Vlády Austrálie a Nového Zélandu otevřou 19. dubna dlouho očekávanou cestovní bublinu a umožní turistům navštívit druhou zemi bez nutnosti 14denní karantény. Obě oceánská území se totiž dlouhodobě pyšní výbornou epidemickou situací, komunitní přenos covidu se ve zmíněných zemích zřejmě podařilo úplně vymýtit.
Už od října mohou občané Nového Zélandu volně navštěvovat většinu australských států, za dva týdny si ale země otevřou navzájem hranice úplně. Lidé budou moci volně přelétat nad Tasmanovým mořem, které Austrálii a Nový Zéland rozděluje, a po příletu nebudou muset podstoupit čtrnáctidenní karanténu ani další zdlouhavé procedury.
Cestovních pravidel přesto pár vznikne, nebudou ale nijak drastická:
- Letušky a stevardi, kteří hodlají obsluhovat australsko-novozélandské lety, mají nakázáno pracovat jen na méně rizikových leteckých linkách.
- Pasažéři, kteří budou mít symptomy chřipky či jiného respiračního onemocnění, se do letadla nedostanou.
- Cestující budou muset nosit během letu roušky a rovněž mají povinnost nahlásit úřadům, kde budou během dovolené pobývat.
Informoval o tom web BBC.
Jak dlouho systém vydrží?
Systém cestovní bubliny může být vzhledem k úzkostlivé povaze vlád Austrálie i Nového Zélandu velmi nestabilní. Obě jsou totiž proslulé tím, že jsou schopné uzavřít město či vyhlásit celostátní lockdown klidně i jen kvůli pár nakaženým. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová podle BBC varovala, že pokud se objeví další ohnisko nákazy, cestovní opatření se zřejmě změní.
Shout out to our friends in @PureNewZealand, we're over the moon to hear the news of the trans-Tasman travel bubble 🙌 We’re so happy to welcome you back to our shores and hope that there are plenty more announcements like this to come ✈#transtasmanbubble pic.twitter.com/hI2iDWubLj
— Australia (@Australia) April 6, 2021
„Nejspíše bychom opět na určitý čas pozastavili lety. Moc nechápu, proč se ostatní státy snaží porazit covid, ale jejich občané mezi sebou volně cestují,“ uvedla premiérka, která proslula organizací únorové barbecue párty pro dva a půl tisíce lidí. Bez roušek, bez rozestupů, bez viru. A to v době, kdy jinde ve světě sčítali miliony nakažených koronavirem.
Ardernová nevyloučila ani to, že by se při návratu viru nařídilo testování pasažérů před odletem. „Všechna tato opatření jsou součástí naší snahy držet covid tam venku,“ doplnila.
Otevření hranic mezi oběma zeměmi určitě není jen symbolické. Zvláště pro Nový Zéland jsou návštěvníci z Austrálie páteří cestovního ruchu. Před pandemií jich odlétalo do „země Pána prstenů“ každý rok přibližně 1,5 milionu. Což činilo 40 procent z celkového počtu všech zahraničních turistů.
Během pandemie v Austrálii zemřelo na covid 909 lidí, na Novém Zélandu nemoci podlehlo 26 občanů.