Mohly za výbuch autobusu v Bulharsku petardy? Pasažéři jich měli v zavazadlech tisíce

V Bulharsku pokračuje vyšetřování úterní tragické exploze turistického autobusu, při níž zemřelo 45 lidí včetně 12 dětí. Podle předběžných závěrů vyšetřovatelů je pravděpodobné, že v zavazadlovém prostoru vozidla bylo asi 30 tisíc petard, které zřejmě výrazně uspíšily a zmohutnily explozi.

Turistický autobus měl jet z Turecka do Makedonie, brzy ráno v úterý ale v Bulharsku narazil v rychlosti zhruba sto kilometrů za hodinu do dálničních svodidel. I po narázu byl autobus ještě několik chvil v pohybu. Pak se objevil oheň a přišla exploze.

Lokální média nyní informovala, že je pravděpodobné, že v zavazadlech pasažérů autobusu bylo třicet tisíc petard, které se mohly klíčovou měrou podílet na rozsahu neštěstí. Informoval o tom list Daily Mail.

Bylo to jako z hororu

Úterní nehodu autobusu přežilo sedm lidí. „Lidé zvraceli a křičeli, bylo to jako z hororu. Povedlo se mi rozbít kladivem okno a utekl jsem,“ popsal jeden z přeživších. „Svou snoubenku a dalších pět lidí jsem vzal s sebou,“ doplnil.

Probíhající vyšetřování nasvědčuje tomu, že autobus mohl začít hořet až poté, co explodovaly petardy. Informovalo o tom makedonské médium Infomax, bulharské úřady ale tuto verzi dosud nepotvrdily.

Vyšetřovatelé také došli k závěru, že řidič autobusu zřejmě zemřel ještě předtím, než vůz začal hořet, tudíž nemohl otevřít dveře a usnadnit tak cestujícím útěk.

Tagy: