V bolestech žije i deset dní měsíčně. S migrénou Roman bojuje 30 let, vysvobození nepřichází

Více než třicet let trápí Romana z Brna bolesti hlavy, respektive migréna. Projevy nemoci výrazně zhoršují stres, ostré světlo, alkohol či nedostatek spánku. Vyzkoušel několik typů léčby, od nejhorších bolestí mu však žádná neulevila. Naději 41letý muž shledává v nejnovější biologické léčbě, na níž má nárok a která by jeho život výrazně zkvalitnila. Problémem je však vyčerpaný rozpočet specializovaného centra. Přesto nadále věří, že se na něj štěstí brzy usměje.

Poprvé se bolesti u Romana objevily v deseti letech. Nebyly ale časté a vždy se mu ulevilo, když si odpočinul a vyspal se. „Hlava mě občas bolela na základní i střední škole. Vše se však zhoršilo, když jsem studoval na vysoké. Pomáhaly mi akutní léky proti bolesti, které jsem v té době užíval asi pětkrát měsíčně,“ vzpomíná Roman.

ČTĚTE TAKÉ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak vypadá ideální prevence a léčba?

Hlavním spouštěčem bolestí byl podle něj stres, ostré světlo a také alkohol. „Stačilo dát si jedno pivo. Alkoholu jsem se proto vyhýbal a dodnes ho téměř nepiju,“ vysvětluje.

Po ukončení studia začal Roman pracovat jako projektant. S bolestmi hlavy se potýkal nadále, byly navíc stále silnější. Obrátil se proto na praktického lékaře, který ho poslal k neurologovi.

Diagnózu lékař nepotvrdil

„Pan doktor si myslel, že potíže souvisí s páteří. Chodil jsem na rehabilitace – kvůli uvolnění a protažení páteřních svalů – hlava mě však bolela stále. Podstoupil jsem také vyšetření magnetickou rezonancí a CT. Výsledky ale nic závažného neodhalily,“ vzpomíná Roman. Že by se mohlo jednat o migrénu, lékaře sice napadlo, diagnózu ale jednoznačně nepotvrdil.

Intenzivní bolesti hlavy v té době Romana už sužovaly i desetkrát měsíčně. Rozhodl se proto zkusit vyhledat pomoc jinde a sám se objednal do centra léčby bolesti.

„Čekací doba byla tři měsíce. Poté, co mě v centru vyšetřili, mi lékaři sdělili, že se skutečně jedná o migrénu, a nasadili mi jinou terapii,“ popisuje Roman, který při obtížích začal brát triptany. Počet záchvatů migrény však neklesal, a tak Romanovi předepisovali i preventivní léky.

„Během tří let jsem postupně vyzkoušel tři druhy léčivých přípravků. Užíval jsem je vždy několik měsíců, bohužel ale nezabíraly a měly nepříjemné vedlejší účinky, například nechutenství. Padaly mi po nich také vlasy,“ popisuje Roman. V té době navíc bral i antidepresiva. „Měl jsem velké úzkosti. Bál jsem se, že kvůli migréně nebudu moci fungovat,“ vysvětluje.

Časté ataky migrény Romana trápí dodnes. Dál dochází do centra léčby bolesti na pravidelné kontroly a při záchvatech užívá triptany. V říjnu loňského roku se lékařů zeptal, zda by nebyla možnost zkusit biologickou léčbu.

„Hodně jsem si o ní zjišťoval. Paní doktorka mi ale řekla, že jí došly prostředky na předepsání biologické léčby už v červenci a je problém předepisovat další,“ popisuje Roman.

Neztrácí naději

Dodává, že by ho nikdy nenapadlo, že kvůli vyčerpanému rozpočtu nebude moci podstoupit terapii, která by mu mohla pomoci a na kterou má nárok. „Věřím ale, že na biologickou léčbu brzy dosáhnu a největších bolestí hlavy se snad díky ní zbavím,“ doplňuje.

I přes velký počet atak Roman zvládá chodit do práce. Doma se navíc s manželkou stará o dvě malé děti. „Spouštěčem je nejenom stres, ale i nedostatek spánku. S malými dětmi se to bohužel stává často. Když mě ale začne bolet hlava, manželka doma vše zastane. Je mi velkou oporou,“ dodává Roman.

Aby pacienti věděli, čeho by se jim v cestě za úlevou od nemoci mělo správně dostat, zpracovala pacientská organizace Migréna-help společně s Českou společností pro bolest hlavy dokument Cesta pacienta s migrénou. Ten popisuje, jak by měla ideální cesta pacienta systémem vypadat, a mapuje i překážky, které tomu brání.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Revoluční lék na Alzheimera? Bude levný, nabídne trojí pomoc, říká Tolar. Apeluje na prevenci

Tagy: