Na pietě za zavražděného Roma promluvil i jeho kamarád. Ministra Blažka slova pobouřila

Zhruba tisíc lidí v sobotu odpoledne dorazilo před brněnské Janáčkovo divadlo, aby uctili památku třiadvacetiletého mladíka.

Romové v Brně se rozloučili se zavražděným mladíkem

Chodili jsme podělávat gádže, Ukrajinci to tady úplně převrátili. Tato slova pronesl během sobotní pietní akce u brněnského Janáčkova divadla údajný kamarád romského mladíka, který zemřel násilnou smrtí po potyčce s mužem – zřejmě ukrajinské národnosti. Video z kontroverzního projevu se začalo rychle šířit po sociálních sítích. Slova pozůstalého ostře odsoudil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

„Je mi líto, co se mu stalo. Miloval jsem ho. Naučil mě vařit. Bydlel jsem s ním. Ukázal mi, jak dřít v práci. Kopali jsme jako č*ráci lopatou. Chodili jsme podělávat gádže,“ řekl mladík během svého projevu. Rovněž tvrdil, že vztahy mezi romskou a českou komunitou „byly v pořádku, dokud nepřišli Ukrajinci“. „Oni to tady úplně převrátili,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pieta za Roma zavražděného v Brně. Nechyběly útoky jako z protivládní demonstrace

Někteří přítomní mu během jeho slov nadšeně tleskali. Netrvalo dlouho a video se dostalo na sociální sítě, kde většina uživatelů chování mladíka ostře odsoudila. „Naučil mě vařit perník a podělávali jsme spolu gádže. Tak to mě vzalo za srdíčko,“ uvedl ironicky jeden z komentujících.

Na projev později reagoval i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Že média vynechala z citovaného projevu vulgarity, chápu. Ovšem na rasistickou část upozornit měla. Kdyby český ‚ne-Rom‘ veřejně za potlesku davu vzpomínal, jak ‚podělával Cikány‘, byl by to skandál a fašismus. Když to v obráceném gardu o ‚gádžích‘ řekne Rom a k tomu přidá výpady proti Ukrajincům, zamlčí se to,“ kritizoval člen vlády s tím, že popsané jednání médií považuje za nesprávné a škodlivé.

Na sobotní pietní akci dorazilo asi tisíc lidí. Romové původně chtěli vyjít do ulic a demonstrovat. Nakonec se ale rozhodli raději pro tiché uctění památky zabitého mladíka. Pietní akce začala v sobotu ve 14 hodin před Janáčkovým divadlem.

Vedle romské komunity se na místě posledního rozloučení sešli také členové extremistických skupin a dezinformátoři. To se některým Romům nelíbilo. „Nešiřte dezinformace, tohle má být poklidná pieta, ne politická demonstrace,“ řekl jeden z nich.

Přesto se akce v mnoha ohledech nesla právě v duchu protiukrajinské a protivládní demonstrace. „My je tady nechceme,“ skandovali hlasitě někteří přítomní na konto Ukrajinců, kteří do Česka uprchli před ruskou invazí.

Ve městě to vře

Mladý muž zemřel poté, co ho minulou sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady pobodal sedmatřicetiletý cizinec. Podle nepotvrzených informací to byl Ukrajinec, což u části Romů vyvolalo protiukrajinské reakce.

Po tragické události to obzvlášť v Brně vře. Někteří Ukrajinci se prý v druhém největším českém městě necítí zrovna bezpečně. „Ukrajinské ženy se bojí někam chodit s malými dětmi. Ruší se jejich různá vystoupení. Situace je nyní velmi vyeskalovaná,“ sdělil brněnský zastupitel Matěj Hollan. Magistrát ale zatím žádná opatření kvůli incidentu nezavedl.

Tagy: