Moravu decimují agresivní mývalové: Likvidují původní druhy, myslivcům se nedaří jejich redukce

Mýval severní se šíří českou krajinou a za sebou zanechává spoušť

Mýval severní se rozšiřuje v české krajině a zanechává za sebou spoušť. Jeho přirozeným nepřítelem je pouze vzácný vlk. Naopak on sám funguje jako predátor a hubitel mnoha původních druhů. Díky změně mysliveckého zákona se daří lovit stovky kusů ročně, stále to ale nestačí.

„Nudíte se? Kupte si medvídka mývala.“ Oblíbená filmová hláška platí jen pro mláďata. Za první republiky populární domácí mazlíček je milý a přítulný, v dospělosti je ale agresivní, a lidé ho proto běžně vypouštěli do volné přírody. Tam se dostali i z průmyslových chovů.

ČTĚTE TAKÉ: Muž se smál krokodýlovi a tahal ho za ocas, pak se ozval křik. Odpověď zvířete zachytily kamery

„Původ mývalů v Evropě je v Německu, kde ve třicátých letech 20. století byli mývalové chováni ve větším množství na kožešinových farmách,“ řekl pro CNN Prima NEWS zoolog z regionálního pracoviště Olomoucko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jiří Šafář.

Z rozbombardovaného Německa se mývalové začali šířit všemi směry a při invazi decimovali populace místních druhů. Například na Chomoutovském jezeře na Olomoucku mýval zcela vytlačil původní populaci racka chechtavého. „Rodina mývalů se tam přeplavila na ostrov, kde rackové hnízdili, a využívali ‚donášky vajec až do domu‘,“ vysvětlil Šafář.

Myslivci jsou přečíslení

V Tovačově na jih od Olomouce si myslivci kvůli mývalovi zažádali o výjimku pro odlov už v devadesátých letech, šíření ale nezastavili. „Lovem se to trošičku utlumilo, ale i přesto se mývalové rozšířili dál, například na místní lužní lesy. Teď už jsou skoro všude,“ uvedl myslivecký hospodář Mysliveckého sdružení Haná Tovačov Petr Kytlica.

Mýval podél řek postupně doputoval až na horní tok Moravy. „V dnešní době už lovíme desítky kusů, ale nedaří se nám jejich počty zredukovat,“ sdělil myslivecký hospodář Mysliveckého spolku Bradlo Troubelice Jaroslav Kunert.

Místní druhy typické pro moravskou krajinu mizí z okolí řek jeden za druhým. „Bažant už zcela vymizel. To samé i koroptve. V posledních letech pozorujeme i úbytek kachen divokých, které v dnešní době nemají šanci vyhnízdit,“ doplnil Kunert.

Mimo mývala severního je problémem pro českou krajinu i podobný psík mývalovitý, který je na rozdíl od mývala už po celém území ČR.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vzácné záběry. Vlk na Rychnovsku přebíhal silnici, řidiči se podařilo šelmu natočit