Veterináři na Zlínsku potvrdili už osmého divočáka nakaženého prasečím morem mimo pachové ohradníky. Od pátku se tak do zamořené zóny znovu vrátí elitní odstřelovači. Vláda zároveň zvýšila takzvané zástřelné za každého divočáka na osm tisíc korun.
Aktuální situaci okolo afrického moru prasat přijel na Zlínsko osobně zjistit i ministr zemědělství. Jednal s veterináři, myslivci i chovateli prasat. Většinu z nich potěšil především informací, že do odstřelu divočáků se znovu zapojí i policisté. Jejich pomoc je prý nezbytná. „Jsou myslivecké sdružení, kde ten věkový průměr je velice vysoký. Ono to obsahuje noční čekanou v prostě mínus deseti stupních a ono přece jenom když už je vám 70 let, tak se vám na ten posed tak nechce,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima ministr Jiří Milek Policejních odstřelovačů by mělo být i tentokrát asi deset. Tady na Zlínsku budou působit časově neomezené období. „Byly vytipovány vlastně honitby. Dneska se rozjedou, začnou monitorovat a podle situace budou přesouváni tam, kde se budou nalézat divoká prasata,“ upřesnil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
V rizikové oblasti zůstává podle odhadů posledních 10 divočáků
Ve vysoce rizikové oblasti uvnitř ohradníku zůstává podle odhadů asi 10 posledních divokých prasat. Zároveň ale veterináři potvrdili nález už osmého nakaženého divočáka mimo tuto oblast. Myslivci ho našli na Kudlově u Zlína, tedy nedaleko od předchozích sedmi nakažených kusů.
„Podle výsledků je to starší nález, což znamená, že uhynulo ve stejné době, jako ten první případ, akorát se ho nepodařilo okamžitě najít. Takže z pohledu opatření se nic nemění,“ vysvětlil Semerád.
„Ministerstvo zemědělství vyplatilo a vyplatí za kompenzace a za všechno to zástřelné z loňského roku ještě asi 90 milionů,“ dodal Milek. Ministr zemědělství zároveň odmítl nápad zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který navrhl rozmístit uvnitř ohradníků otrávené návnady. Bylo by to prý příliš nebezpečné i pro ostatní zvěř.