Šándor: Nad Rusy nemůžeme zlomit hůl. Ještě nepřistoupili k brutálnímu způsobu války

Nad ruskou armádou určitě ještě nemůžeme zlomit hůl, řekl ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS bezpečnostní poradce a generál v záloze Andor Šándor. Dodal, že Rusko se ještě nepustilo do brutálního způsobu války, což by znamenalo odstřižení dodávek plynu na Ukrajinu nebo vyřezaní elektráren. A bezpečnostní analytik z Vysoké školy Ambis Tomáš Šmíd odhadl, že stažení ruských vojsk u Kyjeva může souviset jen s rotací jednotek.

Rusko v úterý oznámilo, že stahuje své jednotky od Kyjeva a Černigova. Nejnovější zprávy z Ukrajiny přitom ale hovoří o dalším ostřelování. Bezpečnostní expert Šándor k tomu říká: „Nikdy jsem nevěřil, že by Rusko chtělo dobýt Kyjev. Na to nemělo dost sil. Údery hlavně tlačí na ukrajinskou vládu, aby byla při vyjednáváních vstřícnější. Může dojít ke stažení některých jednotek, ale Rusko bude dál ostřelovat cíle, které sníží obranyschopnost soupeře.“

Podle bezpečnostního analytika Šmída je vidět, že ruské síly u Kyjeva stále drží své pozice, i když jsou v posledních dnech hlavně v defenzivě. „Dobytých území se nevzdají a naopak se v nich zakopou. Některé jednotky jsou sice přesouvány na nová místa, ale může jít jen o jejich rotaci. Nemám dojem, že by se ruské válečné úsilí nějak snižovalo,“ myslí si Šmíd.

Objevuje se stále více informací a svědectví, že ruské armádě chybí morálka, vojáci nechtějí bojovat a dokonce úmyslné ničí vlastní vojenský arzenál. Bezpečnostní expert a poradce českého premiéra Tomáš Pojar uvedl, že armáda Vladimira Putina má za sebou fiasko.

„Byl bych opatrný, abychom hodnotili ruskou armádu jako fiasko. Mají řadu problémů, ale vycházíme hlavně z toho, co říká ukrajinská strana. Ta se logicky snaží ovlivnit konflikt vyjádřeními, která mohou být přehnaná. Snaží se ovlivňovat i západní veřejné mínění, zatímco Rusko vede brutální propagandistickou kampaň u vlastních obyvatel,“ snažil se Pojarova slova mírnit Šándor.

A také podotkl, že Rusko zatím nepřistoupilo „ke skutečně brutálnímu způsobu války“. „Na Ukrajinu pořád teče plyn a voda, pořád fungují elektrárny. Samozřejmě kromě ostřelovaných míst. Ale většina území je nedotčena. Nad Rusy určitě ještě nemůžeme zlomit hůl,“ je přesvědčen generál v záloze.

Oděsa se pečlivě připravuje na ruský útok

Bezpečnostní analytik Šmíd očekává, že se ruské úsilí bude koncentrovat na východní a jihovýchodní frontu. Strategickým cílem na jihu země je podle něj milionové přístavní město Oděsa. „Obojživelná operace by byla náročná. Dokud Rusové nezískají pozemní spojení z Mykolajiva, k takové akci se neodhodlají,“ odhadl.

Přímo v Oděse se nachází reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr. Podle něj útok nyní nehrozí z moře, ale ze souše. „Mluví se o tom, že by od Chersonu mohla ruská vojska postoupit kolem města Mykolajiv a z východu město napadnout,“ přiblížil reportér. Na možné boje je ale Oděsa připravena. „V centru je na každé ulici barikáda, město je připraveno na možné pouliční boje. Na druhé straně se však život v něm vrací do normálu, otevírají se obchody, které byly čtyři týdny zavřené,“ uvedl reportér.

Ohledně možného útoku mluvil Kaizr s ukrajinskou bezpečnostní analytičkou. „Podle ní Rusové zameškali zásadní chvíli před začátkem války. Na svou stranu chtěli dostat 30 procent obyvatel Oděsy, kteří jsou etnickými Rusy. Chtěli si zde vytvořit předmostí, to jim však nevyšlo,“ nastínil reportér.

Tagy: