Národní muzeum vystaví unikátní 3,2 milionu let starou fosilii Lucy. Bude první v Evropě

Fosílie známá pod jménem Lucy vystavená v muzeu v Etiopii

Unikátní expozice fosilie Lucy v Národním muzeu

Pražské Národní muzeum vystaví od 25. srpna 3,2 milionu let starou fosilii předka člověka druhu Australopithecus afarensis známou jako Lucy. Zapůjčí ji Národní muzeum Etiopie. Jeden z nejcennějších a nejstarších paleoantropologických exponátů na světě si zájemci budou moci prohlédnout po dobu šedesáti dnů. Novináře o tom v úterý informoval premiér Petr Fiala (ODS).

„Jde o naprosto jedinečnou událost, protože originál fosilie bude pro veřejnost vystaven poprvé v Evropě,“ upozornil premiér.

ČTĚTE TAKÉ: Vyskočilová se drsně opřela do Fialy a Ukrajinců. Lidé se jí vysmáli, exmanžel zastal

Do Prahy etiopské muzeum půjčí také Selam, o 100 tisíc let starší fosilii dítěte identického druhu jako Lucy. Zápůjčka obou exponátů se uskuteční za podpory českého ministerstva kultury a etiopského ministerstva cestovního ruchu.

„Tato expozice je více než pouhou vědeckou událostí. Je to pro Etiopii příležitost, jak posílit svou přítomnost na evropském trhu cestovního ruchu. Představením bohaté historie, kulturních pokladů a úchvatné krajiny naší země zveme cestovatele z celé Evropy, aby navštívili Etiopii a poznali zázraky země, kde se zrodilo lidstvo,“ řekla ministryně cestovního ruchu Selamawit Kassaová.

Kostru samice hominida druhu Australopithecus afarensis, která žila asi před 3,2 milionu let, nalezl 24. listopadu 1974 v etiopské Afarské pánvi v údolí řeky Awaš poblíž vesnice Hadar americký paleoantropolog Donald Johanson.

Své jméno dostala podle písně Lucy in the Sky with Diamonds od skupiny The Beatles, kterou si členové týmu expedice přehrávali stále dokola. Po zveřejnění objevu se Lucy stala téměř celosvětovou celebritou, ve skleněné vitríně podnikla šestileté turné po Americe.

„Myslím, že se splní sen mnoha lidem vidět skutečnou Lucy. Jedná se o ojedinělou záležitost,“ řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Kostru Lucy nyní uchovává etiopské národní muzeum v Addis Abebě – místo původního skeletu je ale pro veřejnost vystavena sádrová replika. Lucy si tam v listopadu 2023 prohlédl i Fiala. Model ostatků Lucy je vystaven také v pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně.

Lukeš: Je to sen každého muzea

Fosilie Lucy a Selam budou vystaveny v části Člověk a jeho předchůdci nové expozice Lidé v historické budově Národního muzea. Nová stálá výstava Národního muzea s názvem Lidé bude tvořit významnou expozici věnovanou člověku a zároveň přinese ucelenou prezentaci antropologie, prehistorie a hmotné kultury v České republice. Autorem jejího architektonického návrhu je architekt Petr Janda.

„Přivítat Lucy a Selam ve svých prostorách je snem každého muzea na světě. Národnímu muzeu se tento sen začíná plnit. Jedny z nejcennějších exponátů naší planety nám poskytují jedinečný pohled do minulosti a umožňují nám lépe porozumět kořenům lidstva,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Budovami Národního muzea v loňském roce prošlo 1,23 milionu návštěvníků. Je to o 88 tisíc více než v roce 2023. „Doufáme, že když do Prahy přijedou dva z nejcennějších exponátů na naší planetě, tak to přiláká další návštěvníky,“ poznamenal Lukeš.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Praha představila magistrálu i s „inteligentními“ stromy. Podívejte se, jak má tepna vypadat

Tagy:
historie Lucy Národní muzeum kultura exponát Praha věda a technika společenské vědy umění, kultura, zábava a média knihovna nebo muzeum