Мы ошмётки фарша. Россиянин заснял реалии на фронте, видео перехватили украинцы

Украинцы получили уникальные свидетельства российского солдата, снятые 23-летним Юрием Шалаевым. Он снимал на свой телефон, который взял с собой на фронт, не смотря на запрет командиров. Когда он попал в плен, кадры изъяли украинские военные.

На кадрах Шалаев упоминает, что его друзья становятся лишь „ошмётками фарша“. По данным Daily Mail, 23-летний военнослужащий обучался в московском высшем военном училище и до войны нёс службу в Чечне.

Он снимал видео, вопреки приказу командования, что солдатам не разрешается пользоваться личными телефонами из соображений безопасности. Шалаев нарушил приказ, что, по словам советника Киевского МВД Антона Геращенко, необычно. „Это большая редкость, потому что 95 процентов оккупантов не берут телефоны, а если и берут, то смартфоны есть у немногих, потому что большинство из бедных районов России,“ сказал он.

Видеозаписи, снятые российским солдатом, дали украинцам ценную информацию. „Это важно, потому что они показывают бездушное и хаотичное продвижение российских сил,“ добавил Геращенко. Шалаев был схвачен в прошлом месяце после того, как три дня прятался с двумя ранеными товарищами в подвале одного из донбасских поселков после нападения на их бронетранспортер.

Война на Украине

CNN Prima NEWS подробно информирует о войне прямо с территории Украины. Проектом новости на русском мы хотим донести происходящее на Украине тем, кто проживает в Чехии, но не владеет языком, и получает информацию только от российского телевидения.

Válka na Ukrajině

CNN Prima NEWS podrobně informuje o válce na Ukrajině a má své zpravodaje přímo v napadené zemi. Projektem zpráv v ruštině chceme přiblížit skutečné dění na Ukrajině i lidem, kteří češtinu neovládají, ale v Česku třeba žijí a jsou odkázáni pouze na zprávy ruské televize.

Его видеоматериал, начинающийся со счастливых семейных сцен, заканчивается кадрами, на которых испуганный офицер что-то шепчет, прячась, своим раненым товарищам. Кадры были использованы журналистами ежедневника Украинская правда в видеоролике под названием „Оккупант“.

Неуверенность царит в рядах российской армии

Например, через три дня после начала войны один солдат говорит, что видел три грузовика с трупами. Другой отчаявшийся русский говорит, что он единственный выживший офицер в Харькове. „Я в опасности, я ранен,“ просит он о помощи.

На следующих кадрах элегантно одетые молодые люди поют песню со словами: „Офицеры, офицеры, ваше сердце под прицелом, за Россию и свободу до конца“.

Также есть видео, как солдат тщетно ищет оружие и обращает внимание на неуверенность, царящую в российских рядах. „Наши начали строить мосты, а украинцы их взорвали. Теперь не понятно, что делать. Перегруппировываться или не перегруппировываться?“ говорит он. Позже Шалаев признается, что совершенно потерял счет времени. В других кадрах он радуется, что наконец-то смог помыться, финальные сцены размыты.

Из телефона были также получены переписки с еще 172 солдатами, участвовавшими во вторжении. В них раскрывается ужас тяжелых потерь, злоба по поводу некачественной техники и случаи, когда солдаты отказываются воевать. Оригинал статьи на чешском языке читайте здесь.

Tagy:

Hlavní zprávy

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský
Rozhovor

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.