reklama

Mutace koronaviru zabila oblíbenou herečku. Měla covidový zápal plic

Na covidový zápal plic zemřela ve věku 88 let herečka Libuše Holečková. Svůj profesní život spojila s chebským divadlem a s divadlem J. K. Tyla v Plzni. Zahrála si hlavní postavy například v dramatech Romeo a Julie, Lucerna nebo August August, august.

reklama

„Včera umřela v Chebu na covid otcova nevlastní sestra a moje milovaná teta Libuše Holečková. Vynikající herečka třeba ze slavné éry Jana Grossmana. Poslední léta před důchodem hrála v Plzni,“ napsal ve středu na Facebook herec Břetislav Rychlík.

Dodal, že ona a její druhý muž, režisér Jiří Holeček, který zemřel v roce 1985, Rychlíka okouzlili divadlem. „Byli mými divadelními sudičkami. Nedávno jsem Libušku spojil telefonicky s mojí matkou a slíbil, že při své režii v Plzni, která začíná příští týden, se vypravím do Chebu. Bohužel. Ať jí světlo věčné svítí a odpočívá v pokoji,“ uvedl herec na sociální síti.

Ke vzpomínce na herečku se přidalo i město Cheb.

SMUTNÁ ZPRÁVA: Zemřela paní Libuše Holečková, dlouholetá herečka chebského divadla. LIBUŠE HOLEČKOVÁ (19. listopadu...

Posted by Město Cheb on Wednesday, February 17, 2021

Dvacet sezón v Chebu

Libuše Holečková se narodila v Olomouci, kde vyrůstala až do války. Okupaci strávila spolu s rodiči v Kyšperku, dnešním Letohradě. Poté rodina přesídlila do Šumperka, kde Holečková začala studovat obchodní akademii. Brzy se vdala a porodila prvního syna Richarda.

V polovině 50. let nastoupila jako elévka do Krajského, později Severomoravského, oblastního divadla Šumperk, kde sbírala první herecké zkušenosti. Tam poznala svého druhého manžela, herce a později režiséra a dramaturga Jiřího Holečka.

Po narození druhého syna Jiřího společně odešli do nově vznikajícího Krajského oblastního divadla v Chebu. Tam Libuše Holečková strávila dvacet sezón a patřila k oporám hereckého ansámblu. Byla Julií v Shakespearově Romeovi a Julii, kněžnou v Jiráskově Lucerně nebo klaunkou Lulu v Kohoutově hře August August, august.

Nejkrásnější herecké příležitosti

Po roce 1969 musel z divadla z politických důvodů její muž odejít, jí samotné bylo povoleno zůstat. A právě v letech normalizace se dočkala nejkrásnějších hereckých příležitostí a inspirující spolupráce s řadou uznávaných režisérů. „Pamětníci vzpomínají na její Mášu v Čechovových Třech sestrách, Lízu v Nashově Obchodníkovi s deštěm, Cordelii v Králi Learovi nebo Emilii Marty v Čapkově Věci Makropulos. Především však zářila v čechovovských inscenacích Jana Grossmana jako Arkadinová v Rackovi i Charlotta ve Višňovém sadu,“ vzpomínají zástupci města Cheb.

Na posledních deset let aktivní herecké kariéry přesídlila Libuše Holečková do Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se zapsala mimo jiné jako vynikající shakespearovská herečka. Po odchodu do důchodu se vrátila zpátky do Chebu, kde žila v Domově pro seniory Skalka. Posledních několik dní podle zástupců města Cheb strávila v hospicu v Nejdku.

„Západočeské divadlo bude na svou někdejší herečku s láskou vzpomínat jako na jednu z nejvýraznějších osobností éry zakladatelů i následující divadelně inspirativní éry 70. let,“ uvedlo město Cheb s tím, že oběma synům Libuše Holečkové i jejich rodinám vyjadřuje hlubokou soustrast.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama