Nafouklé tváře a 12 minut křečovitého stisku. Experti spekulují, zda má Putin bolesti

Rusko omylem prozradilo počet mrtvých

O duševním a fyzickém zdraví Vladimira Putina se polemizuje už dlouho, nejnovější video s ruským prezidentem ale debaty ještě více rozvířilo. Šéf Kremlu na něm hovoří s ministrem obrany Sergejem Šojguem, ale spíše než na povahu diskuze o zničení Mariupolu, se soustředí na to, aby před kamerami zachoval tvář. Experti si všimli hned několika znaků, které mohou naznačovat, že je Putin vážně nemocný.

Zřejmě to mělo být oficiální video, pomocí kterého Putin se Šojguem stvrdili údajné úplné ovládnutí Mariupolu, tedy první významné vítězství ve válce na Ukrajině. Spíše než proslovy dvou nejvýraznějších postav současné ruské politiky ale odborníci po celém světě rozebírají nonverbální komunikaci prezidenta Putina.

Nejvíce lidé diskutují o faktu, že se šéf Kremlu během 12minutového rozhovoru křečovitě držel okraje stolu a ani jednou se ho nepustil. Mimoto si sledující všimli Putinových nafouklých a bledých tváří, celkově povadlého dojmu i poklepávání nohou. Okamžitě se tak vyrojily spekulace, že 69letého Putina sužuje nějaká vážná nemoc – nejčastěji se skloňovala rakovina a Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Prozradily Putina nohy?

„V porovnání s Putinem, kterého jsme vídali ještě před pár roky, teď vidíme překvapivě oslabeného člověka. Zdravý prezident by se nepotřeboval rukama přidržovat a neměl by problémy s tím mít obě nohy na zemi,“ sdělil pro The Sun americký profesor a expert na řeč těla Erik Bucy.

Podle něj se Putin může potýkat se ztrátou váhy a svalové hmoty, kterou způsobila neznámá choroba. Bucy se domnívá, že podlomené Putinovo zdraví ilustrují i prezidentovy nadmuté tváře. Někdejší členka britského parlamentu Louise Menschová je pak skálopevně přesvědčená, že zmíněné video jasně ukazuje, že má Putin Parkinsonovu nemoc.

Problémy s páteří

Vlastní názor na zdravotní stav ruského diktátora má i lékařka a někdejší česká ministryně Džamila Stehlíková. „Záda jsou v háji, je schvácený korzetem a Parkinsonem. Celý oteklý, metabolický, rozvrácený, nadopovaný jako Brežněv. Dávky kortikosteroidů rostou, nádor také. Paranoik v posledním tažení se sápe po věčné slávě. Bude zatracen,“ napsala na Twitter.

Že na tom není Putin zdravotně nejlépe, se domnívá i zpravodaj působící v Rusku Jiří Just, podle kterého se ale kremelská propaganda snaží skutečný prezidentův stav maskovat. „Opoziční web Projekt zveřejnil zajímavý článek o Putinově zdraví. Odkazuje se na to, že si k sobě do rezidence v Soči povolával odborníky, kteří se zabývají onkologií a problémy s páteří. Z těchto nepřímých informací můžeme vyvodit, že ruská hlava státu na tom není zdravotně tak dobře, jak se snaží ruská propaganda prezentovat,“ uvedl Just pro CNN Prima NEWS.

Tagy: