reklama

Týrání 11leté dívky řeší i politici. Šéf parlamentu chce pro mladé tyrany přísnější tresty

Ohavným mučením 11leté dívky jejími o pár let staršími kamarády se na Slovensku nezabývá jen policie, ale také vláda. Předseda tamního parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina) volá po přísnějších trestech pro děti, které se dopustí šikany. Podle odborníků může mít napadená dívka doživotní následky, útočníci by pak měli být okamžitě potrestáni.

reklama

Otřesný případ se stal v neděli v obci Miloslavov v okrese Senec. 11letá školačka se nechala vylákat o pět let staršími kamarády do opuštěného areálu. Hrůzné počínání přitom měli natáčet jejich kamarádky na mobilní telefony. „Pamatuji si, že jsem vylila kofolu. Pak do mě začali lít alkohol,“ popsala začátek hrůzného večera napadená dívka.

Jelikož sama alkohol pít nechtěla, začali ho do ní lít 14letí, 15letí a 16letí teenageři násilím. „Na začátku jí dávali facky, pak i kopance,“ popsala jedna z dívek, která u incidentu byla. Školačku měli dokonce vysvléct do naha a fotografovat. Podle prvotních informací měla za vším stát skupinka chlapců, nyní se však ukazuje, že hlavní agresorkou byla jedna z dívek. „Říkala nám, že z toho nebudeme mít žádné problémy, protože její máma je policistka,“ řekla svědkyně.

Slovenský předseda parlamentu Boris Kollár (Jsme rodina) si chce v reakci na incident předvolat na nejbližší koaliční radu ministra vnitra Romana Mikulce. Chce slyšet, jak ministr dokáže zamezit tomu, aby se podobné případy opakovaly.

„Když to bude nutné, vyvolám změnu trestního zákona, aby děti, které šikanují jiné, skončily v reedukačních centrech až do své dospělosti,“ hrozí Kollár. Připomněl, že společnost se dozví jen o části incidentů, šikanu je proto prý potřeba řešit ihned a radikálně.

Šikana může být i v dobrých rodinách

Web Čas.sk oslovil několik odborníků, aby vysvětlili, co po podobných případech prožívají oběti a jak by mělo být zacházeno s mladistvými agresory.

„Příčiny šikany ze strany dětí jsou stejné jako u dospělých. Oběť se nějakým způsobem odlišuje. Člověk, který šikanuje, se potřebuje zviditelnit. Odborníci ze psychologických poraden už minimálně rok varují, že pandemie, respektive omezení sociálních kontaktů dětí, má vážný vliv na jejich mentální zdraví,“ uvedla socioložka Barbora Holubová.

Podle ní ale nelze určit, zda k případům jako v Miloslavově dochází v důsledku toho, že byly dlouho doma a nechodily do školy, nebo jsou po vzoru rodičů ve stresu. „Důležitá je prevence a jak budou reagovat rodiče, škola nebo případně orgány, které to mají na starosti. Společenský status nemá význam, šikana se může odehrávat i v dobrých rodinách,“ vysvětlila.

Podíl mohou mít dospělí

Podle psycholožky Gabriely Herényiové se v posledním známém případě jedná o hrůzostrašný precedens. „Je to přesně to, co dělají nezralí lidé a ti, kteří neumí domyslet důsledky. Moc je to baví, ale netuší, co všechno mohou způsobit. Všichni zúčastnění by měli obdržet trest a speciální pomoc. Psychické trauma je mnohem nebezpečnější než fyzické, rána na duši se nezhojí. Dá se z toho dostat při okamžité intenzivní pomoci, není možné čekat na to, až se dítě sesype,“ varovala psycholožka.

„Byla neúnosně překročena čára zákona a lidskosti. Oběť tohoto agresivního činu potřebuje okamžitou odbornou pomoc, aby se eliminovaly traumatické důsledky,“ apeluje také psycholog Marek Madro. Dodal, že ještě není známo, co agresivní chování skupiny teenagerů způsobilo.

Je zřejmé, že fyzické útoky provedli mladí lidé, ale je prý potřeba se zamyslet, zda k tomu svým chováním nepřispěli také dospělí. „Urážíme se na internetu, píšeme si nenávistné komentáře, zesměšňujeme se a masivně sdílíme vše, co je namířeno proti člověku s jiným názorem. Vnímají-li mladí lidé, kteří se formují a učí se chodit ve velkém světě, že mezi dospělými je toto v pořádku, tak proč se tak moc divíme, když si ublíží oni mezi sebou?“ podotkl.

Působil v obci „dětský gang“?

Poté, co 11letá dívka přestala reagovat, se skupina teenagerů rozhodla zavolat sanitku. Záchranářům a policii se však mladíci rozhodli sdělit jinou verzi toho, co se skutečně odehrálo. Tvrdili, že dívku v takovém stavu už našli.

Policie jim ale neuvěřila a podle posledního vyjádření ze čtvrtka odpoledne bylo zahájeno trestní stíhání ve věci loupeže. Proč zrovna z loupeže, nespecifikovala. „Na základě zjištěných skutečností může nastat překvalifikování tohoto případu,“ dodává policie na Facebooku.

STANOVISKO BRATISLAVSKEJ POLÍCIE K MEDIALIZOVANÉMU PRÍPADU ⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️Na základe zistených skutočností môže dôjsť...

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Thursday, January 6, 2022

Některá slovenská média píší na základě svědectví obyvatel Miloslavova o dlouhodobém působení „dětského gangu“ v obci. To ale policie nepotvrdila. Ze strany občanů Miloslavova prý neeviduje žádné jiné oznámení, které by se týkalo násilného chování skupiny teenagerů jak v Miloslavově, tak v jeho okolí.

Starostu Milana Baďanského mrzí, že se něco takového stalo. „Svolali jsme setkání policie, správce areálu a obce na příští týden. Budeme se snažit najít do budoucna řešení. Apeluji na rodiče, aby kontrolovali, co dělají jejich děti ve volném čase. Podaří se nám společně předejít ještě horším situacím,“ prohlásil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama