Světová pandemie a nařízený sociální distanc budí mnohde na světě v lidech nebývalou vynalézavost. Jeden neotřelý podnikatelský nápad se zrodil také v Itálii, kde servírují víno, zmrzlinu a další přes malá okénka ve zdi. Své uplatnění si takzvaná „vínová okna“ našla už v době morové epidemie v 17. století.
Okénkový servis využívají v Toskánsku, převážně ve Florencii, vinárny, zmrzlinárny, kavárny i bary. Číšník vždy protáhne ruku s objednaným nápojem či jídlem skulinou ve zdi tak, aby se předešlo nežádoucím přenosu infikovaných kapének.
Italští podnikatelé převzali nápad od svých předků – vinařů, kteří v 17. století otvory ve zdi zřídili. Tehdy řádil v zemi italský mor a tamní obchodníci už tehdy věděli, že musí přijít na nový způsob dodávky jídla a pití.
Italy Used "Wine Windows" During The Plague And Now They Are Open Again Because Of The Coronavirus.
— Growing Up Italian (@GrowingUpItalia) August 7, 2020
In the 1600’s it was a way to sell socially distanced wine and hopefully not catch the literal plague. pic.twitter.com/BUliRMEdbk
„Obchodníci nejprve podali klientům láhev vína, ale nebrali si peníze hned. Nejprve lidem vložili do rukou kovovou nádobu, do které zákazníci vložili mince. Tu si pak vinaři vzali a mince očistili octem, teprve poté se jich dotkli,“ popsal pro portál Lonely Planet podnikatel Diletta Corsini, který „vínová“ okna v Toskánsku využívá.
Podle něj je ve Florencii zhruba 150 takových výdejních míst, v celém Toskánsku pak zhruba 300. Italští podnikatelé se ke staletí známému způsobu servírování pozvolna vracejí.