reklama

VIDEO: Můj otec Antonín Kratochvíl, co mi nebyl tátou

Příští týden vstoupí do českých kin celovečerní dokument režisérky Andrey Sedláčkové Můj otec Antonín Kratochvíl. Jde o portrét světoznámého českého fotografa, který získal čtyři prestižní ocenění World Press Photo, očima jeho synů.

reklama

Ten nejstarší, nyní dvaapadesátiletý Michael, do svých dvanácti let ani netušil, že jeho biologický otec žije. „Říkali mi, že je mrtvý,“ vyprávěl v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michael Kratochvíl. Popisoval též, jak se s otcem, který z bývalého Československa emigroval ještě před jeho narozením v roce 1967, poprvé setkal. „Nazdar Miky, já jsem ti koupil svetr,“ tak vzpomínal Michael na první slova, která od otce slyšel jako první. A jak zareagoval? „Ahoj Tondo!“ Ale... „Byl to krásný kašmírový svetr. Ale bylo zvláštní, že mi ho přivezl v létě," doplnil tehdy student pražského gymnázia v Přípotoční ulici.

Michael Kratochvíl do natáčení dokumentu „naskočil“ až po jeho začátku a byl nabídkou režisérky překvapený. Odmítnout si nedovolil. „A jsem za tu zkušenost rád. Občas nás Andrea nutila, abychom některé scény a řeči zopakovali. To pro mě bylo těžké. Proto tak obdivuji práci herců,“ pověděl v rozhovoru ve studiu CNN Prima NEWS Kratochvíl mladší.

Andrea Sedláčková natáčela dokument poslední dva roky nejen o samotném Antonínu Kratochvílovi, který patří mezi sto nejvlivnějších fotografů světa, ale také o jeho životě a místech, kde se pohyboval. „Jeli jsme třeba společně i do rakouského utečeneckého tábora, kde táta po emigraci pobýval,“ popsal Michael, který přiznal, že jeho biologický otec neměl sebemenší vliv na jeho výchovu.

Škoda, že táta Péťa, který mě vychovával, zemřel. Měl bych tak dva táty. Kdo to má?

„Žil jsem za železnou oponou a neměl jsem ponětí, co můj otec dělá. Byl jsem zabedněný a on se mě pak pokoušel změnit. Nabídl mi, abych s ním pracoval. Tak jsem mu dělal sedm let asistenta a byl jsem s ním na mnoha místech světa, v mnoha konfliktních oblastech,“ poodhalil Michael Kratochvíl, jak „zdědil“ profesi, o které vlastně vůbec nic nevěděl.

Mluvil také o tom, že si sám v dospělosti změnil příjmení z Vápeník, které přijal po otčímovi, na Kratochvíl. „Škoda, že táta Péťa, který mě vychovával, zemřel. Měl bych tak dva táty. To by bylo super. Kdo je má?“ uzavřel Michael Kratochvíl povídání před čtvrteční novinářskou projekcí filmu Můj otec Antonín Kratochvíl.

Celý rozhovor je v přiloženém videozáznamu.

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Hamáček k Prymulovi: Nemůže pokračovat jako ministr, je to neomluvitelné selhání

Hamáček k Prymulovi: Nemůže pokračovat jako ministr, je to neomluvitelné selhání

  • Aktualizováno

Roman Prymula (za ANO) bohužel přišel o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví ČR, uvedl pro CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na zveřejněné fotografie, na kterých je Prymula v noci přistižen v restauraci bez roušky s předsedou poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem.

reklama
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Komplikace pro české pendlery. Bavorsko od pátku vyžaduje negativní testy na koronavirus
Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Další články
reklama
reklama