reklama

Ministerstvo zdravotnictví připravilo nová pravidla pro ukončování karantény

Ministerstvo zdravotnictví v pátek změnilo pravidla pro ukončování karantény. Pacienti se budou nově dělit do tří skupin: dlouhodobě pozitivní na COVID-19, nakažení, ale bez příznaků a pozitivní s mírnými příznaky.

reklama

Změnu pravidel si ministerstvo obhájilo několika argumenty. „Jeden z nich je, že se objevilo nové doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), které to připouští, a dále také doporučení Evropského centra pro kontrolu nemocí,“ uvedl epidemiolog a člen klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Ministerstvo také zdůrazňuje, že sousední země, například Rakousko nebo Německo, postupují obdobně. „A posledním konečným argumentem jsou výsledky našich testování. Ukázalo se, že koronavirus je na sliznici většiny pacientů životaschopný pod dobu osm až deset dnů. Proto zejména pacienti s opakovaně prokazovanou PCR pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru. Pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní,“ pokračoval Chlíbek.

K tématu

U nemocných s déletrvající pozitivitou PCR testu lékaři tak nyní provedou kultivaci viru a bude-li výsledek negativní a pacienti nebudou mít žádné příznaky, budou považováni za neinfekční.

Podle Chlíbka tato nová pravidla karantény nejsou riskantní, ba naopak: „V tuto chvíli víme, že pokud se provede kultivace viru a prokáže se, že pacient i přesto, že je stále pozitivní, není nebezpečný pro své okolí, může být propuštěn z izolačního oddělení a uvolní se tak kapacity například infekčních oddělení.“

Postačí domluva s lékařem

Další skupinou jsou pacienti s pozitivním výsledkem na koronavirus, ale bez klinických známek onemocnění. Ti mají nařízenou čtrnáctidenní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení testu.

Třetí a poslední skupinou jsou pozitivní pacienti s mírnými příznaky. Ti mají, stejně jako předchozí skupina, nařízenou čtrnáctidenní izolaci od prvního pozitivního testu. Nově ji půjde ukončit po uplynutí minimálně 14 dnů, z toho musí být pacient minimálně čtyři dny bez klinických příznaků onemocnění COVID-19.

„U lidí s mírným průběhem nemoci lze izolaci ukončit po konzultaci s lékařem, pokud nemají příznaky. Nemusí už podstupovat PCR test,“ dodal Chlíbek.

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

EURO 2021

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
Královna zveřejnila dojemný snímek s milovanými muži. Fanoušky chytil za srdce
Tenistce ruply nervy. Ve frustraci se poškrábala na krku tak, že ji museli ošetřit
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama