Do Česka se žene extrémně silný vítr. Napadnou až desítky centimetrů sněhu

V Česku napadnou desítky centimetrů nového sněhu. Meteorologové proto apelují zejména na řidiče, aby byli opatrní, na silnicích se totiž bude tvořit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) také varoval před silným větrem, který na horách může dosáhnout rychlosti až 110 km/h.

Pondělí bude oblačné až zatažené. Ojediněle se objeví sněhové přeháňky, na horách četněji. Ráno a večer se lokálně může vyskytnou náledí a zmrazky, meteorologové proto řidiče nabádají k opatrnosti. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k -1 až +3 °C. Na horách v tisíci metrech nad mořem dosáhnou -4 °C. V noci z pondělí na úterý teploty klesnou k 0 až -4 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až k -7 °C.

V úterý bude zataženo až oblačno a zpočátku se místy vyskytnou sněhové přeháňky. Ráno se lokálně objeví náledí a zmrazky. Od západu počítejme se sněžením, místy i vydatnějším. Odpoledne na jihozápadě pod tisíci metry nad mořem a na severovýchodě v polohách pod 400 metry nad mořem začne postupně přecházet v déšť se sněhem nebo déšť. Zejména na Vysočině a v západních Čechách může za 12 hodin napadnout až 10 centimetrů a na Šumavě až 20 centimetrů nového sněhu. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Nejnižší noční teploty klesnou k 0 až -4 °C. Naopak nejvyšší denní teploty se vyšplhají k 0 až +4 °C až večer.

Meteorologové upozorňují na mírný, postupně čerstvý západní až jihozápadní vítr o síle 5 až 10 m/s, který místy bude s nárazy kolem 20 m/s, tedy 70 km/h. Na horách vítr dosáhne rychlosti až 30 m/s, což je 110 km/h.

Ve středu bude převážně zataženo. Na většině území se vyskytne občasný déšť nebo přeháňky. V noci nad 600 metrů nad mořem a během dne nad tisíc metrů nad mořem se objeví srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 4 až 0 °C. Nejvyšší denní dosáhnou 3 až 7 °C.

Situaci zkomplikuje také déšť

Čtvrteční počasí meteorologové očekávají oblačné až zatažené. Místy se objeví občasný déšť nebo přeháňky. V polohách nad tisíc metrů nad mořem a od severozápadu nad 400 metrů nad mořem se vyskytnou srážky sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou k 5 až 1 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají ke 2 až 6 °C.

V pátek bude oblačno až polojasno. Na horách se ojediněle místy vyskytnou sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -5 °C, při velké oblačnosti k -1 až +2 °C. Nejvyšší denní teploty dosáhnou -1 až +3 °C.

Od soboty do pondělí počítejme s oblačným až zataženým počasím. Místy se objeví občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. V nižších a středních polohách přechodně budou srážky dešťové. Nejnižší noční teploty dosáhnou 0 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty se vyšplhají k 0 až +5 °C.

Tagy: