CNN Prima News Národní ekonomická rada vlády

Národní ekonomická rada vlády

Výpis příspěvků ke štítku „Národní ekonomická rada vlády“

Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující

Kabinet Petra Fialy (ODS) pobouřil stovky českých vědců. Uniklá chystaná novela z resortu ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09) podle nich drasticky zasáhne do fungování vědeckých institucí. Obávají se zpolitizování výzkumu, rozprodávání majetku i úplné likvidace. Kvůli chabé komunikaci ze strany vlády začali sepisovat petici. „Je to skličující. Poslední dobou nedělám nic jiného, než že počítám peníze. Místo přemýšlení nad vědou přemýšlíme, jak přežijeme,“ řekl redakci CNN Prima NEWS popularizátor vědy a mezinárodně uznávaný botanik Roman Pavela. Ministryně Langšádlová nařčení z chybějící komunikace odmítla.

Středula: Příjmy drasticky propadají, situace je extrémní. Žádný konec světa, klidnil Křeček

Máme problém na příjmové straně. Během posledních tří let se z ní vytáhlo přes 260 miliard. Například NERV doporučil vládě, že nemá přijmout opatření týkající se dalšího snižování daní. 50 miliard tady ulítlo komínem. Tak v pořadu 360° na současnou ekonomickou situaci reagoval odborář Josef Středula. Označil ji za extrémně vážnou. Oproti tomu ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček mínil, že při poslouchání Středuly má pocit, že další den nastane konec světa. „Druhý den se ale probudím a zjistím, že se nic nestalo,“ uvedl.

Oprav dům po babičce? Je to šílené, hanba by mě fackovala, tepou vládu ekonomové i Kalousek

Na nový dotační program Oprav dům po babičce dosáhnou pouze bohatí. Lidsky ani ekonomicky to nedává smysl. Tak se k dotaci ministerstva životního prostředí, díky níž je možné dosáhnout při rekonstrukci domů či chalup částky více než jednoho milionu korun, vyjádřil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal. S ním souhlasí i ekonom a finanční analytik Vladimír Pikora, který se o kroku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřil jako o šílenosti. Na Twitteru se k diskutovanému záměru vlády s humorem vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vyšší příspěvek, ale kratší doba čerpání. Jurečka přiblížil změny v rodičovském příspěvku

Maximální doba čerpání rodičovského příspěvku by se mohla zkrátit ze čtyř na tři roky. Rodiče ale budou moci s potomkem dál zůstávat doma na rodičovské do jeho čtyř let. Webu iDNES.cz to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se na tom dohodla koalice. Vládní politici už dříve uvedli, že se shodnou ohledně navýšení příspěvku. Mluví se o přidání 50 tisíc korun k nynějším 300 tisícům korunám, a to od ledna. Dohoda ale není na tom, kdo všechno by měl mít na zvýšenou částku nárok.

Vládní balíček poškodí pracující i důchodce. Miliardy sviští jako stíhačky, říká Středula

Chceme, aby poslanci balíček zásadním způsobem změnili, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS odborář Josef Středula. Podle něj primárně poškozuje zaměstnance a důchodce. Následně se opřel do ministerstva financí. „Lítá tady 60 miliard vzduchem, sviští to jako stíhačky,“ komentoval státní rozpočet a dodal, že tento typ amatérismu ohrožuje Českou republiku. Kabinetu Petra Fialy (ODS) se naopak zastával ekonom a člen NERV Petr Janský.

Fischer: Vláda si pohněvala všechny. Nechápu, na co čekala, utahování šroubů je v pořádku

Vláda Petra Fialy (ODS) přišla se svými opatřeními na ozdravení rozpočtu pozdě, vytvořila navíc zvláštní mix řešení, kterými naštvala v podstatě všechny. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl bývalý premiér, ministr financí a kandidát na prezidenta Jan Fischer. Varoval zároveň, že vysoká inflace v Česku zůstane déle, než se původně předpokládalo.

Matesová: Nic jiného než škrty teď dělat nejde. Hrozí, že Češi odejdou za lepším, namítá Janský

Nic jiného než škrty teď dělat nejde. Nemůžeme si dovolit mít schodek 400 miliard, ke kterému spějeme. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedla bývalá zástupkyně Česka při Světové bance Jana Matesová. S jejím prohlášením nesouhlasil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský. Podle něj Česku nehrozí platební neschopnost, a tudíž není potřeba „tupě plošně škrtat“.

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti

Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.