reklama

Za vraždu tří žen popravili Američana. Komplic, který střílel, dostal doživotí

Dvě popravy během jednoho týdne. Ve Spojených státech byla ve středu 13. ledna usmrcena vražedkyně Lisa Montgomeryová. O dva dny později dostal smrtící injekci 48letý Afroameričan Dustin Higgs, který byl odsouzen za únos a vraždu tří žen, k nimž došlo v roce 1996. Jeho advokáti poukazují na to, že skutečný vrah, jeho známý Willis Haynes, který měl na ženy ve skutečnosti střílet, trestu smrti unikl a vyvázl jen s doživotním trestem.

reklama

Vše se odehrálo před pětadvaceti lety, kdy se v Higgsově bytě sešli tři muži se třemi ženami. Během návštěvy došlo ke konfliktu, po němž ženy odešly a byly následně zavražděny v nedalekém parku. Zastřelil je Wilis Haynes, který měl jednat na Higgsův pokyn. Zatímco Haynes byl odsouzen na doživotí, Higgs dostal smrtící injekci.

K tématu

„Rád bych řekl, že jsem nevinný muž. Vraždy jsem nenařídil,“ prohlásil těsně před svou smrtí Higgs. Od trestu ho nezachránila ani petice, kterou podepsaly téměř dva miliony lidí. Podle Higgsova advokáta Shawna Nolana byla poprava nařízena svévolně a nespravedlivě. Afroameričan se tak stal za vlády Donalda Trumpa již třináctým vězněm, kterého popravili ve federální věznici.

„Vláda dnes dovršila neslýchané zabití třinácti lidských bytostí tím, že nechala usmrtit Dustina Higgse, černocha, který nikdy nikoho nezabil. Došlo k tomu dokonce v den narozenin Martina Luthera Kinga,“ uvedl Nolan s poukazem na den narození jednoho z nejvýznamnějších vůdců afroamerického hnutí za občanská práva.

Po několika minutách se jí vytratila barva z obličeje

Ve Spojených státech je to tento týden již druhá federální poprava. Ve středu 13. ledna federální úřady nechaly usmrtit padesátiletou Lisu Montgomeryovou za vraždu těhotné ženy, které z břicha navíc vyřízla její nenarozené dítě.

„Injekce začala účinkovat docela rychle, zavřela oči. V tu chvíli jí pulsoval žaludek. Trvalo to možná několik sekund. Po několika dalších minutách se jí vytratila barva z obličeje a zbělely jí ruce,“ popsal smrt Montgomeryové kerospondent AP pro právní záležitosti Micheal Tarm.

Za posledních šest měsíců vlády prezidenta Trumpa popravily federální úřady třikrát více lidí než za předchozích šedesát let. Nově zvolený prezident Joe Biden se zavázal federální trest smrti zrušit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

Česko je nepřítel, oznámila ruská vláda. Na náš postup jsem hrdý, vzkázal Hamáček

  • Aktualizováno

Ruská vláda schválila seznam nepřátelských zemí, přičemž do něj zařadila jen Českou republiku a Spojené státy. Zároveň stanovila maximální počet lidí v Rusku, kteří pro tyto země smějí pracovat. V případě ČR jde o 19 osob, zatímco pro USA nesmí pracovat nikdo. Příslušné nařízení bylo v pátek zveřejněno na oficiálním internetovém portálu právních informací, informovala média. Moskva také zmrazila účty rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda. České ministerstvo zahraničí považuje postup Ruska za další krok k eskalaci vztahů nejen s ČR, ale i EU a jejími spojenci.

360°

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Zbytečná politizace. Zeman odešel, protože byl unavený a chtěl změnu, myslí si komentátor

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nemusel mít z tlaku či kárné žaloby ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) strach, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Zeman podle něj svůj odchod zpolitizoval. S tím souhlasí i redaktor České justice Petr Dimun, který politizaci celé věci označil za zbytečnou.

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času
Proslulá tržnice Sapa jde do dražby. Zájemce by si měl připravit takřka miliardu
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama