Musk si vystřelil z fanoušků Manchesteru United. Žádné sportovní týmy nekupuji, ujasnil

Ronaldovi nemohou fanoušci přijít na jméno

Napětí ve fotbalovém Manchesteru United sílí a lepší zítřky jsou v nedohlednu. Slavný anglický gigant zažívá bídný start do nové sezony. Fanouškům i klubovým legendám dochází trpělivost zejména s majiteli z bohaté americké rodiny Glazerových. Ty ve středu překvapil nejbohatší muž světa Elon Musk, když na Twitteru napsal, že chce slavný klub koupit. Zprávu ale později označil za vtip.

Až šesté místo v posledním ligovém ročníku a vstupenka jen do základní skupiny Evropské ligy byly pro Manchester United zklamáním. Jenže nový soutěžní ročník začal snad ještě hůře, než si kterýkoliv fanoušek klubu s rekordními dvaceti tituly v Premier League dokázal představit. Tým nového trenéra Erika Ten Haga prohrál úvodní dvě kola s Brightonem a Brentfordem a poprvé od roku 1992 se propadl na úplné dno ligové tabulky.

United vlastní rodina Glazerových, která dlouhodobě pobývá na Floridě. Fanouškům i legendám už s nimi dochází trpělivost, podle nich se majitelé o klub nestarají a nechtějí do něj přivádět posily. „Nastal čas, aby rodina Glazerů fotbalový klub prodala. Teď je ten čas,“ vyzval například bývalý obránce a v současnosti expert stanice Sky Sports Gary Neville, který za „Rudé ďábly“ odehrál za téměř dvacet let přes 600 soutěžních utkání.

Od Tesly a Twitteru až k Manchesteru?

Do celé situace se ve středu ráno vložil nejbohatší muž světa Elon Musk. „Kupuji Manchester United, rádo se stalo,“ napsal na Twitteru. Tým ze severu Anglie má na svém hlavním účtu na zmíněné sociální síti více než 32 milionů sledujících a Muskův tweet získal na této platformě během dvou hodin 370 tisíc „lajků“.

Lidé komentář výkonného ředitele giganta v oblasti elektromobilů Tesla ihned ocenili, protože United potřebují co nejrychleji sehnat několik posil, na které budou potřeba nemalé peníze. Finanční injekce od Muska by klubu rozhodně pomohla, ještě důležitější by byl zájem původem jihoafrického podnikatele s kádrem včetně Portugalce Cristiana Ronalda vůbec něco udělat.

Právě o Ronaldovi se v posledních týdnech mluví v souvislosti s jeho odchodem z týmu. Od zbytku hráčů se údajně distancoval, na hřišti často jen kroutí hlavou a také trenér Ten Hag už změnil názor a připustil, že by hvězdný 37letý CR7 mohl odejít. Problémem je astronomický plat, který ne každý případný zájemce dokáže akceptovat. Spekuluje se, že by Ronaldo mohl nakonec zakotvit v Atléticu Madrid. Čas na přestup má do konce srpna.

Kolik by musel Musk zaplatit?

Ale zpět k samotným United. Jak informuje agentura Reuters, akcie klubu kótované na burze v New Yorku se za posledních 12 měsíců propadly o 24 procent a jejich hodnota se pohybuje těsně nad 2 miliardami dolarů (přes 48 miliard korun).

.

Časopis Forbes ve svém letošním výročním žebříčku vyhodnotil Manchester s obrovskou celosvětovou fanouškovskou základnou jako třetí nejhodnotnější fotbalový klub (4,6 miliardy dolarů), hned za španělskými giganty Realem Madrid a Barcelonou. Glazerovi v roce 2005 údajně kupovali „Rudé ďábly“ za 957 milionů dolarů. Majitelé jsou ochotni klub prodat, ale pouze v případě, že jim bude nabídnuta částka téměř 5 miliard dolarů. Pokud by se Musk skutečně rozhodl ke koupi, tato částka by pro něj asi nebyla problém, Forbes odhaduje jeho majetek na 270 miliard dolarů.

Musk si často dělá legraci

Jenže po několika hodinách se ukázalo, že podnikatel nemyslel svůj tweet vážně. „Ne, to je dlouhodobý vtip na Twitteru. Nekupuji žádné sportovní týmy,“ zdůraznil. Už z minulosti má za sebou několik nekonvenčních akcí a komentářů, takže je občas těžké poznat, kdy si dělá legraci. „Příště koupím Coca-Colu, abych do ní vrátil kokain,“ napsal například na Twitteru 27. dubna, dva dny poté, co představenstvo společnosti Twitter přijalo jeho nevyžádanou nabídku na koupi sociální sítě.

Musk se v současné době snaží dohodu o koupi společnosti v hodnotě 44 miliard dolarů ukončit, což ho přivedlo před soud. „Muskovy tweety o potenciálních akvizicích ho v minulosti přivedly do zájmu amerických regulačních orgánů,“ připomíná Reuters.

V roce 2018 napsal, že je „zajištěno financování“ pro dohodu o převzetí společnosti Tesla do soukromých rukou v hodnotě 72 miliard dolarů, ale s nabídkou už se nic dál nedělo. Musk a společnost Tesla zaplatili občanskoprávní pokuty ve výši 20 milionů dolarů a podnikatel odstoupil z funkce předsedy společnosti Tesla, aby vyvrátil tvrzení americké Komise pro cenné papíry (SEC), že podvedl investory.

Muskovy ambice sahají od kolonizace Marsu až po vytvoření nové udržitelné energetické ekonomiky a během tohoto procesu vybudoval nejhodnotnější automobilku na světě, výrobce elektromobilů Tesla, raketovou společnost SpaceX a řadu menších firem. Jednou z nich je výrobce tunelů Boring Company.

Tagy: