CNN Prima News migréna

migréna

Výpis příspěvků ke štítku „migréna“

Migréna člověka doslova paralyzuje. Kdo má nárok na moderní biologickou léčbu?

V České republice trpí migrénou více než milion lidí. Mnoho z nich svou nemoc tají, protože se obávají reakcí okolí. Záchvat migrény však dokáže člověka doslova paralyzovat na několik dní. Toto onemocnění citelně zasahuje do osobního i pracovního života. Naštěstí existuje účinná léčba, která dokáže pomoci. O jakou léčbu se jedná a pro koho je vhodná, se CNN Prima NEWS zeptala neurologa Tomáše Nežádala.

Migréna není jen bolest hlavy. V nejhorším období jsem měla 20 záchvatů měsíčně, říká Marie

Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.

Češi po očkování hlásí tisíce nežádoucích účinků. PŘEHLED nejčastějších potíží

Za poslední dva týdny přibylo šest podezření na úmrtí po očkování proti covidu, celkově jich je 109. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová a ne příčinná souvislost. Lidé za uplynulých 14 dní nahlásili také asi 340 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich je od začátku očkování 7 864. Podaných dávek vakcíny zdravotníci evidují přes 11 milionů.

Lidé kvůli rouškám trpí. Způsobují migrény a mohou deformovat uši, říká fyzioterapeutka

Nošení roušek je aktuálně v Česku povinné ve všech vnitřních prostorách, v MHD, ale také v osobních autech se dvěma a více nerodinnými pasažéry i venku na ulici, pokud lidé nemůžou dodržet rozestup dvou metrů. Roušky jsou nutné také v jiných státech světa. Jejich nošení je ovšem pro hlavu a uši náročné. Přečtěte si o možnostech, jak namoženému svalstvu ulevit.

Záchvat migrény lze přirovnat k porodním bolestem. Pomáhá i nový Migréna kompas

Migréna není jen bolest hlavy. Mnohdy ji doprovází řada dalších projevů jako například zvracení, ztráta rovnováhy, zimnice, průjem, zmatenost. Lidé migrénu nevnímají jako nemoc a často ji bagatelizují. Toto onemocnění ale dokáže silně znepříjemnit a zkomplikovat život, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Přitom migréna postihuje více jak milion lidí v Česku. Jaké jsou pokroky v léčbě tohoto chronického onemocnění?

Trpíte migrénou či nadýmáním? Problémy může způsobovat potravinová intolerance

Bolesti hlavy, kloubů, nadýmání, migrény nebo kožní a dýchací potíže můžou být zapříčiněny i konzumováním určitých potravin. Nemusí jít však o přímou alergii. Lékařům v ordinacích přibývají pacienti s takzvanou potravinovou intolerancí. Jak zjistit, že naše tělo třeba potraviny s lepkem nebo mléčné výrobky nesnáší dobře, vysvětlil pro CNN Prima NEWS klinický biochemik Marek Antoš.

Migréna-help: Silné bolesti hlavy ničí životy milonu Čechů, pozor na geny a stres

Propadala jsem zoufalství, přiznává Rýza, která nás nechala nahlédnout do svého soukromí. V České republice žije více než milion lidí, kteří trpí onemocněním zvaným migréna. Silné, opakující se chronické bolesti hlavy doprovázené nevolnostmi a dalšími příznaky mohou velmi nepříjemně ovlivnit kvalitu života. Manažerka sociálních organizací Rýza Blažejovská se na základě svého letitého boje s migrénou rozhodla založit organizaci s názvem Migréna–help a začít pomáhat ostatním.