Odešel z bytu exmanželky a už se nevrátil. Policisté pátrají po muži z Chomutova
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie Zdroj: Profimedia.cz
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie Zdroj: Profimedia.cz
Teprve v roce 2017 dospěli geografové k názoru, že zřejmě znají svou domovskou planetu natolik špatně, že na ní přehlédli osmý kontinent. Takzvaná Zélandie je v současnosti totiž téměř celá pod vodou a nad hladinu vykukuje právě v místech souostroví Nový Zéland. O osmém kontinentu ví lidstvo stále velmi málo, cesta k jeho objevení ale započala už v 17. století.
Historikové psali do kronik rok 1642 a díky mořeplavcům už mělo lidstvo celkem slušnou představu o rozložení kontinentů na Zemi. Kromě Evropy a Asie se vědělo o Americe, Africe i Austrálii. Přesto pojal nizozemský mořeplavec Abel Tasman podezření, že se na jižní polokouli rozkládá ještě jeden kontinent, který do map zatím nikdo nezakreslil.
A tak se Tasman vydal v srpnu zmíněného roku z Indonésie na plavbu k vysněnému osmému kontinentu. Mořeplavec skutečně po čase zahlédl na horizontu břeh neznámého ostrova. Oním kusem země byl Nový Zéland. Mořeplavec u ostrova zakotvil, jenže jeho posádku přepadli domorodci (Maorové), a tak Tasmanova flotila po šarvátce břehy Zélandu opustila. Sám nizozemský objevitel ani nevystoupil na pevninu.
I tak věřil, že skutečně objevil osmý kontinent. Šlo ale spíše jen o utopické přání, sám musel dobře vědět, že velikost ostrova parametrům nového světadílu neodpovídá.
New Zealand is part of a continent known as Zealandia
— UberFacts (@UberFacts) January 27, 2021
94% of the continent is submerged underwater pic.twitter.com/LHl8NR39hw
Novozélandští geologové v roce 2017 šokovali veřejnost, když potvrdili, že Tasman tehdy nový světadíl skutečně objevil. Nový Zéland je podle nich součástí světadílu Zélandie, který je téměř tak rozlehlý jako Austrálie. Proč tedy Tasman kontinent přehlédl? Pointa je v tom, že Zélandie je téměř celá pod vodou.
Zeměpisci se tak přesvědčili, že pod svícnem bývá největší tma, když přehlédli kontinent o rozloze téměř pěti milionů čtverečních kilometrů. Pevninskou část světadílu zastupuje Nový Zéland, Nová Kaledonie a několik přilehlých ostrůvků, 94 procent rozlohy kontinentu je ale pod vodou. Zélandie je nejmladším, nejmenším a nejtenčím světadílem na světě. Vědci o ní vědí zatím velmi málo, přesto předpokládají, že může ukrývat řadu vzácných minerálů a dalších surovin.
I proto se o oficiální uznání Zélandie jako osmého kontinentu tolik zajímá Nový Zéland, který si plochu světadílu nárokuje. Ostrovní stát by tak mohl zšestinásobit vlastní rozlohu.
This map shows what the (largely invisible) continent of Zealandia would look like had it never submerged. I like what I see. #RaiseZealandia Source: https://t.co/5MF5j6jTYx pic.twitter.com/AGhrWq6waO
— Simon Kuestenmacher (@simongerman600) August 28, 2020
Vědci musejí ale nejprve odpovědět na řadu otázek. Kdy Zélandii zaplavila voda? Proč drží pohromadě i přesto, že je velmi tenká? Kdo na kontinentu žil? Nepředpokládá se však, že by se expertům podařilo na tyto otázky v blízké době odpovědět, průzkum Zélandie je totiž velmi náročný.
„Ono je vcelku těžké vyrazit na průzkum, když je všechno nejméně dva kilometry pod vodou. Každopádně je to velká výzva – jít ven a prozkoumávat světadíl jako tento. Jen bude zkrátka zapotřebí ještě mnoho času, úsilí a peněz, než území zmapujeme,“ vysvětlil pro BBC Rupert Sutherland, profesor geofyziky a tektoniky na univerzitě Victoria v Austrálii.