřejný hon na pětibojaře Svobodu značně nebezpečný. „Považuji za velmi alarmující, že byl někdo pronásledovaný za to, že veřejně řekl svůj názor,“ kroutil hlavou mediální expert Jan Jirák. „To, co se tady nastartovává, tedy určité omezování rejstříků názorů, je začátek autocenzury,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Svobody se zastával také šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek. „Reakce mi přijdou absolutně nepřiměřené a teatrální, zejména ze strany ministryně obrany. Pokud si pamatuji, tak se Svoboda druhý den okamžitě omluvil a slova bral zpět. Není to zřejmě člověk zvyklý vystupovat v médiích a vyjadřovat se k politickým otázkám,“ hájil olympionika v pětiboji Balšínek.
Sama ministryně obhajuje svojí reakci tím, že je Svoboda vojákem. „Asi si pan Svoboda při tom rozhovoru neuvědomil jednu podstatnou věc – že tady reprezentuje resortní tým Dukla s nějakou historií. Pan Svoboda je vojákem z povolání. Takže tady došlo i k pochybení z hlediska služebního zákona, protože vojákovi z povolání nepřísluší, aby se pouštěl do takovýchto spekulací. Kdyby to říkal někde v restauraci před svými kamarády, má to asi jiný dosah, než když to řekne ve veřejnoprávním médiu,“ řekla ministryně obrany pro iDnes.cz.