Další děsivá lavina. Ledovec se řítil na turisty, jeden z nich pád natočil až do konce

Lavina

V pátek byli zahraniční turisté v Kyrgyzstánu během pěší túry svědky děsivého výjevu. Zřícení ledovce v průsmyku Juuku v oblasti Issyk-Kul zaznamenal jeden z nich dokonce na kameru, a to až do momentu, kdy ho samotného zasypala lavina. Událost přežil a video zveřejnil na Instagramu a YouTube.

Sedmadvacetiletý Američan Harry Shimmin se účastnil desetidenního treku v Ťan-šanu. V jedné chvíli zaslechl praskání ledu, které vyvolalo vlnu valícího se sněhu na vzdálené hoře.

Shimmin přiznal, že v oné chvíli bylo nejrozumnější vyškrábat se na bezpečné místo mimo dráhu laviny. Intuitivně však prý cítil, že situaci zvládne. „Když se blížila obrovská masa sněhu, setmělo se a já mohl jen těžce dýchat, na okamžik jsem si pomyslel, že zemřu,“ uvedl.

Celá skupina turistů unikla lavině téměř zázrakem – pouze s několika škrábanci a lehkými zraněními.

„Mne zakryla jenom malá vrstva sněhu, vyvázl jsem bez poranění. Věděl jsem, že zbytek skupiny je dále od laviny a že by všichni měli být v pořádku,“ řekl Shimmin. „Když jsem se k nim přidal, viděl jsem, že jsou v bezpečí, ačkoli jedna dívka měla vážně poraněné koleno. Celá skupina se však smála a těšila z toho, že je naživu. Až později jsme si uvědomili, jaké štěstí jsme ve skutečnosti měli,“ uznal Shimmin s tím, že kdyby setrvali na cestě o pět minut déle, mohli být mrtví.

Rozhodl se zariskovat

Pro australský web News.com.au dále řekl, že když se k němu lavina blížila, myslel na několik věcí. „Zpočátku jsem chtěl hlavně udělat dobré video. Nečekal jsem, že se to ke mně dostane tak blízko, ale když lavina překonala první vrch, uvědomil jsem si, že nemám kam utéct, protože to by bylo mnohem nebezpečnější. Když přejela druhý vrch, věděl jsem, že musím použít úkryt vedle sebe,“ dodal.

„Je to poněkud trapné, ale jedna z mých hlavních myšlenek byla, že nesnáším, když lidé nenatočí lavinu pořádně, a že jim ukážu, jak se to dělá. Tehdy jsem se rozhodl podstoupit riziko a uhnout až na poslední chvíli,“ přiznal Shimmin.

Mladý dobrodruh zároveň zmínil, že ještě nikdy předtím takovou lavinu neviděl.

Minulý týden se podobná událost odehrála v Evropě, konkrétně v italském masivu Marmolada. Sesun ledovce však dopadl tragicky – vyžádal si smrt 11 horolezců včetně dvou Čechů.

Tagy: