Ve věku 92 let zemřel v pátek někdejší český velvyslanec v Berlíně František Černý. O diplomatově úmrtí informoval v sobotu web Lidovky.cz. Nad Černého úmrtím vyjádřili zármutek ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a Goethův institut v Praze. Černý přispěl k česko-německým vztahům. V roce 2001 mu tehdejší německý prezident Johannes Rau udělil jeden z nejvyšších německých státních řádů – Velký kříž za zásluhy s hvězdou a stuhou.
„Hluboce mě zasáhla zpráva o smrti vynikajícího diplomata a velvyslance Františka Černého, člověka, kterému naše země mimo jiné vděčí za rozvoj vztahů s Německem. Čest jeho památce a upřímnou soustrast všem blízkým,“ uvedl Lipavský na sociální síti X. O úmrtí Černého informoval web Lidovky.cz.
Hluboce mě zasáhla zpráva o smrti vynikajícího diplomata a velvyslance Františka Černého, člověka, kterému naše země mimo jiné vděčí za rozvoj vztahů s Německem. Čest jeho památce a upřímnou soustrast všem blízkým.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) February 3, 2024
Goethův institut označil Černého na Facebooku za velkého přítele. „Po desetiletí patřil k našim nejbližším podporovatelům a přátelům. Naposledy nás navštívil v listopadu, když po boku Zuzany Lizcové a našeho zakládajícího ředitele Jochena Blosse před zcela zaplněným sálem s velkým humorem vzpomínal na porevoluční transformaci česko-německých vztahů a mimo jiné též na zakládání Goethe-Institutu,“ sdělil.
ČTĚTE TAKÉ: O střelbě na fakultě mluvme rozumně, vyzývají politici i experti. Zaorálek chce širší debatu
Černý se narodil 8. června 1931 v Praze. Studoval germanistiku a bohemistiku na Univerzitě Karlově. Do roku 1968 pracoval v Československém rozhlase, poté až do roku 1989 jako překladatel a učitel němčiny.
Po pádu komunistického režimu roce 1989 vstoupil do diplomatických služeb. V letech 1998 až 2001 byl velvyslancem České republiky v Berlíně, v první polovině 90. let zastupitelský úřad vedl. Stál při založení Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Byl nositelem rovněž Ceny sjednocení nebo Umělecké ceny česko-německého porozumění, kterou získal společně s bývalým německým prezidentem Richardem von Weizsäckerem.