reklama

Nechme se očkovat, vyzval Zeman ve vánočním poselství. Zostra se pustil do opozice

Očkování je svítání na obzoru. V letošním vánočním poselství to prohlásil prezident Miloš Zeman. Apeloval na lidi, aby si nechali dát vakcínu proti covidu. V projevu, který se točil na zámku v Lánech, tradičně kritizoval opoziční strany i média.

reklama

Hodnocení roku 2020 je podle Zemana smutné kvůli epidemii koronaviru. „V první vlně jsme ji dokázali překonat díky profesoru Romanu Prymulovi, ale pak jsme usnuli na vavřínech a domnívali jsme se, že jsme tuto epidemii potlačili. Říkala to opozice, která vyzývala k rozvolnění, říkala to vláda a především si to přála celá veřejnost,“ řekl v úvodu prezident. Kvůli tomu podle něj došlo k druhé vlně epidemie, která byla ještě horší než předchozí.

„Říká se, že jen hlupák opakuje stejnou chybu dvakrát. Zatímco inteligent se dopouští zcela nových chyb. Proto si myslím, že bychom neměli podléhat pokušení, vyzývat k dalšímu uvolnění, jakkoliv populární by to bylo, protože tím ohrožujeme zdraví i vysoký počet mrtvých a prolongujeme epidemii díky tomu, že se zvyšuje počet kontaktů,“ uvedl Zeman.

„Na obzoru je svítání. A to svítání se jmenuje očkování,“ prohlásil prezident. „Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kteří vyzývají, abychom nenosili roušky a nedali se očkovat a abychom žili tak, jako kdyby tady epidemie vůbec neexistovala,“ konstatovala hlava státu.

Zeman poděkoval zdravotníkům, hasičům, policistům i vojákům, kteří bojují proti epidemii. Poděkoval i vládě. Ta podle něj byla ostřelována médii a opozicí, ale přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci.

„Bohužel nemůžu totéž říci o opozici. Došlo k tomu, že jedna z opozičních stran dokonce odmítla poslat svého zástupce do Ústředního krizového štábu,“ prohlásil Zeman. Narážel tím na TOP 09, která sice na jaře měla v krizovém štábu zubního lékaře Romana Šmuclera, ale na podzim strana už nabídky mít zástupce v krizovém štábu nevyužila.

Nestřílejte na provazochodce. Má svých starostí dost.

Skutečná opozice má podle Zemana zvládnout spolupracovat s kabinetem, nebo navrhnout svůj vlastní program. To ale některé opoziční strany udělaly, právě TOP 09 spolu s KDU-ČSL a ODS vytvořily svůj vlastní expertní tým a představily „opozičního“ psa. Své vlastní návrhy předkládají i další opoziční partaje.

„Chtěl bych vyjádřit podporu naší vládě, která bojuje, zatímco jiní pouze mluví. Nestřílejte na provazochodce. Má svých starostí dost. Arnoštku, spadneš,“ prohlásil Zeman v narážce na Rozmarné léto. Prezident zkritizoval i některá média.

Zeman poděkoval dobrovolníkům, kteří během pandemie pomáhají. Podle prezidenta se o nich málo mluví. „A přitom – aniž by je kdokoliv nutil, pomáhají republice,“ podotkl prezident. Za příklad uvedl zákon o dobrovolnictví, který mají v Rakousku. Podle Zemana by mohl podobný zákon fungovat v Česku.

Poděkoval i lidem, kteří se nenechali zmást zběsilou propagandou, jež odrazuje od roušek nebo očkování. „Zažil jsem klimatické šílence, kteří tvrdili, že letošní rok bude největší sucho za 500 let, a poté začalo intenzivně pršet. Věřte svému zdravému rozumu a nenechte se vykolejit těmi, kdo se snaží upoutat vaši pozornost na základě věcných neznalostí,“ radil prezident.

Mluvil i o české ekonomice. Podle Zemana je samozřejmé, že epidemie zanechala výrazné stopy na výkonností ekonomiky. Jádro české ekonomiky, jako je průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo podle Zemana nedotčené.

„Vážím si toho, že jsme našli odvahu zadlužit se a tyto dluhy jsme investovali do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat,“ řekl Zeman. Po krátkodobé a dočasné pomoci by měla pomoc přejít do dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, odloženou dobou splatnosti se státní garancí.

„Věřím, že skuteční podnikatelé s pomocí tohoto úvěrového rámce dokáží své firmy oživit a dovést je k prosperitě,“ zdůraznil Zeman.

Volby v říjnu 2021

Prezident také řekl, že termín voleb do Sněmovny bude opět začátkem října. „Věřím tomu, že kandidáty budou lidé, kteří v životě něco dokázali. Nikoliv lidé, kteří se vynoří z neznáma a řeknou, že sice nic nedokázali, ale slibují, že budou hodně pracovat. Takových lidí se varujte, takoví lidé už mnohdy poškodili českou politickou scénu,“ míní Zeman.

V závěru asi desetiminutového projevu se opět vrátil k apelu na očkování. „Příští rok doufám odvane ta pandemie jako odvála pandemie neštovic nebo dětské obrny. V obou případech pomohlo očkování. Proto znovu vyzývám, nechme se očkovat. Nemusí to být zrovna příjemné, ale je to užitečné. Pomůžeme tím nejen sobě, ale především druhým,“ řekl prezident.

Zemanovi předchůdci – Václav Havel i Václav Klaus, v minulosti promlouvali k národu na Nový rok. Současný prezident tradici změnil ihned po nástupu na Hrad. Načasoval poselství na Vánoce s tím, že chtěl navázat na tradici první republiky. Vánoční proslovy na sv. Štěpána totiž míval prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Tagy:
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek
Koronavirus

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama