Na Středulově odstoupení vydělají všichni. Nejvíc paradoxně Babiš, říká politolog

Většina voličů odboráře Josefa Středuly přejde kuriózně na stranu Andreje Babiše (ANO). Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl politolog Jan Kubáček. Reagoval tak na nečekané Středulovo odstoupení z boje o Hrad ve prospěch Danuše Nerudové, a to pár dní před prvním kolem voleb. Doplnil, že nakonec mohou z kroku šéfa odborů těžit všichni zbylí kandidáti, kterých je nyní již pouze osm.

„Pravdou je, že pokud by někdo odstoupil, počítalo se s tím, že to budou jiní kandidáti,“ uvedl Kubáček poté, co Středula na závěr předvolební debaty prezidentských kandidátů na ČT1 oznámil, že z boje o Hrad odstupuje.

„Středula se stal v boji mušketýrem. Ano, odchází z boje, bude ale moci tento krok připomínat, navíc se to stalo v živém vysílání. To bude mít další dosah. Někteří však nebudou chápat, proč se debaty účastnil, prezentoval své prezidentské priority a krok udělal až na samotném konci,“ pokračoval politolog.

Domnívá se, že část voličů, kteří měli v plánu Středulu podpořit – a které si získával právě díky televizním debatám – bude reagovat podle svého přesvědčení, nikoliv podle Středulova doporučení, který se svým odstoupením zároveň podpořil Danuši Nerudovou.

Výčitky od voličů

„Když se podíváme na sociologický profil jeho voličů, dá se očekávat, že většina z nich přejde k Andreji Babišovi. Pouze část se poohlédne jinde. Podpora dále bude rozdělena spíše mezi Petra Pavla a Danuši Nerudovou. Právě ta to může vnímat jako ofenzivní strategii a využít ji při vymezování, zejména proti Pavlovi, který je nyní ‚na koni‘ v posledních průzkumech. Může jí to také pomoci ve finálních debatách před prvním kolem. Její pozice s Pavlem jsou vyrovnané,“ zmínil Kubáček.

Reagoval tak na slova Středuly, který spolu s odstoupením zkritizoval Pavla i Babiše, zejména za jejich komunistickou minulost. Naopak Nerudovou vnímal jako jedinou přijatelnou kandidátku z favorizované trojice. „Kuriózně se však část jeho voličů dostává na stranu Babiše. Dalo by se říci, že je to překvapivé řešení, které pomáhá všem zúčastněným. Středulovi pak dává gentlemanský podtext, odchází z klání se ctí, a ne jako poražený,“ doplnil.

Dodal však, že si není jistý, zda Středulovi voliči jeho krok automaticky ocení. „Napadal by je možná jiný kandidát nebo jiné argumenty. Možná i očekávali, že Středula docílí toho, že Nerudová jeho některá témata převezme,“ vysvětlil Kubáček.

Nerudová později na Twitteru zareagovala na Středulovo rozhodnutí odejít z prezidentského klání. Napsala, že si jeho kroku i podpory váží. „Dokážu si představit, že to po téměř roční kampani nebylo nic jednoduchého. Pane Středulo, beru to jako velký závazek a udělám maximum pro to, aby u mě i vaši voliči našli při volbě prezidenta zastoupení,“ napsala.

Tagy: