reklama

Ministerstvo zdravotnictví připravilo nová pravidla pro ukončování karantény

Ministerstvo zdravotnictví v pátek změnilo pravidla pro ukončování karantény. Pacienti se budou nově dělit do tří skupin: dlouhodobě pozitivní na COVID-19, nakažení, ale bez příznaků a pozitivní s mírnými příznaky.

reklama

Změnu pravidel si ministerstvo obhájilo několika argumenty. „Jeden z nich je, že se objevilo nové doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), které to připouští, a dále také doporučení Evropského centra pro kontrolu nemocí,“ uvedl epidemiolog a člen klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek.

Ministerstvo také zdůrazňuje, že sousední země, například Rakousko nebo Německo, postupují obdobně. „A posledním konečným argumentem jsou výsledky našich testování. Ukázalo se, že koronavirus je na sliznici většiny pacientů životaschopný pod dobu osm až deset dnů. Proto zejména pacienti s opakovaně prokazovanou PCR pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru. Pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní,“ pokračoval Chlíbek.

K tématu

U nemocných s déletrvající pozitivitou PCR testu lékaři tak nyní provedou kultivaci viru a bude-li výsledek negativní a pacienti nebudou mít žádné příznaky, budou považováni za neinfekční.

Podle Chlíbka tato nová pravidla karantény nejsou riskantní, ba naopak: „V tuto chvíli víme, že pokud se provede kultivace viru a prokáže se, že pacient i přesto, že je stále pozitivní, není nebezpečný pro své okolí, může být propuštěn z izolačního oddělení a uvolní se tak kapacity například infekčních oddělení.“

Postačí domluva s lékařem

Další skupinou jsou pacienti s pozitivním výsledkem na koronavirus, ale bez klinických známek onemocnění. Ti mají nařízenou čtrnáctidenní izolaci od prvního pozitivního PCR testu, a nově lze tuto izolaci ukončit bez provedení testu.

Třetí a poslední skupinou jsou pozitivní pacienti s mírnými příznaky. Ti mají, stejně jako předchozí skupina, nařízenou čtrnáctidenní izolaci od prvního pozitivního testu. Nově ji půjde ukončit po uplynutí minimálně 14 dnů, z toho musí být pacient minimálně čtyři dny bez klinických příznaků onemocnění COVID-19.

„U lidí s mírným průběhem nemoci lze izolaci ukončit po konzultaci s lékařem, pokud nemají příznaky. Nemusí už podstupovat PCR test,“ dodal Chlíbek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama