CNN Prima News Národní ekonomická rada vlády

Národní ekonomická rada vlády

Výpis příspěvků ke štítku „Národní ekonomická rada vlády“

Vyšší přídavky na děti a životní minimum? Koalice uvažuje o navýšení od ledna

17. září 2022 08:33

Životní minimum by se mohlo od ledna znovu zvýšit. Zvednout by se mohly také dětské přídavky. O úpravě částek jedná koalice. ČTK to řekla náměstkyně ministerstva práce pro sociální dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL). Kvůli inflaci minimum vzrostlo naposledy od července. Nyní pro samotného dospělého činí 4 620 korun. Pro dospělé v rodině a děti je částka nižší.

Zrušení EET je krok zpět. Scházíme z cesty do moderního světa, shodli se ekonomové

24. června 2022 15:36

Elektronická evidence tržeb (EET) by se musela dobře uchopit, aby byla úspěšná. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ekonom společnosti Deloitte David Marek. S ekonomem České spořitelny a členem Národní ekonomické rady vlády Petrem Zahradníkem se shodli, že v cestě k co nejrychlejší digitalizaci státu je vládní návrh na zrušení EET krokem zpět.

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

22. května 2022 06:02

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte ZÁZNAM: Vláda jedná o změně služebního zákona či opakování milostivého léta

18. května 2022 14:44

Vláda projednává iniciativu vládních poslanců na výraznou změnu služebního zákona či návrh, aby se opakovalo tzv. milostivé léto, které umožňuje dlužníkům vyřešit jejich závazky u veřejných institucí. Ministři se zabývají i opatřeními souvisejícími s uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, o kterých mluvili i na mimořádném jednání v úterý večer. Tiskovou konferenci po jednání vlády můžete sledovat živě v článku.

Učitelům výrazně stouply platy. Česko však směřuje do problémů, varuje ekonom Münich

4. září 2021 14:13

Čeští vysokoškolsky vzdělaní učitelé se dočkali v posledních dvou letech výrazného zvýšení platů a dosáhli průměru relativních platů v zemích Evropské unie. Vyplývá to ze studie Daniela Münicha, výkonného ředitele akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI a bývalého člena Národní ekonomické rady vlády, zveřejněné k začátku nového školního roku. Úplně dobře to ale podle něj není. „Rozdávat peníze daňových poplatníků, navíc za cenu obrovských deficitů veřejných rozpočtů, je oproti provádění systémových reforem hračka,“ říká.

Málo míst ve školkách? Piráti chtějí placené sousedy pod „státním dohledem“

21. června 2021 11:09

Piráti chtějí řešit nedostatek míst v mateřských školách a dětských skupinách po vzoru Německa a Rakouska. „Jednou z možností je takzvané sousedské hlídání po vzoru Tagesmutter,“ řekla CNN Prima NEWS místopředsedkyně strany Olga Richterová. Sousedské hlídání by ale podle ní mělo být regulované státem. V praxi by tak jeden rodič na rodičovské mohl hlídat za úplatu i děti sousedů. Musel by ale splnit státem stanovené podmínky. Někteří odborníci jsou k pirátskému nápadu skeptičtí a „státní dohled“ přirovnávají dokonce ke komunistickým praktikám.

Testování ve firmách by se mohlo rozjet ještě v únoru. Hradily by ho zdravotní pojišťovny

6. února 2021 12:05

Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Dohodli se na tom zaměstnavatelé se zástupci ministerstev, uvedl v sobotu viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Podle něj bude začátek testování v podnicích záviset na tom, kdy ministerstvo zdravotnictví dokončí nastavení podmínek vyšetření.