V Německu se poprvé potvrdila nákaza africkým morem prasat. Nemoc se objevila u zdechliny divočáka ve spolkové zemi Braniborsko nedaleko hranic s Polskem, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zemědělství Julie Klöcknerová. Jde o virové onemocnění. Virus je pro člověka neškodný, ale v mnoha zemích způsobil značné ekonomické škody a neexistují proti němu žádné vakcíny. Zabíjí divoká i domácí prasata.
Podezřelá zdechlina divočáka se našla v okrese Spree-Neisse, který hraničí s Polskem a obklopuje braniborské město Chotěbuz. O jejím nálezu informovalo německé ministerstvo zemědělství už ve středu. Dnes testy potvrdily, že jde o první případ úhynu kvůli africkému moru prasat v Německu.
Hrozí zákaz vývozu německého masa mimo EU
Ministryně Klöcknerová dnes řekla, že jsou úřady na výskyt prasečího moru připraveny a přijmou opatření, aby zabránily jeho šíření. Podle DPA nyní hrozí, že Německo nebude moci vyvážet vepřové maso mimo Evropskou unii, například do Asie.
Německo se dlouhodobě obávalo zavlečení nemoci, mimo jiné kvůli svým velkochovům prasat. Spolkové země Braniborsko a Sasko kvůli tomu na hranicích s Polskem postavily ploty tvořené elektrickými ohradníky a pachovými odpuzovači. Podobný plot na hranici s Německem postavilo už dříve také Dánsko.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zahájil už před časem velkou kampaň s cílem zvýšit povědomí a zastavit šíření afrického moru prasat (AMP) v jihovýchodní Evropě.
Úřad EFSA spustil v jihovýchodní Evropě kampaň „Zastavte africký mor prasat“ https://t.co/yOX6BvCYi5
— Bezpečnost Potravin (@bezpecnostp) September 2, 2020
„Původní oblastí výskytu AMP je subsaharská Afrika, kde se vyskytuje především u prasat bradavičnatých a je zde přenášen klíšťáky (Ornithodoros). Do EU bylo onemocnění zaneseno z Asie. Od počátku letošního roku je hlášen výskyt této nákazy celkem ze 14 evropských zemí, z toho 11 je členských států EU. Nejzávažnější situace z pohledu České republiky je v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku a na Slovensku,“ informovala EFSA.
Africký mor prasat v České republice
„V ČR se až do roku 2017 nemoc nikdy nevyskytovala. Přesto, s ohledem na jeho výskyt v Pobaltí, Polsku a na Ukrajině, jsou od roku 2014 v rámci monitoringu prováděného Státní veterinární správou (SVS) sérologicky a virologicky vyšetřována všechna nalezená uhynulá divoká prasata, což se ukázalo jako zásadní opatření, které umožnilo včasný záchyt na našem území a následné přijetí účinných opatření k zabránění jeho šíření,“ uvádí Informační centrum pro bezpečnost potravin s tím, že historicky první výskyt nemoci v ČR byl potvrzen v populaci prasat divokých dne 26. 6. 2017. V současné době se nemoc v Česku nevyskytuje a pro ČR tak platí od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) statut země prosté afrického moru prasat.