reklama

Roušky od státu doručíme stejně jako jiné dopisy včas, slíbil mluvčí České pošty

Česká pošta ve čtvrtek začala ze skladu v Opočínku vyskladňovat roušky a respirátory. Ty by měli najít ve schránce do příštího pátku všichni obyvatelé České republiky starší 60 let. Na každého připadá jeden respirátor FFP2 a pět roušek, které pocházejí ze zásob nakoupených ministerstvem vnitra na jaře. Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka obálky s ochrannými pomůckami i běžné dopisy a balíčky doručí pošťáci včas, slíbil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Celý proces vyčíslil přibližně na 15 milionů, které proplatí stát.

reklama

„Nejsme nějaký dinosaurus, jsme státní firma a největší logistická společnost v České republice, takže to pro nás není žádný mimořádný úkon. Denně distribuujeme dva miliony dopisů a pohlednic, takže když máme od úterý do pátku distribuovat tři miliony obálek, tak ano, je to velké číslo, ale není to nic zvláštního,“ uvedl Vitík.

K tématu

Upozornil, že obálka s respirátory a rouškami nebude doporučený dopis, bude se klasicky vhazovat do schránky. „To významně urychlí celý distribuční proces. Takže lidé, kteří čekají na roušky i na svou zásilku, ji dostanou tak, jak mají,“ slíbil.

Před Vánoci bude vše naprosto v pořádku

Podle mluvčího pošty vláda uvažovala i o variantě, že by obálky s ochrannými prostředky  rozdávali pracovníci společně s důchody. „Ale tam by mohly nastat nějaké šťouchanice, takže jsme od toho upustili a budeme je dávat do schránky. Můžeme to rozložit podle našich potřeb, takže se neobávám, že by byl v pátek člověk nad 60 let, který by je nedostal,“ ujistil Vitík.

Doručování zvýšeného počtu zásilek může být pro Českou poštu jakýmsi tréninkem na vánoční období. Firma se na něj podle Vitíka chystá a očekává rekordy, co se týká balíků. Lidé totiž možná budou kvůli koronavirovým opatřením pro nákup dárků více využívat e-shopy než kamenné obchody. „Na to se připravujeme a jsme připraveni i na distribuci. Bude to naprosto v pořádku,“ dodal Vitík.

Adresy dostanou od ministerstva vnitra

Proces s rouškami a respirátory začal už ve čtvrtek ráno, kdy přijelo 20 kamionů České pošty do centrálního policejního skladu do Opočínku. Tam přebrali první palety plné ochranných prostředků. Palet bude celkem tisíc. „Během čtvrtka a pátku je rozvážíme do největších třídicích uzlů v rámci České republiky. Sobotu a neděli máme na kompletaci, to znamená vložení roušek a respirátorů do obálek. V pondělí nakompletované obálky rozvezeme po celé České republice na jednotlivé dodejny a od úterý do pátku 18. září budeme tyto finální obálky distribuovat do jednotlivých schránek,“ popsal mluvčí České pošty.

K tématu

Obálky nedostanou jen penzisté, ale všichni lidé starší 60 let a ti, kdo letos toto jubileum teprve oslaví. Podle Vitíka ale Česká pošta zatím nemá adresy všech těchto občanů. „Dostaneme je z centrální evidence od ministerstva vnitra. Je to otázka hodin, než je dostaneme,“ prohlásil s tím, že následně zaměstnanci vytvoří klasické poštovní distribuční seznamy a pojedou podle nich.

15 milionů korun proplatí stát

Důležité podle Vitíka je, že tři miliony obálek budou doručovatelé distribuovat na trvalé bydliště lidí. I kdyby tedy 99 procent adresovali tak, jak je potřeba, může zbýt například 30 tisíc těch, kde se stane nějaká chyba. „Statisticky je to možné a pro tyto případy budou na pobočkách České pošty připraveny doplňkové obálky s ochrannými pomůckami. Člověk přijde, podepíše čestné prohlášení, že ji do schránky nedostal, a bude mu vydána náhradní obálka,“ vysvětlil Vitík.

Doplnil, že nepředpokládá, že by něco zbylo, ale pokud nějaké obálky s ochrannými pomůckami na České poště zůstanou, vrátí je do skladu v Opočínku, aby našly využití pro ty, kteří je budou potřebovat.

Kompletace a distribuce budou stát Českou poštu přibližně 15 milionů korun, ve kterých je započítané i poštovné. Podle mluvčího Vitíka stát slíbil, že tyto náklady proplatí.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama