reklama

Mutace koronaviru zabila oblíbenou herečku. Měla covidový zápal plic

Na covidový zápal plic zemřela ve věku 88 let herečka Libuše Holečková. Svůj profesní život spojila s chebským divadlem a s divadlem J. K. Tyla v Plzni. Zahrála si hlavní postavy například v dramatech Romeo a Julie, Lucerna nebo August August, august.

reklama

„Včera umřela v Chebu na covid otcova nevlastní sestra a moje milovaná teta Libuše Holečková. Vynikající herečka třeba ze slavné éry Jana Grossmana. Poslední léta před důchodem hrála v Plzni,“ napsal ve středu na Facebook herec Břetislav Rychlík.

Dodal, že ona a její druhý muž, režisér Jiří Holeček, který zemřel v roce 1985, Rychlíka okouzlili divadlem. „Byli mými divadelními sudičkami. Nedávno jsem Libušku spojil telefonicky s mojí matkou a slíbil, že při své režii v Plzni, která začíná příští týden, se vypravím do Chebu. Bohužel. Ať jí světlo věčné svítí a odpočívá v pokoji,“ uvedl herec na sociální síti.

Ke vzpomínce na herečku se přidalo i město Cheb.

SMUTNÁ ZPRÁVA: Zemřela paní Libuše Holečková, dlouholetá herečka chebského divadla. LIBUŠE HOLEČKOVÁ (19. listopadu...

Posted by Město Cheb on Wednesday, February 17, 2021

Dvacet sezón v Chebu

Libuše Holečková se narodila v Olomouci, kde vyrůstala až do války. Okupaci strávila spolu s rodiči v Kyšperku, dnešním Letohradě. Poté rodina přesídlila do Šumperka, kde Holečková začala studovat obchodní akademii. Brzy se vdala a porodila prvního syna Richarda.

V polovině 50. let nastoupila jako elévka do Krajského, později Severomoravského, oblastního divadla Šumperk, kde sbírala první herecké zkušenosti. Tam poznala svého druhého manžela, herce a později režiséra a dramaturga Jiřího Holečka.

Po narození druhého syna Jiřího společně odešli do nově vznikajícího Krajského oblastního divadla v Chebu. Tam Libuše Holečková strávila dvacet sezón a patřila k oporám hereckého ansámblu. Byla Julií v Shakespearově Romeovi a Julii, kněžnou v Jiráskově Lucerně nebo klaunkou Lulu v Kohoutově hře August August, august.

Nejkrásnější herecké příležitosti

Po roce 1969 musel z divadla z politických důvodů její muž odejít, jí samotné bylo povoleno zůstat. A právě v letech normalizace se dočkala nejkrásnějších hereckých příležitostí a inspirující spolupráce s řadou uznávaných režisérů. „Pamětníci vzpomínají na její Mášu v Čechovových Třech sestrách, Lízu v Nashově Obchodníkovi s deštěm, Cordelii v Králi Learovi nebo Emilii Marty v Čapkově Věci Makropulos. Především však zářila v čechovovských inscenacích Jana Grossmana jako Arkadinová v Rackovi i Charlotta ve Višňovém sadu,“ vzpomínají zástupci města Cheb.

Na posledních deset let aktivní herecké kariéry přesídlila Libuše Holečková do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se zapsala mimo jiné jako vynikající shakespearovská herečka. Po odchodu do důchodu se vrátila zpátky do Chebu, kde žila v Domově pro seniory Skalka. Posledních několik dní podle zástupců města Cheb strávila v hospicu v Nejdku.

„Západočeské divadlo bude na svou někdejší herečku s láskou vzpomínat jako na jednu z nejvýraznějších osobností éry zakladatelů i následující divadelně inspirativní éry 70. let,“ uvedlo město Cheb s tím, že oběma synům Libuše Holečkové i jejich rodinám vyjadřuje hlubokou soustrast.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama