reklama

Místo výtahu mají díru v zemi. Litoměřický domov pro seniory nemá na dostavbu peníze

V domově pro seniory a klienty s Alzheimerovou nemocí na Litoměřicku řeší nepříjemný problém. Místo plánovaného výtahu mají díru v zemi. Dostavbu totiž museli kvůli vysokým cenám pozastavit. Pomoci by tak mohla sbírka, do které můžete přispět i vy.

reklama

Čtyřiaosmdesátiletá Eva Borská bydlí v domově pro seniory v Krabčicích už čtvrtým rokem. Před vycházkou ven musí zdolat desítky schodů, což je pro ni velkou překážkou. „Chodím o holi a ty schody, to už není ono jako dřív, když jsem byla mladá,“ popisuje.

Někteří klienti se bez pomoci ošetřovatelky ven na vycházku ani nedostanou. „Potřebují bezbariérový prostor a naše budovy roku 1870 to bohužel nesplňují,“ říká Aleš Gabrysz, ředitel Diakonie v Krabčicích.

Všem tak měla zpříjemnit život moderní přístavba s vytouženým výtahem. Diakonie na ni dokonce získala i ministerskou dotaci. A výsledek? „Zatím tady máme staveniště,“ popisuje ředitel.

Stavební stroje se zastavily a před vstupem do domova proto zeje v zemi betonová díra. Stavební práce a materiál totiž raketově zdražily o zhruba dva miliony korun. Vedení domova založilo už i veřejnou sbírku, do které mohou lidé přispět libovolnou částkou na výtah pro babičky a dědečky.

„Máme tři miliony od ministerstva, milion od dárců a teď hledáme další dárce, kteří by nám s tím pomohli. Budeme moc rádi za jakýkoli příspěvek,“ dodává Gabrysz. Samotná přístavba bude kromě výtahu zahrnovat i útulnější pokoje a společenskou místnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama