reklama

VIDEO: Můj otec Antonín Kratochvíl, co mi nebyl tátou

Příští týden vstoupí do českých kin celovečerní dokument režisérky Andrey Sedláčkové Můj otec Antonín Kratochvíl. Jde o portrét světoznámého českého fotografa, který získal čtyři prestižní ocenění World Press Photo, očima jeho synů.

reklama

Ten nejstarší, nyní dvaapadesátiletý Michael, do svých dvanácti let ani netušil, že jeho biologický otec žije. „Říkali mi, že je mrtvý,“ vyprávěl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michael Kratochvíl. Popisoval též, jak se s otcem, který z bývalého Československa emigroval ještě před jeho narozením v roce 1967, poprvé setkal. „Nazdar Miky, já jsem ti koupil svetr,“ tak vzpomínal Michael na první slova, která od otce slyšel jako první. A jak zareagoval? „Ahoj Tondo!“ Ale... „Byl to krásný kašmírový svetr. Ale bylo zvláštní, že mi ho přivezl v létě," doplnil tehdy student pražského gymnázia v Přípotoční ulici.

Michael Kratochvíl do natáčení dokumentu „naskočil“ až po jeho začátku a byl nabídkou režisérky překvapený. Odmítnout si nedovolil. „A jsem za tu zkušenost rád. Občas nás Andrea nutila, abychom některé scény a řeči zopakovali. To pro mě bylo těžké. Proto tak obdivuji práci herců,“ pověděl v rozhovoru ve studiu CNN Prima NEWS Kratochvíl mladší.

Andrea Sedláčková natáčela dokument poslední dva roky nejen o samotném Antonínu Kratochvílovi, který patří mezi sto nejvlivnějších fotografů světa, ale také o jeho životě a místech, kde se pohyboval. „Jeli jsme třeba společně i do rakouského utečeneckého tábora, kde táta po emigraci pobýval,“ popsal Michael, který přiznal, že jeho biologický otec neměl sebemenší vliv na jeho výchovu.

Škoda, že táta Péťa, který mě vychovával, zemřel. Měl bych tak dva táty. Kdo to má?

„Žil jsem za železnou oponou a neměl jsem ponětí, co můj otec dělá. Byl jsem zabedněný a on se mě pak pokoušel změnit. Nabídl mi, abych s ním pracoval. Tak jsem mu dělal sedm let asistenta a byl jsem s ním na mnoha místech světa, v mnoha konfliktních oblastech,“ poodhalil Michael Kratochvíl, jak „zdědil“ profesi, o které vlastně vůbec nic nevěděl.

Mluvil také o tom, že si sám v dospělosti změnil příjmení z Vápeník, které přijal po otčímovi, na Kratochvíl. „Škoda, že táta Péťa, který mě vychovával, zemřel. Měl bych tak dva táty. To by bylo super. Kdo je má?“ uzavřel Michael Kratochvíl povídání před čtvrteční novinářskou projekcí filmu Můj otec Antonín Kratochvíl.

Celý rozhovor je v přiloženém videozáznamu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce
Reportáž

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním projevu

Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér Muhammad Hasan Achund ve svém prvním projevu k národu, téměř tři měsíce po svém jmenování. Zároveň vyzval mezinárodní nevládní organizace, aby Afghánistánu letos v zimě pomohly vyhnout se humanitární katastrofě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na půlhodinový zvukový projev premiéra zveřejněný stanicí RTA.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama

Domácí zpravodajství

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Z šedé teorie do drsné reality. Jak „nudný profesor“ Fiala došel do Strakovy akademie

Když byl univerzitní profesor a někdejší ministr školství Petr Fiala v lednu 2014 zvolen šéfem ODS, očekávalo se od něj de facto jediné. Že bude jiný než jeho dva předchůdci – Mirek Topolánek a Petr Nečas. To se mu podařilo. Od prvně jmenovaného se zjevně lišil mírnou povahou a od obou faktem, že kolem Fialovy osoby nekroužili lidé z lobbistického podsvětí. Ani mnozí Fialovi příznivci však moc nevěřili, že by se tichý politolog mohl jednou stát premiérem.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama