reklama

Mutace koronaviru zabila oblíbenou herečku. Měla covidový zápal plic

Ve věku 88 let zemřela na covidový zápal plic herečka Libuše Holečková. (zdroj: Město Cheb)
Zdroj: Město Cheb

Na covidový zápal plic zemřela ve věku 88 let herečka Libuše Holečková. Svůj profesní život spojila s chebským divadlem a s divadlem J. K. Tyla v Plzni. Zahrála si hlavní postavy například v dramatech Romeo a Julie, Lucerna nebo August August, august.

reklama

„Včera umřela v Chebu na covid otcova nevlastní sestra a moje milovaná teta Libuše Holečková. Vynikající herečka třeba ze slavné éry Jana Grossmana. Poslední léta před důchodem hrála v Plzni,“ napsal ve středu na Facebook herec Břetislav Rychlík.

Dodal, že ona a její druhý muž, režisér Jiří Holeček, který zemřel v roce 1985, Rychlíka okouzlili divadlem. „Byli mými divadelními sudičkami. Nedávno jsem Libušku spojil telefonicky s mojí matkou a slíbil, že při své režii v Plzni, která začíná příští týden, se vypravím do Chebu. Bohužel. Ať jí světlo věčné svítí a odpočívá v pokoji,“ uvedl herec na sociální síti.

Ke vzpomínce na herečku se přidalo i město Cheb.

SMUTNÁ ZPRÁVA: Zemřela paní Libuše Holečková, dlouholetá herečka chebského divadla. LIBUŠE HOLEČKOVÁ (19. listopadu...

Posted by Město Cheb on Wednesday, February 17, 2021

Dvacet sezón v Chebu

Libuše Holečková se narodila v Olomouci, kde vyrůstala až do války. Okupaci strávila spolu s rodiči v Kyšperku, dnešním Letohradě. Poté rodina přesídlila do Šumperka, kde Holečková začala studovat obchodní akademii. Brzy se vdala a porodila prvního syna Richarda.

K tématu

V polovině 50. let nastoupila jako elévka do Krajského, později Severomoravského, oblastního divadla Šumperk, kde sbírala první herecké zkušenosti. Tam poznala svého druhého manžela, herce a později režiséra a dramaturga Jiřího Holečka.

Po narození druhého syna Jiřího společně odešli do nově vznikajícího Krajského oblastního divadla v Chebu. Tam Libuše Holečková strávila dvacet sezón a patřila k oporám hereckého ansámblu. Byla Julií v Shakespearově Romeovi a Julii, kněžnou v Jiráskově Lucerně nebo klaunkou Lulu v Kohoutově hře August August, august.

Nejkrásnější herecké příležitosti

Po roce 1969 musel z divadla z politických důvodů její muž odejít, jí samotné bylo povoleno zůstat. A právě v letech normalizace se dočkala nejkrásnějších hereckých příležitostí a inspirující spolupráce s řadou uznávaných režisérů. „Pamětníci vzpomínají na její Mášu v Čechovových Třech sestrách, Lízu v Nashově Obchodníkovi s deštěm, Cordelii v Králi Learovi nebo Emilii Marty v Čapkově Věci Makropulos. Především však zářila v čechovovských inscenacích Jana Grossmana jako Arkadinová v Rackovi i Charlotta ve Višňovém sadu,“ vzpomínají zástupci města Cheb.

Ve věku 88 let zemřela na covidový zápal plic herečka Libuše Holečková
Ve věku 88 let zemřela na covidový zápal plic herečka Libuše Holečková
Zdroj: Město Cheb

Na posledních deset let aktivní herecké kariéry přesídlila Libuše Holečková do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se zapsala mimo jiné jako vynikající shakespearovská herečka. Po odchodu do důchodu se vrátila zpátky do Chebu, kde žila v Domově pro seniory Skalka. Posledních několik dní podle zástupců města Cheb strávila v hospicu v Nejdku.

„Západočeské divadlo bude na svou někdejší herečku s láskou vzpomínat jako na jednu z nejvýraznějších osobností éry zakladatelů i následující divadelně inspirativní éry 70. let,“ uvedlo město Cheb s tím, že oběma synům Libuše Holečkové i jejich rodinám vyjadřuje hlubokou soustrast.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Koronavirus

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze

Pětina zaměstnanců má zkušenosti s tím, že jejich zaměstnavatel či nadřízený porušil opatření proti covidu. Každý sedmý uvedl, že jeho zaměstnavatel či nadřízený vyzýval k porušování pravidel v testování a trasování kontaktů nakaženého. Dvě pětiny zaměstnanců naopak poukázaly na zodpovědný přístup firem. Více než 20 procent společností dokonce testovalo své zaměstnance ještě před zavedením této povinnosti.

360°

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Pecková: Rozhoduje se o tom, jestli pacient dostane vůbec postel a doktora

Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN) znovu varovala před zahlcením zdravotnického systému vlivem pandemie koronaviru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se zastala pracovní povinnosti části studentů v nemocnicích. Zároveň uvedla, že jí přijde absurdní, když si někdo v době přeplněných nemocnic nechá dělat umělá prsa u plastických chirurgů.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama