reklama

Na Liberecku zkolaboval běžkař. Svědci i záchranáři mu zachraňovali život přes 20 minut

Pohotovým svědkům i rychlosti profesionálních záchranářů vděčí za svůj život 75letý běžkař, který zkolaboval u stánku s občerstvením na Jizerské magistrále. Muž se znenadání skácel k zemi, v tu chvíli se rozjela náročná záchranná akce.

reklama

Stánkař, který byl svědkem kolapsu, ihned sáhl po telefonu a zavolal záchrannou službu. Jeden z běžkařů seniorovi začal provádět masáž srdce. Později se ukázalo, že šlo o lékaře, který se rovněž vydal na běžky. K němu se přidala další žena, oba pak pravidelně pumpovali hrudník a současně prováděli i umělé dýchání.

Posted by Jan Semerádt on Thursday, December 30, 2021

„Na operační středisko jsme dostali výzvu, že je tam pacient se zástavou srdce a že je na místě lékař, který provádí resuscitaci. Do vzduchu okamžitě vzlétl vrtulník z Liberce a vyjela i pozemní posádka z Frýdlantu. Jejího lékaře si na skútr přibral člen horské služby a vyrazil s ním rovněž na místo,“ popsal mluvčí libereckých záchranářů Michal Georgiev.

Běžkař zkolaboval u stánku na Promenádní cestě v samém srdci Jizerských hor. Nejbližší posádka Horské služby byla v tu chvíli na osadě Jizerka. „Vyjeli jsme s kolegou na skútru a na místě jsme byli zhruba za pět minut. Jizerská magistrála byla plná běžkařů, ale všichni velmi ohleduplně uhýbali,“ zmínil člen horské služby Jan Semerádt.

Ten pak spolu s svými kolegy převzal resuscitaci od dvou svědků a v oživování muže pokračoval do chvíle, než na místo dosedl vrtulník s doktorem na palubě. Resuscitace trvala téměř pětadvacet minut, než záchranáři znovu nahmatali tep.

„Kolem dvacáté minuty už to vypadalo beznadějně, ale dali jsme tomu ještě pět minut a povedlo se,“ řekl jeden ze záchranářů. Společně pak seniora naložili do vrtulníku a ten s ním odletěl na specializované pracoviště do nemocnice v Liberci.

Záchranáři se po náročné akci shodují, že pomoc svědků na místě byla rozhodující. „Lidem, kteří poskytovali první pomoc do příjezdu záchranářů, patří velký dík. Vždyť my dnes už nebojujeme o minuty, ale o vteřiny. Každá sekunda rozhoduje o kvalitě budoucího života toho, kdo je resuscitován,“ dodal Georgiev.

Tagy:

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama