Už tuto sobotu by měla české domácnosti obcházet tradiční trojka Mikuláš, čert a anděl. Ještě ani týden předtím nebylo jasné, jak mikulášská nadílka bude moci proběhnout. Vláda až předposlední den v listopadu rozhodla, že PES se přesune do 3. stupně, a tak Mikuláš se svými kumpány bude moci v klidu vyrazit do ulic. Ovšem za respektování hygienických pravidel. „Mikuláš i čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Přestože se podle šéfa resortu zdravotnictví žádná zvláštní mikulášská vyhláška nechystá, rodiče se na mikulášskou nadílku připravili už v předstihu a na jejich rozhodnutí už přepnutí protiepidemického systému na stupeň tři nic nezmění. Alespoň podle těch, které oslovila redakce CNN Prima NEWS. „Už dříve jsme se rozhodli, že dětem aspoň Mikuláše tento rok dopřejeme. Naši sousedi v převleku obejdou deset rodin, děti u dveří poví básničku, dostanou balíček a svatá trojice potáhne o dům dál. Myslím si, že to není nic proti ničemu,“ řekla CNN Prima NEWS Zuzana ze Zlonína, obce nedaleko Prahy.
Takový průběh bude samozřejmě možný, ale pohádkové bytosti budou muset dodržovat rozestupy, mít zakrytá ústa a nos a nejlépe si před každou návštěvou ještě vydezinfikovat ruce. Pro Michala z Teplic tím ale letošní Mikuláš ztratil kouzlo. Sám se přitom několik let po sobě za vousatou postavu převlékal a za jeden večer navštívil i patnáct rodin. „Vzhledem k tomu, že se do poslední chvíle nevědělo, jak to bude, ani jsem nikomu nesliboval, že přijdu. A teď na poslední chvíli už se mi ani nechce to řešit, shánět kostým a podobně. Za necelý týden to nejde pořádně připravit,“ řekl CNN Prima NEWS.
Videohovor z pekla
„Nebude nic, nemá to smysl. Tyhle nouzovky akorát děti i rodiče otravují, letos to zkrátka odignorujeme,“ řekla CNN Prima NEWS Eva z Prahy. Podle ní ani nemá smysl pokoušet se o nějaký on-line přenos, protože to „zkrátka nemá to kouzlo“. Nadílku svým dětem zřejmě schová za okno a řekne, že Mikuláš s čertem a andělem do poslední chvíle nevěděli, zda budou moci nadělovat, a tak toho mají hodně a musí všechno stihnout. „Kromě toho si neumím představit, jak bych dětem vysvětlila, že čert má na obličeji roušku nebo respirátor. Už slyším ty připomínky, že přece čert nemůže dostat koronavirus, když je přece čert,“ dodala.
Naopak Marie z Ústí nad Labem o on-line variantě uvažuje. „Může to být snesitelnější pro menší děti, které se přece jen čerta bojí trochu více. Před rokem jsme museli jednoho rohatce krotit, protože jsme byli asi osmá štace a měl už trochu v krvi,“ podělila se se svou zkušeností. A jelikož nevěřila, že by se letošní nadílka mohla uskutečnit podle standardních not, domluvila se ještě s několika dalšími rodinami a pohádkovou trojici domů pozvou právě přes internet.
Slušná odpolední brigáda
Chodit v převleku s nadílkou, promlouvat do duše zlobivým dětem a chválit ty hodné ale představuje i slušný přivýdělek. „Záleží, jak jste šikovní, kde bydlíte a kam vyrazíte. Nejlukrativnější jsou paneláky. Když za večer stihnete dva, tři, přijdete si i na pár tisíc. Jestli ale musíte pendlovat mezi městy nebo vesnicemi, pak si vyděláte spíše stokoruny,“ řekl CNN Prima NEWS Michal.
Stejnou zkušenost má i Renáta z Prahy, pro níž byla mikulášská nadílka něco jako studentská brigáda. „Za návštěvu v jedné rodině jsme dostali od dvou stovek do tisícovky. Když se na jednom místě sešlo více rodin, mohli jsme si každý vydělat klidně i dva tisíc za přibližně pět hodin. Je to tak deset let nazpátek, což tehdy byly hodně slušné peníze. Pro studenty super,“ řekla.
Na druhé straně jsou s vydáváním se za pohádkové postavy spojeny i určité náklady. Když jste šikovní, kostýmy si ušijete sami. Dají se ale i za nižší stovky korun půjčit nebo koupit. Jejich cena se pak ale výrazně liší podle toho, jak věrohodným čertem, Mikulášem nebo andělem chcete být. Suverénně nejdražší jsou ale takzvaní „krampusáci“. „U jednoho takového echtovního kostýmu se lehce dostanete přes deset tisíc korun,“ uzavřel Michal z Teplic.